Sevimsiz Bir Yazı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sevimsiz Bir Yazı…

Bu haber 26 Şubat 2013 - 0:51 'de eklendi ve 1.408 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın Vilayet Oluşu’nun 100. Yıl hazırlıkları giderek ilginç hale geliyor.

Gerçi hem yılın içindeyiz, hem de ortada bir “program” yok, ama hazırlıklar sürüyor işte…

Önce Muğla Valiliği bir çalışma başlattı. Valilik önce “Muğla’yı markalaştıracağız” diye İstanbul’dan “Takkunya Firması”nı getirdi. O firma gitti, MELSA’ya adeta kakalanan işporta malı hediyelikler elde kaldı!

Valilik bu defa Almanya’dan “Muğla’nın il oluşunun 100. yılı olan 2013’te markalaşma sürecini başlatmak içinArs Nova Media adında bir şirket getirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, İl Defterdarı Mustafa Kılıçarslan ve MELSA Koordinatörü İbrahim Akoğlu’nun içinde yer aldığı komisyon ile Ars Nova Media Muğla’yı 100. Yılında marka yapacaklar.

Pardon markalaşma sürecini başlatacaklar!!!

 xx        xx        xx

Prof. Dr. Namık Açıkgöz de “Yüzüncü Yılında Muğla” başlıklı yazısında şöyle diyordu:
Muğla’yı marka yapma işi yabancı destekli bir ajansa verilmiş. Bununla ilgili bir şeyler yapılmaya çalışılıyormuş. Bir toplantıda öğrendik… Öğrendik de, o toplantıdan bu yana, Muğla kültürel şahsiyeti ile ilgili yapılan hiç bir çalışmayı duymadım, görmedim. Bir şeyler olsa, Muğla’nın kültürel birikimiyle ilgili pek çok çalışmalar yapan biri olarak, haberimiz olurdu. Bu konuda, ne kulağımıza bir bilgi geldi, ne de bir şey soran oldu! Demek ki bu faaliyet, ‘saman altından’ yürütülüyor.

Saman altından kutlama… Hiç duymamıştım. Ama olsa olsa böyle olur…

xx        xx        xx

Muğla Valiliği’nden bir şey çıkmayacağını düşündüğünden mi ne AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa yanına Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’i de alarak bir başka çalışma başlattı.

Yani şimdi Muğla’nın Vilayet Oluşunun 100. Yılı için iki ayrı çalışma yürütülüyor.

Bu benim görüşüm değil… Bunu fikirleri ile Sayın Ali Boğa’ya bir anlamda fahri danışmanlık yapan kanaat önderlerinden bir eğitimci abimiz söylüyor… “Valiliğin çalışması başka, sayın milletvekillerinin çalışması başka” diyor.

Hem bu sözler nedeniyle, hem de “Yine havanda su dövülecek” diye hafta sonunda Cumartesi günü Esnaf Odaları Birliği Toplantı Salonu’nda sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile yapılan toplantıya gitmek istemedim. Hatta gitmeme kararı da vermiştim…

Ama konuşmacıları dinlerken, büyük bir gerilim içinde sinirlenip, kahrolacağımı bile bile sadece ve sadece Milletvekili Ali Boğa’nın gayretlerine ve iyi niyetine saygımdan gittim.

 xx        xx        xx

Toplantıda, Muğla, Bodrum, Marmaris, Milas, Fethiye Ticaret Odaları; Muğla Ticaret Borsası; Fethiye, Marmaris ve Bodrum Deniz Ticaret Odaları; MÜSİAD; BOSİAD; Muğla Mermerciler Derneği; Muğla, Milas, Marmaris, Bodrum, Fethiye Genç İşadamları Dernekleri; Muğla Esnaf ve Sanatkârları Birlik ve Odaları; Alabalık Yetiştiricileri Birliği; Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği; Süt Üreticileri Birlikleri; sadece Yatağan Ziraat Odası; GETOB, FETOB, BODER; TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulları; Muğla 2000 Derneği; Muğla Emlak Müşavirleri Odası; başkan veya temsilcileri hazır bulundu.

Toplantının kolaylaştırıcılar masasında ise Milletvekilleri Ali Boğa, Prof. Dr. Yüksel Özden, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız ve GEKA temsilcileri ile Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı Temsilcileri İsmail Erşahin ve Ulaştırma Bakanlığı Danışmanı Sami Kabaş yer aldı.

Sami Kabaş söze şöyle başladı:

“Muğla Dünyanın marka şehirlerinden birisi…”

Keşke o an Vali Fatih Şahin veya kendilerine yön verenler de orada bulunuyor olsaydı…

xx        xx        xx

Muğla Valiliği 100. Yılında Muğla’yı “markalaştırmaya” hazırlanırken, AK Parti Muğla Milletvekilleri 100’de 100 Muğla” sloganı ile “proje havuzu” oluşturmaya çalışıyorlar!

Bu çerçevede Milletvekili Ali Boğa’nın ev sahipliğinde önce Ankara’da parlamentoda bulunan partilerin (CHP’liler hariç) milletvekilleri ile Muğla’nın (CHP’liler dahil) yaşayan eski milletvekillerini ağırladı.

Ardından Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden birlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde akademisyenlerimizle ikinci toplantıyı gerçekleştirdi. Geçen hafta cumartesi günü de sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile üçüncü toplantı yapıldı.

Bu arada Muğla Valiliği de kamu kurumlarının 100. Yılda olmasak da yapmak durumunda oldukları veya yapacakları rutin işlerden oluşan 100 Proje açıkladı!.. O kamu kurumlarının içinde Muğla Ticaret ve Sanayi Odası da vardı… Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Milas Ticaret Odaları ve Muğla Ticaret Borsası neden yoktu, onu da hala anlayabilmiş değilim!

Üniversitedeki toplantıya katılamadığım için ortaya hangi projeler kondu bilmiyorum. Cumartesi günü yapılan toplantıda ortaya 200’e yakın proje atıldı.

Bazıları 10, bazıları 20 ve hatta 30 yıldır dillendirilen projeler ortalıkça uçuşuyor!

 xx        xx        xx

Milletvekili Ali Boğa toplantının açış konuşmasında “Proje sorunumuz yok.” derken, açış konuşmasında “Artık vizyonumuz 2023 değil arkadaşlar. O zaten artık resmi programlarımıza girdi. Sonraki hedefimiz 2071. Anadolu topraklarının kapısının açıldığı zamanı idrak edeceğiz. Ondan sonra Muğla bağlamında baktığımızda 2093 de bu topraklara gelişimizin 1000. Yılını idrak edeceğiz. Tarihi kayıtlara göre Muğla topraklarına 1093’te gelmişiz.” diyen Milletvekili Yüksel Özden ardından bir derneğin açılışına gidip, toplantının sonuna doğru tekrar gelip şöyle diyordu:

Burada proje yok. Bunlar fikir. Fikirlerinizi danışman bulun, biraz para harcayıp projeye dönüştürün. İlköğretim Genel Müdürlüğü yaparken bir tek Muğlalı gelip, şu projemiz var takip ediverin demedi. 6 yıldır milletvekiliyim kimse proje getirmedi.

Kafam karıştı… “Mesaj AK Parti’nin Muğla teşkilatlarına mı?” demekten kendimi alamadım!

100. Yıl bir bilmece…

 xx        xx        xx

Toplantıyı izlerken benim asıl kafamı karıştıran Milletvekili Ali Boğa’nın şu sözleri oldu:
Burada herkes projesini anlatacak. Ama her projede 100 proje arasında yer alacak değildir. Zaten elimizde 100’lerce proje var. Yasal prosedürlere uygun, mali kaynakları iyi programlamış projeler öncelikli projelerdir. Yakın, orta ve uzun vadeli projeleri ayrı kategorilendireceğiz.

Havada yıllardır uçuşan projelerden veya fikirlerden “100 Proje” içinde yer alacak olanların kısa vadede hangilerinin gerçekleşeceğini ve o kısa vadenin hangi zaman dilimi olduğunu şimdilik bilmiyoruz tabi, ama sanırım orta vadedekileri 2023’te, uzun vadedekileri de 2071 de veya 2093’te gerçekleşebilir…

Muğla’nın 2’nci 100 yılı da var… Yaşayan görür!

Hani derler ya; “Bekle eşeğim, yonca biter de yersin”…

xx        xx        xx

Şaka bir yana, Milletvekili Ali Boğa’nın Muğla için gayretlerine, çırpınışına saygı duyuyorum. Ve O’nun için üzülüyorum.

Neden mi?

Bu sorunun yanıtını da yarın verelim…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets