ANTİK KARYA YÜRÜYÜŞ YOLU (05.02.2013) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

ANTİK KARYA YÜRÜYÜŞ YOLU (05.02.2013)

Bu haber 04 Şubat 2013 - 19:56 'de eklendi ve 3.356 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla ve Aydın‘ı kapsayan 800 kilometrelik Antik Karia Yürüyüş Yolu, Değirmendere Kanyonu‘na düzenlenen ilk yürüyüş ile açıldı.
Tabi bu projenin ilk yürüyüşü… Oysa bu kanyonda meraklıları senelerdir yürüyor…
Takke düştü kel göründü…
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın günlerdir yaptığı açıklamalardan, üyelerine dağıttığı broşürlerden bir adım attınız mı 800 km yürüyeceksiniz sanıyorduk. 800 km’lik yolu Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın açıp, düzenlediğini sanıyorduk!
Öyle değilmiş…

xx xx xx
Meğer 9’u Bozburun Yarımadası’nda; 12’si Datça Yarımadası’nda; 8’i Gökova Körfezi’nde; 11’i Bozalan-Milas-Karpuzlu’da; 6’sı Muğla il merkezi ve Yatağan’da yer alan ve uzun yıllardır Muğla’da Doğa Sporlarını sevdirmeye çalışan Gökhan Çağlav ve Mevlana İnce’nin bir gurup arkadaşı ile ve başka guruplarında harmanladığı güzergâhlar kayıt altına alınmış…
Ben Muğla’nın bir avuç doğaseverin ve il dışından arkadaşlarının, paydaşlarının Kavaklıdere, Köyceğiz, Dalaman ve Fethiye dağlarının da altını üstüne getirdiklerini biliyorum.
Hadi diyelim, Fethiye “Likya”da… Ama Dalaman’ın önemli bölümü ile Köyceğiz, Dalaman ve elbette Kavaklıdere “Karya”da biliyorum…
Belki ileri de oraları da eklenir…

xx xx xx
Zaten Pazar günü yapılan Karya Yolu açılışında, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş GEKA destekli projenin henüz tamamlanmadığını açıklamış. Ki konuşmasının bir bölümünde de şöyle demiş:
Rotanın geçtiği güzergah, önemli yerler, tarihi alanlar ve flora-fauna hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir rehber kitap İngilizce ve Türkçe olarak basılacak. Güzergahı gösteren detaylı bir harita yayınlanacak. Rota hakkında güncel bilgilerin, konaklama yerlerinin, restoranların, GPS koordinatlarının ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı Web sitesi (www,kariayolu.com) kullanımda olacak.
Keşke Pazar günü yapılan açılış, bütün bunlar yapıldıktan sonra gerçekleştirilmiş olsaydı…
Bilindiği gibi Bülent Karakuş ve Hilmi Giresun ikilisinin devri MUTSO iktidarları 8 yıl sürdü. O 8 yıla MUTSO’nun yeni hizmet binasından başka bir şey sığdırılamadığı için, Valiliğin, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün, başta TÜRSAB olmak üzere GETOB, FETOB, BODER’in veya yerel yönetimlerin düşünmesi, yapması gereken işi MUTSO pazarlamak istemiş olabilir!

xx xx xx
Tabi ben yine de MUTSO Yönetimi’ni kutluyorum.
Valiliğin, İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün, başta TÜRSAB olmak üzere GETOB, FETOB, BODER’in veya yerel yönetimlerin düşünmediğini düşündükleri ve uygulamaya koydukları için kutluyorum…
Ama haksızlık da etmeyelim…
Muğla Valiliği ile Yatağan, Bozüyük, Bencik, Turgut, Yeşilbağcılar Belediyeleri’nin GELİ ve Stratonikeia Kazı Heyeti işbirliğinde 26 km’lik “Kültür Yolu projesi! ile Muğla Belediyesi’nin “Mabolla Yürüyüş Yolu projesi”ni unutmamak lazım.
İşin ilginç yanı bu kadar “paralı” kurum” 26 km’lik yolu daha tamamlayıp, hizmete açamadı!!! MUTSO ise hafta sonunda 800 km’lik yolun açılışını gerçekleştirdi…
Tabi “800 km’lik Karya Yolu”na da Muğla Valiliği, başta Kültür Turizm Müdürlüğü olmak üzere turizm sektörü temsilcileri ve yerel yönetimler sahip çıkmalıydı demenin alemi de yok.
Ama…
Sormadan edemiyorum:
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası “seyahat acentesi” midir?!!

xx xx xx
MUTSO Başkanı Karakuş konuşmasında Karya bölgesinin avantajlarını anlatırken de “Çeşitli turizm aktivitelerinin bölgede icra ediliyor olması; Dalış, kite surfing, yamaç paraşütü, dağ bisikleti, deniz kanosu, kanyoning, tekne turları, kültür turları…” demiş.
Nedense o aktivitelerden birinin de “trekking”, yani doğa yürüyüşü olduğunu unutmuş!
İnsanın açılışını yaptığı aktiviteden söz etmesini anlamak mümkün değil.
Trekking doğa sporlarının en hafif kollarından biridir. Uzun ve yorucu yürüyüş anlamına gelir. Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir. Dilimize İngilizce’den geçen “trekking” sözcüğü İngilizce’de “doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak” anlamına geliyor.
Bir gıda ürününün reklamında adam “Ben buldum, ben buldum…” diye bağırıyor.
9’u Bozburun Yarımadası’nda; 12’si Datça Yarımadası’nda; 8’i Gökova Körfezi’nde; 11’i Bozalan-Milas-Karpuzlu’da; 6’sı Muğla il merkezinde ve Yatağan’da yer alan toplam 800 km’lik güzergâhı sen bulmadın, sen tesis de etmedin…
O güzergâhları bulan, kullanan elbette başkaları da vardır ama bilmiyorum.
Benim bildiğim oraları Gökhan Çağlav ve Mevlana İnce ile arkadaşlarının bulup kullanmaya başladıkları yıllar oldu…

xx xx xx
MUTSO Başkanı Karakuş konuşmasında bir de “Güzergah boyunca her 50 metrede bir de uluslararası yürüyüş yolu işaretlemeleri konuldu. Yol boyunca konulan 220 yönlendirme tabelası ve 7 adet tanıtım levhası ile ziyaretçiler, kaybolmadan gezdikleri yerin bilgisine sahip olacak.” demiş.
Halk arasında “Bülüç” denilen, tavuğun daha tavuk olmamışı ayda handa bir küçük bir yumurta yumurtlar da gıdaklayarak kıyameti koparır… Bu “Karya Yolu Projesi” biraz böyle oldu gibi…
Muğla’nın Saburhane Meydanı’nda açılışı yapılan proje şu anda “yönlendirme levhalarından” ibaret… Umarım, açılışla ilgili haberlerin ardından Muğla dışından, yurt dışından bölgeyi bilmeyen birileri gelip o yönlendirme levhalarına güvenerek, yanlarına Mevlana İnce ve O’nun gibi işi bilen Muğla ve doğa sevdalılarından birini almadan açıklanan güzergahlarda trekking yapmaya kalkışmazlar!
Ve umarım, köylüler veya hurdacılar o metal levhaları toplamazlar…

xx xx xx
Bir de ben merak ediyorum…
Pazar günü 800 km’lik Karya Yolu açılışı vesilesi ile kimine göre 7 km, kimine göre 13 km uzunluğundaki Değirmendere Kanyonu’na yürüyenler, tuvaletleri gelince nereye gittiler?
Umarım çalı arkasının tuvalet olduğu yürüyüş parkurumuz biz Muğlalıları utandırmaz…
Ve umarım Bülent Karakuş&Hilmi Giresun ikilisi Mayıs ayında yapılacak MUTSO seçimini kazanırlar da, geçen 8 yıllarında Muğla ekonomisi ile ilgili yapamadıklarını kıçlarının olmadığı yere başlarını sokmayıp yeni dönemlerinde yaparlar.
Ben yine de MUTSO yönetimini, yapması gerekenlerin yapmadığı bir işi yapmaya soyundukları için kutluyorum…

05.02.2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets