BÜYÜK ŞEHİR TASARISI NELER GETİRİYOR? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BÜYÜK ŞEHİR TASARISI NELER GETİRİYOR?

Bu haber 13 Ekim 2012 - 0:00 'de eklendi ve 942 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kim ne derse desin, “Büyük Şehir Yasa Tasarısı” TBMM’den “Bütün Şehir Yasası” olarak çıkacak görünüyor.
CHP ve MHP hala “Bu tasarıya karşıyız” demeye devam ediyor.
Oysa bu iki partinin ortaya çıkacak yasa ile önümüzdeki erken seçimden başarı ile çıkabilmek, en azından kazanımlarını koruyabilmeleri; adeta bu ‘baskın seçimi” göğüsleyebilecek ‘adayları’ belirleyebilmeleri için yeni strateji ve söylemler geliştirmenin yoluna girmiş olmaları gerekirdi…
MHP 4 Kasım Kurultayı’nı aşmanın; CHP ise Yeni CHP’yi kurmanın veya kuramamanın derdinde…
 
xx     xx     xx
Tasarı öncelikle Muğla’ya iki kaymakamlık; Seydikemer ve Menteşe Kaymakamlıklarını getirdi…
Tasarı başka neler getirdi?
Büyük Şehir Yasa Tasarısı ile tasarının yasa olarak yürürlüğe girmesiyle birlikte İl Özel İdaresi de kapanıyor. İl Genel Meclisi Üyelerinin büyük bölümü çoktan “oturum ücretleri kabarık olduğu” söylenen “Bütün Şehir Belediye Meclisi Üyesi” olmanın yollarını aramaya başladı!
Bu arada tüm beldelerde kapanırken, köyler mahalle, köy muhtarları “mahalle muhtarı” haline geliyor.
Siyasilerin farklı ve beklide bilgi eksikliğinden kaynaklanan iddialarına karşın Mevzuatla orman köyleri ve orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazlar ise ortadan kalkmıyor. Yani Köy muhtarları, Mahalle muhtarları haline gelirken, orman köyü iken mahalleye dönüşen yerler için kazanılmış haklar devam ediyor. O haklara (nasıl götürülür bilemiyoruz) belediye hizmetleri ekleniyor…
Yani ilçe belediyesine katılarak mahalleye dönüşen köy, köylerin bağlı olduğu belediyelerce kullanılan mera, yaylak, kışlak gibi yerlerden yani mahalle sakinleri ve varsa diğer hak sahipleri 25/2/1998 tarihli ve 4342 sayılı Mera Kanunu hükümleri çerçevesinde yararlanmaya devam ediyor.
 
xx     xx     xx
Muğla bir yıl sonra “Bütün Şehir” olunca, ilçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin talep etmeleri halinde büyükşehir belediyeleri mahalleye dönüşen köylerde yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun tip mimari projeler yapıp veya yaptırabilecek.
Bir diğer çok önemli noktada, 29 Bütün Şehir’de İl Özel İdareleri kapatılırken, Vali başkanlığında özel bütçeli “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi” oluşturuluyor.
Yani “Bütün Şehir Belediye Başkanları” ilçe belediyelerinin önemli hizmet ve yetkilerini elinden alırken, sınırsız yetkilerle donatılmış bir çeşit “seçilmiş valiler” haline de gelmiyorlar!
Bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşları, ödeneğini göndermek şartıyla illerde yapacakları her türlü yatırım, yapım, bakım, onarım ve yardım işlerini Valilerin yetkisindeki “Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezleri” aracılığıyla yapabiliyorlar…
Valilerin yönetimindeki “Yatırım izleme ve Koordinasyon Merkezi” ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet alımı da yapabiliyor.
Ayrıca “İlçe Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi” ilçelerde de faaliyete geçirilebiliyor. Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezlerinin bütçesinde ilçe merkezlerine amacı doğrultusunda kaymakamlık tarafından harcanmak üzere valinin onayı ile ödenek tahsis edilebiliyor.
 
xx     xx     xx
Bu arada 1/1000’liklerin dışında her türlü planlama Bütün Şehir tarafından yapılıyor.
“Bütün Şehir Yasası” ile mahalleleri (köyleri) ilçe merkezine bağlayan yollar, meydan, bulvar, cadde ve ana yollar yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımı ile bu yolların temizliği ve karla mücadele çalışmalarını yürütmek; kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yapılara ilişkin yükümlülükler koymak; ilân ve reklam asılacak yerleri ve bunların şekil ve ebadını belirlemek; meydan, bulvar, cadde, yol ve sokak ad ve numaralan ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirmek Bütün Şehir Belediyesi’ne bırakılıyor.
Bir de Bütün Şehir sınırları içindeki kara, deniz, su, göl ve demiryolu üzerinde her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla, Bütün Şehir Belediye Başkanı ya da görevlendirdiği kişinin başkanlığında, yönetmelikle belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları ile ulaşımla ilgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının (oda üst kuruluşu bulunan yerlerde üst kuruluşun) temsilcilerinin katılacağı Ulaşım Koordinasyon Merkezi kuruluyor.
 
xx     xx     xx
Bütün Şehir kapsamındaki belediyeler arasında hizmetlerin yerine getirilmesi bakımından uyum ve koordinasyon da Bütün Şehir Belediyesi tarafından sağlanıyor.
İmar mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler de Bütün Şehir Belediyesine aktarılıyor. Bütün Şehir Belediyesi bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanıyor.
Kanunla Bütün Şehir ilçe belediyesi olan belediyelerce yürütülen su, kanalizasyon, katı atık depolama ve bertaraf, ulaşım, her çeşit yolcu ve yük terminalleri, toptancı halleri, mezbaha, mezarlık ve itfaiye hizmetlerine ilişkin olmak üzere personel, her türlü taşınır ve taşınmaz mallar ve bu hizmetlerin yerine getirilmesine yönelik yatırım, alacak ve borçlar komisyonca ilgisine göre Bütün Şehir Belediyesi ile ilgili bağlı kuruluş arasında paylaştırılıyor.
 
xx     xx     xx
Hala ilçe belediye başkanı olmak isteyen var mı?
13.10.2011

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets