BAKAN EROĞLU SÖZÜNE SAHİP ÇIKAR MI? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BAKAN EROĞLU SÖZÜNE SAHİP ÇIKAR MI?

Bu haber 01 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 820 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 13 kentin büyük şehir olmasına ilişkin yasa değişikliği tasarısına CHP tarafından yapılan eleştiriler için 19 Ekim 2012 tarihinde Malatya’da şöyle demişti:
“Muhalefet her şeye karşı çıkıyor. Zaten onlar daha 50 yıl öncesinde devam ediyorlar.” demişti.
Şimdi Muğla’dan soralım:
“Muhalefetin görevi adı üzerinde muhalefet etmektir. Bu anlamda Muğla’da AK Parti’ye muhalif yerel yönetim Ankara’dan gelecek yatırımlara karşı çıkabilir. Engel çıkarabilir. Peki Ankara’dan gelecek yatırıma AK Partili Bakanlığın yereldeki yöneticilerinin engel çıkarmasına ne demeli?!!”
 
xx     xx     xx
Geçen Temmuz ayında Muğla’dan “Suat abimiz hoş geldiniz” şeklinde pankartla karşılanan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç geçti.
Boş geçmedi… Muğla’nın kültür, spor yaşamına olduğu kadar Muğla turizmine ve ekonomisine ciddi katkılar yapacak bir üçlü yatırım sözü verdi.
O gün “Sayın Başbakanımızın talimatı ile tam 3 bin kişilik dev bir Spor Salonu inşaatına bu yıl içinde başlayacağız.” deyip, Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu ve Gençlik Merkezi’nin de yapımı ile Muğla’nın yıllardır hak ettiği tesislere kavuşacağını kaydetmişti.
2012 yılının bitmesine bu ayı da katarsak 2 ay kaldı.
3 bin kişilik kapalı spor salonu hani nerede?
Bakan Kılıç’ın sözü bir yana, 5 ay geçti Başbakan Erdoğan’ın talimatı gerçekleşemedi!
 
xx     xx     xx
Unutmamalıyız… Aslında 3 bin kişilik kapalı spor salonu fikri önce Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’ndan çıkmıştı. 6 Mayıs 2012’de AK Parti İl Kongresi Muğla Kapalı Spor Salonu’nda yapılmış ve o spor için nizami olmayan salona kongre delegasyonu ve konuklar sığamamıştı. İşte o gün o salonda konuşan Bakan Davutoğlu hemen oradan Başbakan Erdoğan’ı telefonla aramış ve kendisinden aldığı salon sözünü Muğlalılarla paylaşmıştı…
O söz, kongreden 2 ay sonra Muğla’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından perçinlenmişti.
Ama Başbakan Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Davutoğlu’nun, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç’ın sözleri havada kaldığı gibi, AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in “sözü takibi” de “bürokrasiye” çarptı…
 
xx     xx     xx
Muğla’da 3 bin kişilik kapalı spor salonu ile kapalı olimpik yüzme havuzu ve Gençlik Merkezi için şehir merkezinde oluşu ve büyüklüğü ile en uygun alan olarak Muğla Orman Fidanlığı belirlendi.
Orman Genel Müdürlüğü’ne tapulu Fidanlık 32 dönüm… Şehrini orta yerinde kalmış…
Muğla’nın yüzde 68’i ise ormanlarla kaplı… Orman Genel Müdürlüğü istediği yerde, çok daha büyük fidanlık tesis edebilir. Ki Muğla Orman Bölge Müdürlüğü fidan ihtiyacının büyük bölümünü “Gökova Orman Fidanlığı”ndan karşılıyor.
Üç yıl önce “21 Mart Nevruz Bayramı ve Dünya Ormancılık Haftası” etkinlikleri sırasında Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, Gökova ve Fethiye-Çırpı Orman Fidanlıklarında, geçen (o zaman) 3 yıllık sürede, toplam 16 milyon 400 bin fidan üretimi yapılarak, Muğla ilinde ve bölgede ihtiyaç duyulan yerlerdeki ağaçlandırma çalışmalarında kullanıldı…
Bu iki fidanlık Muğla Fidanlığı’nın ürettiğini de pek ala üretebilir!
 
xx     xx     xx
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu biliyor mu bilmem…
Gökova Orman Fidanlığı’nda, Finlandiya usulü tüplü ve kaliteli fidan üretiminin başarıyla yapılmasından dolayı, her bölgeye ve iklime uyum gösteren bu fidanlardan, her yıl talep edilen miktarlarda, Güney Doğu’nun ağaçlandırma çalışmalarında ihtiyaç duyulan fidanlarla, Kuzey Kıbrıs’ın ve Türk Devletlerinin ağaçlandırma çalışmaları için de fidan gönderiliyor.
Muğla Fidanlığı’ndan değil…
Gökova Orman Fidanlığı’nda ayrıca, Muğla ve yöresine has endemik bitki türlerinden sığla ağaçlarının fidanlarıyla, yine endemik bitki türlerinden Halep Çamı ve Datça Hurması gibi fidan türleri de üretilerek, yörenin uygun yerlerindeki ağaçlandırma çalışmalarında kullanıyor. Ayrıca, orman yangınlarına dayanıklı türlerden olan ve ülkede ilk defa pilot uygulamayla Gökova Orman Fidan Fidanlığı’nda uygulamaya konulan “Finike Ardıcı” projesi de başarıyla uygulanıyor.
Muğla Fidanlığı’nda bunlar var mı?
 
xx     xx     xx
Muğla Fidanlığı’nda “lojmanlar” var!
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün bu konuda ilgili yöneticileri Bakanlığa bilgi verirken, bu “gerekçeyi” ortaya koydular mı bilmem…
Bildiğim, Bakanlığa Muğla’dan gönderilen bilgide “Bu fidanlık Orman Genel Müdürlüğü Döner Sermaye malıdır. Bir başka bakanlığa devredilemez.” sözlerinin yer almış olmasıdır.
Merak ediyorum, Muğla’daki bürokratlar Orman Genel Müdürlüğü’nün; Orman Genel Müdürlüğü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun; hepsi Başbakan Erdoğan’ın üstünde midir?..
01.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets