Yüksel Özden Umut Veriyor Ama... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Yüksel Özden Umut Veriyor Ama…

Bu haber 08 Şubat 2013 - 1:08 'de eklendi ve 1.452 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye genelinde hava kirliliği yaşayan 33 ilden birisinin Muğla olduğuna dair haberle ilgili “Üniversite var mı yok mu?” başlığı ile yaptığım yorumuma AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (MUÇEMER) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Demırak’tan yanıt geldi.

Böylelikle üniversitemizin böyle bir araştırma ve uygulama merkezine sahip olduğundan haberdar oldum.

Sayın Demırak’ın iletisini okurken, şaşırdım, sevindim, geleceğe dönük umutlandım. Demırak’ın “Üniversite Muğla’ya kayıtsız” dedirten iletisini daha sonra paylaşacağım.

xx        xx        xx

Bu gün Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in iletisini paylaşmak istiyorum.

Milletvekili Özden iletisine “Sayın Özcan Özgür… Türkiye genelinde hava kirliliği yaşayan 33 ilden birisinin Muğla olduğunu sizin yazınızdan öğrenmiş bulunmaktayım. Muğla’mız adına böyle bir tablo hem düşündürücü hem de çok üzücü.” diye başlamış.

Gerçekten de düşündürücü…

Bir termik santrale sahip olması nedeniyle düne kadar Türkiye’nin hava kirliliğinde en riskli yerleşmelerinden biri Yatağan iken, santral bacalarına kurulan baca gazı arıtma tesisleri (Desülfirizasyon) ile Yatağan’ın bu “ünü” ortadan kalktı.

Muğla’nın havası ise hep zehirli…

 xx        xx        xx

Milletvekili Özden iletisinde “Durum böyle iken bazı çevrelerin hala daha doğalgaz gelmesin diye çaba sarf etmeleri bir o kadar daha düşündürücü ve üzücü. Kendi geleceklerinin endişesinden halkın rahatını hiçe sayanlara bu halkın da vereceği bir cevap vardır elbet. Hava kirliliği Muğla’nın kaderi olmayacak.” diye devam etmiş.

Hava kirliliği elbette Muğla’nın kaderi olmamalı.

Olmasın diye yıllar önce Muğla il merkezi ile birlikte Yatağan ve Milas’ta başta Yatağan kömürü olmak üzere, kükürt dioksiti yüksek, kalorisi düşük kömürlerin ev ve iş yerlerinin ısıtılmasında kullanılması yasaklanmıştı.

Hatta bir tarihte Muğla’da gözetleme kulesinden kaloriferli apartmanların bacalarının gözetlenmesi kararı bile alınmıştı.

Gözetleniyor mu?

 xx        xx        xx

Milletvekili Özden iletisinde şöyle devam etmiş;

Bizler Muğla’daki hava kirliliğinin tek çözümünün doğalgaz olduğuna inanıyoruz.

Muğla Belediyesi ise öteden beri hava kirliliğinin çözümünün “güneş enerjisinden” geçtiğine inanıyor.

Ben de aynı görüşteyim. Muğla coğrafi konumu nedeniyle güneş enerjisinden en verimli şekilde yararlanabilecek sayılı illerden birisi. Ki Muğla Belediyesi bu anlamda Düzeyn mevkiindeGüneş Tarlası” kurulması için proje bile hazırladı.

Ama…

Kurulurken pahalı olsa da üretime geçtiğinde neredeyse “bedava enerji” diyebileceğimiz bu temiz ve sonsuz enerji kaynağından hemen yararlanabilmek mümkün değil.

Üniversite Muğla’ya kayıtsız” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi Muğlalı belediyenin projesi uygulanabilinceye kadar kirli, zehirli hava solumak istemiyor…

Üstelik Muğlalının doğal gaz kullanmaya başlaması, Muğla Belediyesi’nin projesinin engeli değil”

xx        xx        xx

İşte bu yüzden AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden iletisinde haklı olarak şöyle demiş:

Yıllarca hemşerilerimiz Güneş Tarlası kurulacak buradan üretilecek güneş enerjisi ile Muğla aydınlanacak ve ısınacak diye yıllardır uyutulmuştur. Onlara kalsa hala daha uyutmaya devam edeceklerdi.

Milletvekili Özden ardından da şu sözleri eklemiş:
Ancak biz buna izin vermedik. Doğalgazda uzun süren birebir takiplerimiz sonucu nihayet mutlu sona ulaşılmıştır.

Yapmayın, hani nerede?!!

 xx        xx        xx

Milletvekili Özden sorumuza yanıt verircesine şöyle devam etmiş:
15 Kasım 2012 tarihinde EPDK Doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi yapmıştır. İhaleyi alan firma Mart 2013 itibarıyla 6 ay içerisinde çalışmalarına fiilen başlayacaktır. Ve 2014 yılı Eylül-Ekim aylarında da gaz arzına başlanacaktır. Bundan sonrası normal sürecinde ilerleyecek ve Allah nasip ederse Muğla, Ula, Yatağan ve Bayır’da 5 yıl süre içinde mevcut tüm imarlı alan içindeki tüm yapılar doğalgaza kavuşacaktır. Böylece Muğlalı hemşerilerimiz havası temiz yaşanabilir bir ortama kavuşacaklardır. Her şey Muğla için.

Elbette her şey Muğla için…

Milletvekili Sayın Özden’in çabalarını takdirle karşılıyoruz.

Ancak Muğlalıyı “5 yıl süre içinde” sözü de rahatlatmıyor. İnandırıcı gelmiyor!

Muğlalı net bir tarih açıklanmasını “Şu tarihte kazma vurulacak ve şu tarihte doğal gaz şebekesi ev ve iş yerlerine bağlanacak” denilmesini bekliyor.

xx        xx        xx

Muğla Milletvekili Asya Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Sayın Prof. Dr. Yüksel Özden iletisini şöyle noktalamış:

Doğalgaz yanında su konularındaki çalışmalarımız, Eğitim ve Araştırma Hastanesinin imar ve proje işlemleri sonuçlanmış, Muğla merkezdeki okulların Eğitim Kampüsünde toplanması için yer temini tamamlanmış ve 2. Etap TOKİ’nin Muğla’mıza kazandırılması konusunda çalışmalarımız hassasiyetle devam etmektedir.

Hepsini takdirle karşılıyoruz…

Ama merak ta ediyoruz;

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi için 2013 yılı ödeneği ne kadardır? Temel hangi tarihte atılıyor?

Muğla Ortaöğretim Kampusu temeli ne zaman atılacak?

2. Etap TOKİ Evleri’nin temelleri ne zaman atılacak?

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets