TEHLİKE ARZEDEN EVLER YIKILMALI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

TEHLİKE ARZEDEN EVLER YIKILMALI

Bu haber 30 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 770 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sözün sahibi ben değilim.
“Tehlike Arz Eden Evler Yıkılmalı”
Bunu Muğla Valisi Fatih Şahin söyledi.
Son zamanlarda SİT’ler de çok tartışıldığı için, bu sözü duyunca dehşete düştüm.
Ben bu konuda yazı yazmayı planlarken, Milas’tan bir haber gelmişti. Haberde, “Muğla’nın Milas ilçesinde yoğun yağışlardan zarar gören eski bir ev aniden yıkıldı. Edinilen bilgiye göre, Milas merkez İnönü Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 80 yıllık olduğu öğrenilen bir ev, aşırı yağışlardan etkilenerek çöktü.” deniliyordu.
Haber beni içine düştüğüm dehşetten çıkardı…
 
xx      xx      xx
Birisi çıkıp tarihi evlerin yıkılmasından söz edince dehşete düşüyoruz da, o evlerin kendiliğinden yıkılmaları bizi nedense dehşete düşürmüyor!
Milas’ta SİT ilan edilmiş tarihi bir yapı aşırı yağışların sonunda yıkılınca Milas Belediyesi yapının yıkıldığı caddeye önlem amaçlı şerit çekmiş.
Geçenlerde bizim Muğla Belediyesi de Hamamönü’nde, sahipleri tarafından “Rektörlük Makamı” olarak kullanılmak üzere Muğla Üniversitesi’ne hibe edilen ve Rektörlük restorasyon için gerekli kaynağı bulamayınca Muğla Valiliği’ne devredilen tarihi yapının önüne şerit çekmişti.
Çünkü zamana dayanamayan tarihi yapının cumbasından kopan parçalar caddeye düşüyordu…
Yoldan geçen birinin başına da düşebilirdi!
 
xx      xx      xx
Kültür Varlıklarımızı neden SİT ilan ediyoruz?
Korumak, geleceğe taşımak için…
Ama Milas örneğinde görüldüğü gibi, SİT ilan ettiğimiz yapıları kaderine terk ediyoruz!
O güzelim yapılar, Saburhane Meydanı’nındaki Apostol Hanı ve eski PTT binası yanındaki tarihi yapıda olduğu gibi ya yakılıyorlar ya da Milas örneğinde olduğu gibi terk edilmişliklerine dayanamayıp yıkılıp, yok olup gidiyorlar…
Galiba bu noktada Vali Şahin’in ne demek istediği daha anlaşılır oluyor.
 
xx      xx      xx
Vali Şahin’in basında “Tehlike Arz Eden Evler Yıkılmalı” başlığı ile yer alan sözlerini gördüğümde şoke olmuştum. “Tarihi yapılar yok edilmek isteniyor” kuşkusu içinde “SİT alanlarını ortadan kaldırmanın adımları mı atılıyor?” sorusu aklıma düşmüştü.
Dalaman’da “Yat Limanı yapılmasını” gündemine alıp, “Burada yat limanı yapılamaz” görüşünü ortaya koymakla kalmayıp, projeyi yargıya taşıyıp, bir hizmetin gelmesini engellemiş durumuna düşen Mimarlar Odası’nın bu açıklama ile ilgili olumlu, olumsuz hala bir açıklamada bulunmamasının da şaşkınlığı içindeyim…
 
xx      xx      xx
Vali Şahin tam olarak ne diyor?
Beni şaşkına çeviren haberi anımsayalım:
“Muğla Valisi Fatih Şahin, Milas Belediyesi tarafından geçici çözüm bulunan koruma altındaki tescilli evlerin hasar gören ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan bölümlerinin yıkılabileceğini söyledi. Belediye yetkililerince Vali Şahin’e, uzun süre çözüm bulunamayan konuda ‘koruma kurulu kararı gereği dokunamıyoruz’ cevabına, ‘Can güvenliği her şeyden önce gelir’ diyerek tepki gösterdi.”
Vali Şahin haksız mı?
 
xx      xx      xx
Vali Şahin’i “Böyle açıklamada bulunmak kolay. Çare ne?” diye sormak da mümkün.
Ama bu konuda Vali Şahin üzerine düşeni elinden geldiğince yapıyor. Bildiğiniz gibi ödediğimiz emlak vergilerinden kültür varlıklarının korunması için kesinti yapılıyor. Bu kesintiler Valilikçe oluşturulan bir fonda toplanıyor. Şu anda Milas’ta çöküp yok olmayı bekleyen o tarihi yapılardan Çöllüoğlu Hanı bu fondan sağlanan kaynak ile restore ediliyor.
Çöküntü alanına dönen Muğla’nın tarihi arastası da yine aynı fondan yaratılan kaynakla etap etap ayağa kaldırılıyor.
Bu anlamda Vali Şahin’i kutluyoruz…
 
xx      xx      xx
Vali Şahin fonda biriken kaynağı başka yerlerde de kullanabilirdi. Kaynak doğru yerde kullanılıyor.
Yeterli mi?
Elbette yeterli değil. Artık Kültür ve Turizm Bakanlığı da devreye girmeli. TOKİ’nin de bazı yerlerde kültür varlıklarımıza sahip çıktığını görüyoruz. Ancak Muğla kültür varlıkları yönünden çok zengin bir bölge. Bir anda hepsini ihya etmek çok zor ve mümkün değil…
Ancak Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, yerel yönetimlerle işbirliği yaparak öncelikle yıkılmak ile karşı karşıya olan yapıları saptayıp rapor haline getirebilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TOKİ’nin yanında AB fonlarından da yararlanılarak, bu yapılar tamamen restore edilemeseler de kapsamlı onarımdan geçirilebilirler.
Zor mu? 
 
(31.03.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets