YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bu haber 14 Şubat 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.024 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Yeniden anayasa yapılmasını isteyenler, şimdi yan çiziyorlar. Değişmesi istenen Anayasa 1961 Anayasasıdır. 1982’de askerler usulüne uygun olarak anayasa yaptılar. Ama 61 anayasasındaki temelli

Senatörlük maddesi dışındaki hukuk dışı olan en az 50 madde aynen korundu. Bu defada kendileri için

Yeni maddelerle kendilerini paye mevki ile dokunulmazlık getirdiler. Anayasa oylaması ile birlikte

Kenan Paşa Cumhurbaşkanı olurken, diğer ihtilalci komutanlara da mevki ile dokunulmazlık payeleri verildi. İhtilal günü bütün partilerin kapatılması liderlerinin sürgün yerine göndermeleri emirle oldu.

Kenan Evren ve arkadaşları 1978’de yapmayı planlamış ama İktidarda olan Ecevit hükümeti Ekonomiyi çıkmaza sokmuş olduğundan, 1979’da yapılacak olan ara seçimini Demirel’in partisinin kazanma durumunda, Hükümetin Adalet partisine geçeceği düşünüldü. Demirel’in güven oyu sıkıntısı olması halinde, Selamet partisinin dıştan destek olması sağlanacaktı.

Nitekim yapılan ara seçiminde CHP bir tek bile vekil kazanamadı. Netice olarak, CHP hükümeti istifa etti. Yerine Demirel hükümeti geldi. Ünlü Turgut Özal, ekonominin başına geçirildi.24 Ocak 1980 kararları denilen meşhur yüksek boyuttaki devalasyon ilan edildi. Bu sayede iktisadi hareket başladı.

İhtilali yapanlar, Turgut Özal ekibini yerinde tutarak yeni hükümeti ilan ettiler.

NEDEN İHTİLAL YAPTILAR

Genelkurmay başkanı olan Kenan Evren başkanlığında Sıkıyönetim zaten ilan edilmişti. Askerler Terörist hareketleri durduramıyordu. Çünkü terör uzun yıllar CHP şemsiyesi altında, temelli senatörler öğretici ve maddi destekleri ile teröristler açıkça korkusuzca yaptıklarını ve yapacaklarını söylüyorlardı. Bunun en canlı misali, genel bütçe den halk evlerine10 milyon ayrıldığını biliyoruz. Bu para temelli senatör Ahmet Yıldız tarafından halk evlerinde militanlara eğitim yapıldığı, mecliste tartışma esnasında Ahmet Yıldız kürsüde açıklamıştır. Bazı militanların Ortadoğu teknik üniversitesinde aylarca saklandığı mahkemede tartışılıyordu. Ahmet Yıldız kürsüye gelerek, Adnan Menderes hakkında adap dışı sözler söylemeye başlayınca, Senato başkanı hatibin sözünü keserek otur dedi. Biraz yatıştırıcı sözler söyleyip Demirel’in söz istediğini oylarınıza sunuyorum dedi.

DEMİREL KÜRSÜDE

Demirel, siz Türk değil misiniz? Ne bitmez tükenmez kininiz var dedi. Rahmetliyi astınız, çıkarıp bir daha mı asacaksınız dedi. Senatörler ayakta alkışladı ve hep bir ağızdan idamları gündeme getir sayın başkan diyorlardı. Deniz Gezmiş ve arkadaşları için mahkemenin verdiği idam kararı meclisten sonra Senatoda da karar alınacaktı. İdamların ret edilmesi için Temelli senatörler ile CHP’li üyeler sıra kapaklarını vuruyorlar, bağırıp çağırıyorlar. Sizin hepinizi de asacağız diyorlardı. Merhum İsmet Paşa’da orada idi. Oturum açılınca, başkan açık oylama yapmayı oylarınıza sunuyorum. Kabul edilmiştir. İdam hükmünü oylarınıza sunuyorum. Evet diyenler idam edilsin anlamınadır. Bu sırada solcu olanlar ne güçleri var ise ortaya koyuyorlardı. Başkan, Oylarınıza sunuyorum kabul edilmiştir. Celseyi kapatıyorum dedi. Sanıyorum 61 anayasasının neler getirdiğini kısmen anlatmış oldum.

1961 ANAYASASI KURUCU MECLİSİNİ KİM SEÇTİ?

1961 Anayasasını yapan kurucu meclis üyeleri CHP gurubunda tespit edildi. On bir kişi Millet Partisi üyesi var, kalan kısmı tamamen CHP’lidir. Millet partisinin devamı olan MHP. CHP ise aynı CHP’dir. Bunlar kendi anayasalarını hala faydalı görenlerdir. Onun için 2010-12 Eylül’de yapılan anayasanın bazı maddeleri için yapılan referandum da onlar ret ederken yüzde 58 oy veren milletimiz aynı gücünü ve birliğini daha da yükselterek devam ediyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ OLUR MU?

Eğer anayasa değişmesi halka sunulabilirse Başkanlık sistemi de halka gitmiş olacaktır. Halkımız bu Sandıkları nasıl doldurur dersiniz?  Ben derim ki, Ecelin ölüme faydası yok. Ama bu değişiklik size de iyilikler getirecek.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets