Yarın Oda Seçimi Vardı... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yarın Oda Seçimi Vardı…

Bu haber 15 Şubat 2013 - 1:36 'de eklendi ve 1.382 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün 15 Şubat… Yarın 16 Şubat…

Yarın Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim vardı.

İlk seçildiklerinde kendilerine “Değişim Hareketi” adını veren ve şu anda MUTSO yönetimini ellerinde bulunduranlar ile bu seçimde Safa Altaş önderliğinde “Gelişim Hareketi” olarak ortaya çıkan ekip, seçim ertelenmemiş olsaydı yarın kıyasıya bir yarış yaşayacaklardı.

Datça’dan, Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’dan, Ula’dan, Yatağan ve Kavıklıdere’den gelen oda üyeleri seçimin “baskın seçim” olması nedeniyle ne olup bittiğinin farkına varamadan oylarını kullanacaklar ve muhtemelen seçimin galibi MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ile Meclis Başkanı Hilmi Giresun olacaktı…

xx        xx        xx

Anımsayalım…

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ile Meclis Başkanı Hilmi Giresun görevlerini iki dönem (8 yıl) yaptıkları için TOBB Yasası’nın ilgili maddesine göre bu seçimde aynı görevlere aday olamıyorlardı.

Genel Başkanları dâhil TOBB yöneticilerinin hemen hepsi aynı durumdaydı.

Anayasa Mahkemesi’ne başvurulup, yasa maddesinin iptali istendi. Mahkeme, başvuruyu kabul etti, söz konusu yasa maddesini “seçme ve seçilme hakkına aykırı bulup” iptal etti.

Böylece yol açıldı. Bir anlamda TOBB seçimlerine start verilmiş oldu.

Bunun üzerine Karakuş adaylığını resmen açıkladığında, seçimlerin “Mart ayında yapılabileceğini” açıklamış olmakla birlikte, “baskın seçimin” kendileri için hayırlı olacağını düşünmüş olmalılar ki, seçim tarihi o zaman 16 Şubat olarak ilan edildi.

Ama…

 xx        xx        xx

Seçimler için NACE sistemi temel alınmıştı. Adaylar ve seçmen bu sisteme göre belirlenecekti. Buna göre seçim yapılacaktı. Ne var ki NACE Sistemindeki suiistimal skandalı şubatta başlayacak oda ve borsa seçimlerini 1 Mayıs‘a erteletti.

Özellikle Sabah Gazetesi’nin gündemde tuttuğu şike iddiaları1.2 milyon üyeli TOBB‘un seçimlerini erteletmiş oldu.

NACE sistemiyle belirlenen komitelerde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘nin (TOBB) inisiyatifi ile düzenlemeler yapıldığı yönündeki şikayetler hükümetin de gündemine girdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, komitelerin oluşturulmasında bu suistimal şikayetleri üzerine konuyu Bakanlar Kurulu‘na taşıdı. Bakanlar Kurulu da 28.01.2013’te TOBB iddialarını görüştü. Toplantı sonunda 1 Şubat’ta başlayacak olan oda ve borsa seçimlerinin ertelenmesi kararlaştırıldı.

Şimdi yarın yapılacağı açıklanan seçim, en erken 1 Mayıs’ta yapılabilecek. MUTSO yönetimi isterse Mayıs için de bir başka günü de tercih edebilir…

xx        xx        xx

Bu gelişme Safa Altaş liderliğindeki “Gelişim Hareketi”ne doğrusu derin bir nefes aldırdı. Şimdi önlerinde 2,5 ay var. Az zaman değil.

Söylenenlere bakılırsa MUTSO’nun yaklaşık 6 bin üyesinden yine yaklaşık 2 bini Mayıs’ta yapılacak seçimde oy kullanacak.

Gelişim Hareketi isterse o 2 bin üyenin elini iki defa ayrı ayrı sıkabilir ve geçen bir ayda anlatamadığı derdini çok iyi anlatabilir.

Görünen o ki, bu uzatmanın MUTSO yönetimine ekstra bir katkısı yok, ama Gelişim Hareketi için bu uzatma büyük bir nimet.

Yani şimdi seçim ortada…

 xx        xx        xx

TOBB’da yaşananları Başbakan Erdoğan’da eleştirmişti.

TOBB‘da Anayasa Mahkemesi sürecinden bu yana yaşanan gelişmeler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın da gündemine gelmişti.

Katıldığı bir programda Başbakan Erdoğan, TOBB‘un Anayasa Mahkemesi‘ne başvurarak kendi hazırladıkları yasayı delmelerini eleştiren Başbakan Erdoğan, “Odalarda manevra şık değil” diyerek TOBB seçimleriyle ilgili gelişmelerden rahatsız olduğunu belirtmişti.

Bu durumdan rahatsız olanlar içinde TOBB camiasında yer alanlarda vardı. Onlardan biri de Muğla Ticaret Borsası’nın Kurucu ve Onursal Başkanı, görevde iken TOBB Basın Konseyi Başkanı olan Hayati Nizamoğlu da rahatsızlığını dile getirmişti. “Bu Kanun Maddesini hep birlikte hazırlayıp, onaylamıştık. Şimdi Anayasa aykırı denilmesi hoş değil. Bu TOBB’u yıpratır.” demişti.

xx        xx        xx

Hayati Nizamoğlu’nun dediği gibi oldu.

Bütün bu yaşananlarla TOBB yıprandı. Tartışılır hale geldi. TOBB geçen bir ayda tartışıldığı gibi hiçbir zaman tartışmamıştı.

Bu durum şimdi akıllara şu can alıcı soruyu getiriyor:

Bunca tartışmanın ardından seçim tarihi erteleyen Hükümet, bu günlerde gündemde olan ‘Torba Yasa’ya eklenecek bir madde ile iki dönem görev yapmış TOBB yöneticilerinin bir dönem bekledikten sonra aday olabileceklerine dair bir düzenleme yapabilir mi?

Yapabilir. Bu güçlü bir ihtimal…

Nitekim TOBB’un eski yöneticilerinden ve iptal edilen TOBB Yasası’nın ilgili maddesi yapıldığında Ankara Sanayi Odası Başkanı olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Anayasa Mahkemesi‘nin oda ve borsa başkanlığı seçimlerini düzenleyen kanun maddesini iptalini doğru bulmadığını söylemişti. Ardından şöyle eklemişti:

Yeni bir düzenleme ile bu yanlış düzeltilmeli.

Bekleyip göreceğiz…

Yeni bir düzenleme yapılsa da yapılmasa da seçim 1 Mayıs’ta…

Belli olmaz Haziran’a da ertelenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets