YAZ SINAVLARI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

YAZ SINAVLARI

Bu haber 28 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.169 views kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğlu
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Her yıl Muğla iline 3 milyon yabancı, 6 milyon yerli turist geliyor. Yaklaşık 260 bin belgeli yatağa sahip olan Muğla iline bu rakam yetmiyor. Hele turizm hareketinin yılın dört ayında yoğunlaştığı ve diğer sekiz ayda tesislerin kapandığı düşünülürse sezonu uzatacak formülleri üretmemiz gerektiği açıktır. Muğla turizmini olumsuz etkileyen etmenlerden biri de ulusal yaz sınavlarıdır. 1 Haziran ile 15 Eylül arasında yapılan SBS, LYS, KPSS, ÜDS, ALES, Açık öğretim sınavları, bu sınavların sonuç, tercih ve kayıt süreçleri Muğla turizminin gelirinden 500 milyon dolarlık bir kayba sebep olmaktadır. Ekim başında Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan ile birlikte Güney Afrika’ya gittik. Bu seyahatte Sayın Başbakan ile sohbet imkânım oldu. Muğla için iki isteğimi ilettim. Bunlardan biri yaz sınavlarıydı. 1 Haziran ile 15 Eylül arasında ulusal yaz sınavı yapılmamasını istedim. Cevabı net oldu; “Ben bütün bu sınavları kaldıracağım.” Başbakan Erdoğan kafasına koyduğunu yapar. Ancak o gün verdiği cevabın bu kadar kısa süre içinde gündeme geleceğini doğrusu tahmin etmemiştim. Eğer ülkemiz, çocuklarımızı neredeyse ruh hastası yapan bu sınavlardan kurtulursa, ekonomik açıdan sadece Muğla’ya düşen pay çok büyük olacaktır.
 
* * *
 
Ak Parti sözcüsü Hüseyin Çelik Hamle’yi ziyaret etmişti. SBS leri planlayıp uygulayan eski Milli Eğitim Bakanıydı. Sohbetimizde “SBS l e r d e n ç o c u k l a r ı m ı z ı k u r t a r ı n S a y ı n Bakanım.”dedim.
Üzüldü. SBS lerin o yılkı müfredattan sorularla yapıldığını, çocukların dershanelere gitmesine gerek olmadığını anlattı. Benim çocuğuma atfen de “Çocuğunuzu dershaneye göndermeyin.” dedi. Sayın Bakan’a “Memnuniyetle göndermem. Ancak rakiplerinin babası da göndermesin.” Dediğimi hatırlıyorum. Daha sonra Milli Eğitim Bakanı olan Nimet Çubukçu SBS leri teke indirdi. Bu kadar sınav… Hele yazın 40 dereceleri bulan sıcaklıkta çekilen eziyetlere üzülüyorum. Kaldı ki bana göre eğitim öğretimden önemlidir. Eğer çocuklarımıza sadece matematik, fen gibi dersler yeterli olsaydı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın adı, Milli Öğretim Bakanlığı olurdu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets