Kraliçeye tarihi mektup - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kraliçeye tarihi mektup

Bu haber 14 Şubat 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.266 views kez görüntülendi.

kralceymektupBodrum’dan İngiltere’ye kaçırılan Kral Mausoleum anıtı heykelleri ve parçalarının Türkiye’ye iadesi için mücadele veren Avukat Remzi Kazmaz, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e mektup yazdı. Kazmak, Kraliçe Elizabeth’i Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaç’tan sonra mektup yazan ikinci kişi olurken, Kraliçeyi Anadolu’yu birlikte gezmeye davet etti.

Bekir Tosun

Kral Mausolos tarafından karısı Artemisia’ya duyduğu aşkı ölümsüzleştirmek amacıyla yaptırılan Bodrum’daki Mausoleum anıtı heykelleri ve parçalarının Türkiye’ye iadesi için mücadele veren Avukat Remzi Kazmaz, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e mektup yazdı. Halikarnas Balıkçısı’ndan sonra yazılan ikinci mektup Kraliçesi II. Elizabeth’e iletilmek üzere 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Bodrum’da yapılacak ‘Bodrum Tarihini Geri İstiyor’ panelinde İngiliz yetkililere verilecek.

OSMANLI FERMANI SADECE KAZI İÇİNDİ

Bir uygarlıktan diğerine geçen sanat eserinin ait oldukları ülkeye iadesi konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde ilk kez açılacak dava öncesinde mektup yazan İngiltere Büyükelçisi David Reddaway’e cevap niteliğindeki mektupta yeni tarihi bilgilere yer veriliyor.

Arşivlerde Osmanlı fermanlarına dayandırılan kazılarda bulunan eserlerin yurtdışına çıkartılabileceği yönünde bir belgeye rastlanmadığını belirten Kazmaz, mektubunda şu görüşlere yer veriyor:

“1846, 1857 ve 1859 yıllarında İngiltere’ye tanınan kazı yapmaya ve çıkarmaya yönelik izinleri düzenleyen fermanlar kazı sonucu çıkartılan bu tarihi ve kültürel varlıkların yurtdışına çıkarılmasına izin verildiğine dair fermanlar değildir. Bunu doğrulayan hiçbir belgeye bugüne kadar rastlanılmamıştır. Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı gibi gözükse de aslında tamamen bağımsız bir devlettir. Batılı güçlerce ekonomik ve siyasi alanlarda esir alınan Osmanlı’nın çöküş döneminde hangi şartlar altında verildiği sizce de malum olan bu ferman teknik olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlamaz”

KRALİÇE’Yİ ANADOLU’YA DAVET ETTİ

Kraliçesi II. Elizabeth’i büyük aşkların yaşandığı, uygarlığın yol kavşağı Anadolu’yu birlikte gezmeye davet eden Kazmaz’ın duygusal mektubu şöyle sona eriyor:

“İnsanlığın ve medeniyetlerin gelişimi tarih kitaplarında öğretildiği gibi Yunan ve Roma’da değil Anadolu’dan başlar. Dünyanın iki büyük harikası olan Mausoleum ve Artemisia bu topraklarda bulunmaktadır. Şanlıurfa Göbeklitepe’de ise dünyanın en görkemli kazısı devam etmekte. Bu bereketli topraklar birçok medeniyete kucak açmış; mitolojinin, tarihin, sanatın anasıdır. Amazonlar’dan Lelegler’e, Karlar’dan Dorlar’a, İyonlar’a, Lidyalılar’a, Persler’e, Makedonlar’a, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan bu görkemli tarihten günümüze taçlandırılan altın şehirler hala ayakta… Filozofların baş tacı Priene, ışık ve bereket ülkesi Mylasa, kahinlerin ve tanrı Apollo’nun evi Didyama, ana tanrıça Meryem Ana’ya kucak açan Efes, Pers Satrablığı Karya’nın başkenti Halikarnas. Artık dünyanın eşsiz yedi harikasından birine ev sahipliği yapan Artemisia ve Mausolos’un aşkını ölümsüzleştiren mabedin kurulduğu antik kenttir Bodrum. Umarım bir gün uygarlığın yol kavşağı Anadolu’yu birlikte gezer ve görürüz. Umarız bir gün Aşkın Mabedi sürgünde bulunduğu İngiltere’den özgürlüğüne kavuşarak ait olduğu topraklara döner.”

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Büyükelçi Reddeway’in mektubundaki işbirliği önerisini önemsediklerini ve AİHM’deki davanın şimdilik ertelendiğini anlatan Kazmaz, yaptığı açıklamada “Yıllar önce Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) tarafından yazılan mektuba alaycı bir üslupla cevap verilmişti. Gelinen noktada mektubumuza daha anlamlı bir cevap alacağımıza olan inancımız tamdır. İngiliz Büyükelçi Reddeway’in önerisi ve bilgisi dahilinde British Museum yetkilileri ile Türkiye’deki ilgililerin birlikte işbirliği yapma konusuna sıcak bakıyoruz” dedi.

ARTEMISIA VE MAVSOLOS BODRUM’DA BULUŞACAK

Öte yandan tarihin en büyük aşıkları 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Bodrum’da buluşacak. Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği ‘Bodrum Tarihini Geri İstiyor’ paneli 14 Şubat Perşembe günü saat 14:00’te Bodrum Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Arkeoloji Kürsüsü’nden Prof. Dr. Ayşe Çalık Ross, Muğla Baro Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, Çevre ve Azınlıklar konusunda Uzman Av. Murat Cano’nun konuşmacı olarak katılacağı paneli Aşkın Mabedi kitabının yazarı ve filminin yönetmeni Av. Remzi Kazmaz yönetecek.

Penelle ilgili bilgi veren Av. Kazmaz, dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum’un İngiltere’deki British Museum’dan ait olduğu Bodrum’a getirilmesi konusunda uzun zamandır yapılan çalışmaların yavaş yavaş semerelerini vermeye başladığını söyledi.

Kazmaz “Çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde devam edecek. Artemisia ve Mausolos tarihin en önemli aşıkları. Bu büyük aşk bugün sürgünde ve tutsak. Ama biliyoruz ki onların ruhları 14 Şubat günü Bodrum’un semalarında olacak. Antik Kent Pedasa’nın surlarından Halikarnasos’un sevdalısı ve koruyucusu Halikarnas Balıkçısı’yla özgür ve mutlu bir şekilde sonsuzluğa dek ait olduğu topraklarda huzur içinde yaşayacaklardır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets