DR. BEDRİYE GÜRKAN VE CHP - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

DR. BEDRİYE GÜRKAN VE CHP

Bu haber 01 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.481 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımda niyetim, Olimpiyat oyunlarında ülkemizi temsil eden kadın sporcularımızdan söz edip, sonra da “Sporda bile kadınlarımız öne geçti. Siyasette neden yoklar?” deyip, sözü Muğlalı kadın siyasetçi Dr. Bedriye Gürkan’a getirmekti.
Dr. Bedriye Gürkan’ı Yatağanlılar, Yatağan’ın, Kavaklıdere’nin köylüleri, köylü kadınları ve termik santral, maden işçileri çok iyi tanırlar. Hemen hepsinin “Bedriye ablası” olmuştur…
Baro Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, işte O’nun “eşi”dir!
 
xx     xx     xx
Yatağan’ın termik santralı arıtma tesisi kurulup da havaya saldığı zehirli gazlar dizginlenmeden önce doğayı tahrip edip, Stratonikeia antik kentinin mermerlerini karartırken, bundan insanlarda paylarına düşeni almışlardı. Ki bu gün Yatağan’da devam eden kanser ve solunum yolu rahatsızlıkları hala oldukça dikkat çekici…
Santral Dr. Bedriye Gürkan’ın da gözüne vurdu. Yatağan’ı severdi, ama santral O’nun yaşamını da tehdit edici olmuştu. Bodrum’a taşınmak zorunda kaldı. Ama ne siyasi, ne sosyal yaşamdan kendini emekli etmedi. Cumhuriyet kadınlarının yerel önderliğine soyundu…
 
xx     xx     xx
CHP’nin 34. Kurultayı ile ilgili yazıma olumlu olumsuz tepkiler aldım. O yazımda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile ilgili iftirada bulunduğumu algılayıp, beni eleştirmeye kalkan okuryazarlar bile çıktı! Oysa ben hemen hemen bütün kurultaylara bir şekilde damgasını vurmuş olan ve hatta son kurultaylardan birine Divan Üyesi bile vermiş olan Muğla’nın bu kurultayda bir Parti Meclisi Üyesi çıkaramamış olmasını eleştirmeye çalışmıştım.
CHP’nin son kurultayı ile ilgili yazıma CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün kurultayın ardından Hamle’ye vermiş olduğu demecinden alıntı yapıp, şu sözlerine yer vermiştim:
“Kurultay öncesi Muğla’da ilçe ve il divan toplantılarında hiçbir zaman partinin yetkili organları için isim telaffuz etmedik. Sayın genel başkanımız kurultay öncesi il başkanları ile bir ardaya geldi. Biz düşüncelerimizi aktardık. O da bize düşüncelerini aktardı. Hiç bir zaman dayatmacı bir zihniyet içine girmedik. Eğer sayın genel başkan Muğla’dan bir isim isteseydi verirdik.”
Sayın Genel Başkan isim istememiş, istese Muğla seve seve isim verecekmiş!
Çok güldüm…
 
xx     xx     xx
Tabi herkesin algısı okuryazarların algısı değil… Muğla eski Milletvekillerinden son Parti Meclisi Üyesi Dr. Ali Arslan doğru algılamış. Dr. Arslan Facebook ta Hamle’nin “Öztürk; Dayatmacı olmadık” başlıklı haberini de paylaşıp ta İl Başkanı Öztük’e şöyle seslenmiş:
“Sevgili başkanım, sanırım demeciniz eksik çıktı. Genel Başkanımızın il başkanları toplantısında 5 arkadaşımızı önerdiğinizi duymuştuk. Önerdiğiniz isimlerin arkasında neden durmuyorsunuz? Yoksa gazeteci arkadaşımız mı yazmadı? Açıklamanızdan Muğla’dan Parti Meclisi’ne ve Yüksek Disiplin Kurulu’na ilimizden biri arkadaşımızın alınmamasının sorumlusu Genel Başkanmış mesajı alınıyor. Kamuoyu CHP İl Başkanı’ndan doğru bilgi almalıdır.”
Bence de…
Şimdi herkes o 5 ismi, eğer varlarsa o 5 ismin neden arkasında durulmadığını merak edecektir!
Sayın İl Başkanı bu konuda kamuoyunu aydınlatmalıdır. Aksi takdirde genel başkanını töhmet altında tutmuş olacaktır…
 
xx     xx     xx
Neyse…
Yine de Muğla’dan güzel bir haberim var.
Meğer biz “Muğla’ya neler oluyor” derken, Dr. Bedriye Gürkan 34. kurultaydan önce yapılan Kadın Kolları Kurultayı’nda Parti Meclisi Üyeliğine seçilmiş, haberimiz olmamış!
Elbette Dr. Bedriye Gürkan çıkıp, “Arkadaşlar ben parti meclisi üyesi oldum.” diye yaygara yapmaz.
Ancak böylesine önemli bir haberin CHP’nin il, ilçe yönetimleri tarafından kamuoyu ile paylaşılması gerekmez mi?
 
xx     xx     xx
Neyse ki benim yazılarımı sadece okuryazarlar okumuyor. CHP’nin Muğla’daki önde gelen isimlerinden yorgun savaşçı Av. Sevinç Göçügenci de okur. CHP’nin 34. Kurultayı ile ilgili yazımı O da okumuş, ama bir türlü bana ulaşamamış. Sonunda masama bir yazı bırakmış. Sevgili Göçügenci şöyle demiş:
“01.07.2012 tarihinde yapılan Muğla İl Kadın Kolları seçiminde kurultay delegesi seçildim. 8.07.2012 tarihinde yapılan CHP 11. Olağan Kadın Kolları Kurultayı’na katıldım. Kurultayımız çok canlı, dinamik ve demokratik geçti. Üç değerli isim genel başkanlığa önerildi. Biz Muğla delegasyonu olarak Hilal Dokuzcan’ı destekledik. Kararlı, dayatmacı, ilkeli çalışmalarla Hilal Dokuzcan’ın Genel Başkanlığı’nda Merkez Yürütme Kurulu’na seçilmek üzere Dr. Bedriye Gürkan arkadaşımızı Parti Meclisi’ne aday gösterdik. İlk defa seçimle, kota olmaksızın deneyimli kadın hareketlerinin öncüsü Dr. Bedriye Gürkan’ı seçtirdik. Bu kadın kollarımızın, delegasyonun ve özellikle Bedriye arkadaşımızın başarısıdır.”
 
xx     xx     xx
Yine Kadın Kolları Kurultay Delegesi Av. Sevinç Göçügenci haber verdi. CHP Muğla İl Kadın Kolları kurultayın yanında Muğla’da ilçe ilçe dolaşmışlar, kadın kollarının ve kadınların sorunlarını ve önerilerini saptamışlar. Bir dosya yapıp çiçeği burnunda Kadın Kolları MYK Üyesi Dr. Bedriye Gürkan’a vermişler.  Gürkan’da dosyayı haftada bir yapılan MYK Toplantısı gündemine taşıyacakmış.
Ben geç de olsa bu başarıyı, Dr. Bedriye Gürkan’ı (Bedriye ablayı) kutluyorum…
(01.08.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets