MECLİSTE GÖLET KAVGASI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MECLİSTE GÖLET KAVGASI

Bu haber 04 Ekim 2012 - 0:00 'de eklendi ve 922 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla İl Genel Meclisi önceki gün TBMM Komisyon Toplantılarını aratmadı. Gündemde, CHP Gurup Başkanvekili Dursun Kaplan’ın deyişi ile Kavaklıdere’nin AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Saffet Karabıyık’ın “göleti” vardı. Hal böyle olunca gazeteciler tekmili birden oradaydı. Kimse şenliği kaçırmıyor!
 
xx     xx     xx
İl Genel Meclisi Gurup Başkan Vekili CHP’li Dursun Kaplan, Kavaklıdere İl Genel Meclisi Üyesi AKP’li Saffet Karabıyık’a özel yaptırıldığını iddia ettiği gölet ile ilgili yeni belgeler ortaya koyup İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Veli Çelik’e “Senin görevin Saffete mi, Devlete mi hizmet?” sorusunu yöneltirken, Vali Fatih Şahin’e de “Yolsuzluk açık ve net. Gereğini yapmazsanız Muğla halkı size hakkını helal etmez.” diyordu.
Kaplan’dan önce kürsüye Köye Yönelik Hizmetler Komisyonu Başkanı CHP’li Halil Mutlu gelmişti. Mutlu kendi komisyonu ile birlikte Tarım Hayvancılık ve Orman Komisyonu, Meclis Kararlarını Takip Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu tarafından ortak hazırlanan raporu okudu.
Raporun en çarpıcı yanı, Karabıyık için yapıldığı öne sürülen “orman yangın göletinin” çok yakınında bir gölet vardı ve o göletin su tutmadığı gerekçesiyle alışılagelmişin ve teamüllerin dışında İl Özel İdaresi ile bir şahıs (Kocabıyık) arasında protokol imzalanarak tartışmalı gölet yapılmıştı!
 
xx     xx     xx
Komisyonlar, CHP’li Kaplan’ın AK Partili Karabıyık ile ilgili iddiaları hakkında ciddi bir çalışma yapmış ve ortak raporun sonuç bölümünde ise şu görüşe yer verilmişti:
“Bu protokole imza koyan, bu protokolden kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirenler hakkında, ayrıca inşaat esnasında proje ve tasarıma aykırı ve gizli olarak özel kişilere su verilmek üzere çekilen hatları yapanlar, kontrol edenler ve kabul edenler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması komisyonlarımızca uygun görüşle, durum İl Genel Mecliis’nin bilgilerine ve olurlarına arz olunur.”
Kaplan, raporun ardından kürsüye gelerek rapor lehinde yaptığı konuşmada açtı ağzını yumdu gözünü, AKP’li Karabıyık ile birlikte Genel Sekreter Yardımcısı Çelik’i eleştirip, Vali Şahin’e gereğini yapması için çağrıda bulundu. Komisyonların raporuna “evet” diyeceklerini açıkladı.
 
xx     xx     xx
AK Parti gurubu olarak “hayır” diyeceklerini belirten AK Parti Gurup Başkanvekili AV. Çağrı Alper’de Kaplan’ı her zaman olduğu gibi şov yapmakla suçlayıp, “Sayın Vali bu konuda görevini yapıp, iki mülkiye müfettişi görevlendirmiştir. İddialar, müfettişlerce asılsız bulunmuş ve iddialarla ilgili ciddi bilgi ve bulgulara rastlanmamıştır. Dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilmiştir. Keşke Sayın Kaplan şov yapmadan vali ile görüşmüş olsaydı.” diyordu.
MHP Gurup Başkan Vekili Coşkun Tutal  ise “Yarbaşı Göleti neden ıslah edilmedi? Kendi kendime sorduğum bu soruya cevap bulamadım. Bir de orman yangını için yapılan gölette hem tarımsal, hem içme suyu hizmeti var. Keşke Saffet Karabıyık protokolle arazisine gölet yapılmasına rıza göstereceğine, arazisini kamuya hibe etseydi. Kıncılar’da su yok. İdare mahalle olmayan yere su götürmemiz yasal değil dedi. Bu göletin yapıldığı yer mahalle mi?” diyerek rapora olumlu oy vereceklerini kaydediyordu.
Komisyonların ortak raporu, AK Partili üyelerin “hayır”, CHP’li ve MHP’li üyelerin “evet” oylarıyla oy çokluğu ile meclisten geçti, ama…
 
xx     xx     xx
Gurup Başkanvekillerinin konuşmalarının ardından kürsüye günün adamı AK Partili Saffet Karabıyık geldi, olanlar oldu…
İddiaları bir kere daha reddeden Karabıyık da “Dursun Kaplan’ın şovlarına alıştık. Benimle ilgili üç noktada iddiası var. Üçü de asılsız. Bu iddiaları çağırın noteri hep birlikte gidip mahallinde görelim. Doğru ise hem partiden hem meclis üyeliğinden istifa edeceğim. Değilse Kaplan istifa edecek mi? Dursun Kaplan’ı savcılığa verdim. Tazminat davası da açacağım. Tazminatı da kazanırsam gazetecileri yemeğe götüreceğim.” diyordu.
Görünen o ki, CHP’li Kaplan’da mecliste oy çokluğu ile kabul gören komisyonlar raporunu eline alıp, eksik belgeler var dediği belgeleri de tamamlayıp önümüzdeki günlerde aynı savcılığa AK Partili Karabıyık hakkında suç duyurusunda bulunacak. Karabıyık’ın espri ile “Gazetecileri pavyona da götürürüm” sözlerine gönderme yaparak, O da davayı kazanınca gazetecileri diskoya götüreceğini söylüyordu.
Galiba bu işten kazançlı çıkan gazeteciler olacak! Gazeteciler ya pavyona, ya diskoya gidecek…
 
xx     xx     xx
Önceki gün onca yapılan gürültü patırtıdan önce İl Genel Meclisi toplantısı açış konuşmasını yapan CHP’li Meclisi Başkanı Cemal Güpınar ise meclis üyelerine “acı haberi” şöyle veriyordu:
“Arkadaşlar Büyük Şehir Yasa Tasarısı bu gün kesinleşti. Buna göre, 16 olan büyük şehir 29’a çıkarken Muğla bunların içinde yer alıyor ve büyük şehirler Bütün Şehir oluyor. Nüfusu 2 binin altında olan beldeler kapanıyor. Köyler mahalle oluyor. Bütün Şehirlerin il  özel idareleri de kapanıyor.”
Yani bir başka deyişle, 11 ay sonra İl Genel Meclisi’nin görevi sona eriyor ve yorgan gidiyor, kavga bitiyor… Sanıyorum bu “meclis” il genel meclisi tarihinde “En zayıf, en iradesiz, en dirayetsiz, şovu bol son meclis” olarak yerini alacaktır…
O zaman bu il genel meclisi seçmene, neyi nasıl yapıp, yapamadığını nasıl anlatacak merak ediyorum… Bir de Coşkun Tutal gibi kendi kendime sorup yanıtını bulamadığım “Yarbaşı Göleti neden ıslah edilmedi?”, “Mahalle olmayan yere nasıl içme suyu götürüldü?”, “CHP’li Kaplan’ın ortaya koyduğu ‘protokol’ doğru mu?”  sorularına umarım yanıt vermesi gerekenler bir an önce verir…
NoSpacing>Yoksa son meclis bu ayıpla da tarihteki yerini almış olacak!
NoSpacing>05.10.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets