İLKELER VE İNANÇLAR - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

İLKELER VE İNANÇLAR

Bu haber 28 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 818 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

4.7.1996 günü Hamle de çıkan yazım, bu günlere de uygun olduğu için tekrar veriyorum.
“Ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığının uyguladığı, yaz döneminde dinimizi öğrenelim proğramı vardır.  Milletimizin çoğunluğu kendi eli ile çocuğunu mahalle imamına teslim ediyor.
Yaz döneminde 8-10 yaşlarındaki bu Müslüman çocukları, her Müslümanın öğrenmesi şart olan bilgileri alıyor. Din görevlilerimiz, yani imam ve müezzin efendilerin bu görevi gönüllü yaptıklarını memnuniyetle görüyoruz.
Bu konuda olmaması gereken üzücü olaylar eksik değil; İlkokul 3. sınıfta olan torunumun arkadaşını babası camiye göndermiyor. Torunum, arkadaşına neden din dersi almadığını soruyor. Cevap; “Babam göndermiyor” Zira din dersi öğrenmek Atatürk ilkelerine aykırı imiş. Öğretmen olan babası aynen böyle söylemiş.
Bazılarına göre, eyvah şeriatçılar iktidar oldular. Laiklik elden gidiyor. Bu Erbakan yolda bile millete namaz kıldırır. Diğer düşünce ise şöyle; Kimse telaşlanmasın Çiller var ya, Çiller tam laiktir. Kendisi söyledi ninesi bile namaz kılarmış. Yani, bir iki gömlekten beri namaz mamaz yok. Eğer Laiklik demek, İslam olmamak ise epey mesafe alınmış gibi görünüyorsa da, sandıktan İslamiyet çıkmaya devam ediyor. 1950’de olduğu gibi, 1965’de olduğu gibi, 1983’de olduğu gibi ve 1995’de 24 Aralıkta olduğu gibi…
Halkımızın fikrini ancak sandıklarda sorabiliyoruz. 3 tane sol gazetenin savunduğu, moda haline gelen aslını inkar etmek, bize ne getirdi?
Altı yüz sene İslam sancağını Hindistan a, İspanya ya, Avrupa içlerine diken, bizim dedelerimiz iken, adeta inkâr ediyoruz. Çoğunluk hep sessiz kalıyor. Sayın Erbakan’ı sevelim veya sevmeyelim. O laiklik batıda ne ise bizde de aynısı olacak diyor. Demek ki biz Avrupa’daki ve Amerika’daki Laikliğe hasretiz ulaşamıyoruz. Birilerinin işine gelmiyor. Şeriat demek,   Kur’an demektir. Allah’ın emirlerine uyuyor diye millet çoğunluğu suçlanır mı?..
Sayın başbakanın özellikle bu sözünü pek beğendik. Evet, laikiz. Ama batıdaki, yani hayran olduğumuz  Hıristiyan alemindeki uygulanan laikliğe itiraz eden acaba var mı dır? diyorum…
Merhum Atatürk’ün nerede bir dinsiz yani komünist görülürse ezilecektir, diyen vecizesi vardır. Ankara Sıhhıye’deki  anıtında altın harflerle yazılan bu yazıyı CHP’li belediye başkanı kaldırmıştır”>
DİNSİZ İNANÇSIZ MİLLETLER UZUN ÖMÜRLÜ OLAMAZLAR
Kemal Atatürk ömrü boyunca din ve dil üzerine önemle durmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığını kurmuş iyi yetişmiş kadro oluşmasına çalışmıştır. 1924 Anayasasındaki laiklik ilkesi 1937’de Atatürk hasta yatağında iken İnönü ve ekibi tarafından değişen laikliktir. Müslümanlara baskı hep laiklik, irtica veya öcü geliyor. Bunlar şeriat getirecek gibi hayali tehdit edile gelmiştir. Bu öcü hayallerini her resmi toplantı ve törenlerde söylerler, söyletirler, Laiklik ile irtica her yerde inançlılara karşı kullanılmıştır. CHP her yaptığı hatayı Atatürk ilkesi diye millete tehdit etmiştir. Bu korku ve baskı sözlerini valilere ve askerlere söyletmiştir. Ecevit 1980 öncesi iktidarı dönemindeki görüş ve icraatını hiç bırakmadı.  1999’da başbakan iken, mecliste Merve Kavakçı ya mecliste yaptığı hakarete isyan eden MHP milletvekilinin partiden ihraç edilişini on altı sene evvel yazılan bu yazıya ilave edince ortaya çıkan sonuç çok acıdır.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets