ALİ BOĞA BUNU MU BEKLEMİŞTİ? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

ALİ BOĞA BUNU MU BEKLEMİŞTİ?

Bu haber 14 Ekim 2012 - 0:00 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen hafta Çarşamba günü ilginç bir toplantıya tanıklık ettik. Toplantıya Muğla Valiliği’nden “Muğla’nın il oluşunun 100. yılında yapılacak etkinlikler ile ilgili basın toplantısı düzenlenecektir.” duyurusu ile çağrılmıştık.
Gittik, hüsrana uğradık, üzüldük… Muğla’nın 100. Yılında geleceğe dair derin bir umutsuzluğa düştük.
Bir il, valisi, bürokratları, belediye başkanları, milletvekilleri, meslek odaları, siyasileri ve de biz gazetecileri ile bu kadar mı “şanssız” olur? Tam da meslektaşım Nejat Altınsoy’un bu konuda yazdığı gibi âşık olduğumuz, sevdalandığımız kent, Gadın Molam…  100 yıldır tecavüz edilmekten kurtaramadığımız…
Geçen Çarşamba günü Koca Valilik Dağının fare doğurduğunu gördük!
 
xx     xx     xx
Muğla 30 Ekim 1913’te il olmuş… Bu gerçekten 2007 yılında Milletvekili Ali Boğa sayesinde İhracat Genel Müdürlüğü ve merkezi Ankara’da olan Muğla Çevre Eğitim Vakfı (MEÇEV) Yönetim Kurulu Üyeliği sırasında haberdar olabildik. Bu anlamda kendisine teşekkür borçluyuz…
Sayın Boğa’nın önerisi ile 2008’de de Muğla Valiliği’nin koordinasyonu ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ortak düzenlenen ve tüm paydaşların katıldığı bir arama konferansı düzenlemişti.
Arama konferansı sonucunda hazırlanan “Muğla Stratejik Planı” ile (o gün) önümüzdeki 5 yıllık dönemde (2009-2013), Muğla ile ilgili tüm kesimlere rehberlik etmek üzere izlenmesi gereken yol haritasının oluşturulması ve geleceğe dönük bir vizyon ortaya konulması hedeflenmişti… Valiliğin raflarında tozlanan planda, Muğla’nın içinde bulunduğu güncel sorunlar ve bunlara ilişkin kısa vadeli çözümler yerine, yapısal sorunlar tespit edilerek 100. yılında bunları çözmüş ve bir marka olmuş Muğla için alınması gereken önlemler belirlenmiş ve ortaya bir “Muğla Stratejik Planı” çıkarılmıştı.
“100. Yılında Nasıl bir Muğla?” sorusunun yanıtı verilmişti…
 
xx     xx     xx
Aradan tam 4 yıl geçti. 30 Ekim 2013 tarihinde Muğla’nın il oluşunun 100. yılını kutlayacağız.
Valiliğin tozlu raflarında unutulan “Muğla Stratejik Planı” geçen 4 yılda ne işe yaradı?
O zaman ortaya konulan “Muğla Stratejik Planı” ile Muğla’nın içinde bulunduğu güncel sorunlar ve bunlara ilişkin kısa vadeli çözümler yerine, tespit edilen yapısal sorunlar çözülmüş olarak 100. yıla giriyor muyuz?
Dönemin Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Muğla’da çok kısa görev yaptı, ama o görev yaptığı süre Muğla için oldukça verimli geçmişti… Muğla’nın il oluşunun 100. Yılına o günden hazırlanmak için “Muğla Stratejik Planı” hazırlanırken, Muğla Turizminin Tanıtımı ve Pazarlanması için de 18 Mart Çanakkale Üniversitesi’ne ciddi bir kaynak kullanılarak “Swot Analizi” yaptırılmıştı.
Bu güne kadar o “Swot Analizi”nden neden yararlanılmadı? O analiz de mi Valiliğin tozlu raflarında kaldı!
 
xx     xx     xx
Muğlalıların deyişi ile “Yumurta tavuğun bilmem neresine geldiğinde folluk arar gibi” 5-6 ay önce ayağa kalkıldı… Valiliğin 100. Yıl Kutlamaları için hazırlıklara başladığını o günlerde meslektaşım Yazar Nejat Altınsoy ile benim de “Kutlama Komitesi”ne davet edilmemizle öğrenmiş olduk.
O günden sonra ne yapıldığını bilmiyoruz. Çünkü o günden sonra “verilen göreve” çağrılmadık; neden davet edildik, neden sonra unutulduk onu da anlayamadık… Çağırmamakla da iyi etmişler. Yoksa o komitede biz “arıza” olurduk! Çünkü Vali Fatih Şahin’in yaptığı sunumda kendileri için “Bu yöreyi sevdikleri için büyük fedakârlık yaptılar.” dediği Almanya merkezli ARS NOVA Media reklam tanıtım firmasının sunumundan Valiliğimizin “kutlama” değil, “tanıtım” ve “Muğla turizmini marka yapmak” derdinde olduğunu gördük! Belki de yanlış gördük…
AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın 4 yıl önce İhracat Genel Müdürlüğü sırasında “Muğla için derdi” 100. Yıl Kutlamalarından beklentisi bu muydu onu da bilmiyorum! Öyle idiyse mesele yok…
 
xx     xx     xx
Ama Valiliğin tanıtım toplantısı ertesi gün gazetelere “Muğla, il oluşunun 100. yılında tanıtımla markalaşacak” başlığı ile yansıdı.
Yani ortada Muğla’nın il oluşunun 100. Yıl Kutlaması filan yok!
Toplantıda hüsrana uğradık, kahrolduk, ama şaşırmadık… Çünkü toplantıdan bir gün önce Marmaris’te bir turizm toplantısında Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer 2013’ün il oluşumuzun 100. yılı olduğunu anımsatarak, “O nedenle 2013 yılı Muğla için çok önemli. 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında tüm il genelinde tanıtım ve turizm atağına geçilecek. Tüm ilçeleri tanıtan filmler, logolar ve benzeri materyaller yenilenecek. 2013’ün Muğla’nın turizmde altın yılı olması için elimizden geleni yapacağız.” diyordu.
 
xx     xx     xx
Biz gazeteciler meraklıyızdır…
Vali Şahin’in toplantıdaki temsilcileri için “Bu yöreyi sevdikleri için büyük fedakârlık yaptılar.” dediği ARS NOVA Media’ya bu “fedakârlık” için Muğla’ya Hizmet Vakfı’ndan kaç para ödenecek?
Madem ARS NOVA ile Muğla turizminde “altın yıl” yaşanabilecek, o altın yılın yaşanması için bunca yıl neden beklendi? ARS NOVA yeni mi kuruldu, yeni mi keşfedildi?!!
Turizm patlaması başka, ihracat patlaması başka, ama Türkiye’ye Dış Ticaret Genel Müdürlüğü’nde ülkeye ihracat patlaması yaşatan Milletvekili Ali Boğa tanıtım ve pazarlama ile ilgili yetkin bir bürokrat olduğuna göre Muğla’nın 100. Yılı için 4 yıl önce Muğlalılara yaptırdığı “Muğla Stratejik Planı” neden bir işe yaramadı?
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın yaptırdığı “Swot Analizi” içi boş bir çalışma mıydı?
Muğla’nın turizm pazarlarını çeşitlendirmek için 3 yıldır Japonya, Çin, Kazakistan, İran, Suriye, Azerbaycan ve Ukrayna’ya gidip geliniyor… 2011’de 100 bin Kazak gelecekti. 2012’de geldi mi?.. Şam-Dalaman, Halep-Dalaman ve Tahran-Dalaman seferleri başladı mı? Başladı ise bu seferlere Tokyo, Pekin seferleri eklendi mi?
Bundan 5-10 yıl kadar önce her sezon başında “Bu sene turizm patlayacak” denirdi. Sanırım bundan vazgeçtik… Şimdi trend “Altın yıl”…
Umutları kırmayalım. 2013’te ARS NOVA ile olmazsa, 2014’te başka firma ile olur…
Yarın devam edip, önerilerde bulunabiliriz…
15.10.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets