MARMARİSLİLER ALİ ARSLAN DEMİŞ! (07.02.2013) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MARMARİSLİLER ALİ ARSLAN DEMİŞ! (07.02.2013)

Bu haber 06 Şubat 2013 - 20:24 'de eklendi ve 2.417 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gazeteci-Yazar arkadaşımız Temel Irmak gazetesi “Gündem”’in web sitesinde sık sık ve değişik konularda anketler düzenler.

Siyasi anketlerden çıkan sonuçların genellikle gerçekleştiği de görülmüş değil.

Örneğin son yerel seçim öncesi “Marmaris Belediye Başkanı kim olsun?” sorusunun yanıtını arayan anketin sonucu şöyleydi:

Ali Acar (CHP) %14,09. Cemalettin Özdemir (MHP) %29,57. Mustafa Karacan (AKP) %2,99. Mehmet Tetik (AKP) %4,63. Zafer Alkan (AKP) %3,38. Doğan Tugay (AKP) %2,60. Turan Şahin (AKP) %2,65. Ethem Sayar (CHP) %1,93. Fatma Çimen (DSP) %3,14. İsmet Karadinç (AKP) %0,68. Turan Öner (AKP) %30,15. İzzet Ünsal (ANAP) %4,20.

Ankete bakılırsa Turan Öner’in belediye başkanı seçilmesi gerekirdi… Hadi diyelim ki, AK Parti bu anketi ciddiye alıp Turan Öner’i aday göstermediği için seçimi kaybetti.

Peki O’nu yüzde 29 ile izleyen MHP’li Cemalettin Özdemir, yüzde 14’lük Ali Acar’ın karşısında neden varlık gösteremedi?!!

xx        xx        xx

Hangi amaçla olursa olsun, manipülasyon (hileli yönlendirme)  için dahi olsa anket sonuçlarını okumak önemlidir. Sadece yüzdeler ise bir şey ifade etmez.

Marmaris’te AK Parti o seçimde Turan Öner’i aday göstermiş olsaydı da Ali Acar başkanlığı kazanırdı. Hatta CHP o seçimde Ali Acar’ı değil de DSP’den aday olan Fatma Çimen’i aday göstermiş olsaydı da seçimi alırdı!

Çünkü o seçimde AK Parti Marmaris’te CHP’nin şansı idi…

Temel Irmak arkadaşımın gazetesinin web sitesinde yer alan anketlerden birinde de “Bu gün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu sorulmuş.

Hangi seçim için yapıldığı belirtilmeyen ankette Marmarislilerin oy dağılımı yüzdesi şöyle olmuş:
AKP %23,99. MHP %15,13. DP %4,92. CHP %5,74. DSP %40,83. DTP %0,52. ANAP  %0,97. BBP  %3,20. SP  %3,95. GP %0,75.

İlginç ama gerçek; %5.74’lük CHP Marmaris’te belediyeyi yönetirken, Muğla İl Genel Meclisi’nde de AK Parti’nin bir sandalyesine karşılık 3 sandalyeye sahip…

Galiba Marmarisli bu anketlerde dalgasını geçiyor!

xx        xx        xx

Temel Irmak arkadaşımdan birkaç gün önce  aldım elektronik posta iletisinde “Gazetemizin Web sayfasında yer verdiğimiz ‘Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Kim Olsun?’ başlıklı anketimizden CHP Adayı Ali Arslan çıktı.” yazılıydı.

Dr. Ali Arslan CHP adayı mı?

Dr. Ali Arslan’ın CHP aday adayları içinde Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Arslan gibi Muğla eski milletvekilleri Fevzi Topuz ve Musa Gökbel ile birlikte geçtiğini biliyoruz. Ama CHP adayını belirlemiş değil!

O yüzden ankette CHP’den başka aday gösterilen olmuş mu diye gazetenin web sitesine girdim, ama anketin kaldırıldığını gördüm…

xx        xx        xx

Temel arkadaşımın gönderdiği iletiye göre, ilk 20 gün içinde ankete katılanlar CHP Adayı olarak öngörülen Dr. Ali Arslan lehine yüzde 53 oranında tercih belirtirken, MHP adayı olarak öngörülen Behçet Saatçi için yüzde 23.7;  AK Parti adayı olarak öngörülen Hasan Özyer’e yüzde 14.44, Demokrat Parti adayı Mehmet Kocadon ise yüzde 8.45 oranında tercih belirtmişler.

Yazımın bir yerinde yüzdelere aldanılmaması gerektiğini belirtirken, anketlerde önemli olanın sonuçların iyi okunması olduğunu vurguladım. Bu anlamda, bu Marmaris anketini okuduğumuzda CHP’nin büyük şehir belediye seçimini açık ara ile kazanacağını söyleyebiliriz.

Bu okumanın Marmaris içini anlamı ise CHP’nin Marmaris’te de seçimin favorisi olduğu olacaktır!

Tabi bir de Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un arayışının sona ermediğini, Hasan Özyer’in AK Parti’den, Behçet Saatçı’nın MHP’den aday olmalarının hâlihazırda mümkün olmadığını da göz önünde tutmamız gerekir.

 

xx        xx        xx

Temel arkadaşım, bir de büyük şehir anket sonucunu değerlendirirken, “Anket sonucunda Demokrat Parti’den Muğla büyükşehir adayı olarak öngördüğümüz Bodrum belediye’sinin başarılı başkanı Mehmet Kocadon’un anketimizde son sırada kalması seçmenlerin kişileri değil partilerini ön plana çıkardıkları şeklinde yorumlanıyor.” demiş.

Bence yanlış… Çünkü bu yorum doğru olsaydı, anketten Hasan Özyer ikinci çıkardı. Çünkü son seçim sonuçlarına göre Muğla’da AK Parti ikinci, MHP üçüncü sırada!!!

xx        xx        xx

Temel arkadaşımın gazetesinin web sitesinde büyük şehir anketi sonuçlanırken, Marmaris için anket başlatılmış. Ama nedense Marmaris için sadece AK Parti adayı sorgulanmış. Temel arkadaşımız belki de “Nasıl olsa Başkan Ali Acar’ın karşısına aday çıkmaz” düşüncesi ile hareket edip, CHP adayını sorgulama gereği duymamış olabilir.

AK Parti için yapılan anket oldukça ilginç…

2009 yerel seçimlerinde aday olan ve seçimlerde büyük bir başarı sağlayan ve önümüzdeki seçimde Marmaris’in tamamında oy kullanılacak olması nedeniyle favori gösterilen Doğan Tugay ile Ak Parti İlçe Başkanı Kadem Mete ve Ak Parti Marmaris Belediye Meclis Üyesi Mustafa Karacan yarıştırılmış.

Sonuç şaşırtıcı; Doğan Tugay yüzde 40 oy alırken, Mustafa Karacan yüzde 10, Kadem Mete yüzde 50 oy almış.

Kadem Mete arkadaşım Temel Irmak’ın hemşerisidir, ama AK Parti bu anketi ciddiye alırsa İlçe Başkanları Kadem Mete ile Doğan Tugay’ın geçen seçimde aldığı oyu da alamayıp, hüsrana uğrayacaktır.

xx        xx        xx

Doğrusu ben, Temel arkadaşımın gazetesinde yapılan anketi değerlendirirken, “manipülasyon” yapıldığını göz ardı edersek, bu anketlere katılan Marmarislilerin dalgalarını geçtiğini düşünüyorum.

Tabi bir anketten “niyetiniz başka değilse” doğru sonuç alabilmek için doğru soru sormak da gerekir…

Ama yine de bu anketlerden önümüzdeki seçimleri okumak mümkün… İsteyen istediği gibi okur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets