BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ÜMİTLERİ YEŞERTMEYE BAŞLADI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ÜMİTLERİ YEŞERTMEYE BAŞLADI

Bu haber 28 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 654 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Türkiye genelinde konuşlanan kurumlar içerisinde zaman zaman eleştiriye muhatap olanlardan birinin “Orman Teşkilatı” olduğunda şüphe yok.
Tabi bunun bir değil birçok nedeni var.
Bir kere ülkenin % 67’lik kesimi ormanlarla kaplı olmasına karşın, ekonomik bazda yeterince değerlendirildiğini söylemek olası değil.
Doğal olarak bu durum, teşkilatın kritik edilmesine neden olmaktadır.
Oysa aynı miktarda ormanlara sahip ülkelerden Kanada ve Finlandiya, yıllık dış ticaret açığının önemli bir kısmını aynı üründen sağlamaktadır.
Zaten Kanada Bayrağında Akçaağaç (Maple Leaf) yer almasının başkaca izahı yoktur.
Bu da ormanların Kanada için neler ifade ettiğinin açıkça göstergesi.
Finlandiya için de durum farklı değil.
Aynı ülke ekonomisinde ormanların yeri yadsınamayacak kadar fazladır.
***
Peki hal böyle, dolayısıyla ülkemizin % 67’lik kesimi ormanlarla kaplı olduğu halde, neden ekonomik getirisi söz konusu ülkeler kadar değil?
Bir kere kabul edelim ki, yıllardan bu yana çıkan orman yangınları, çok önemli bir sahanın tahrip olmasına neden oldu.
Bir orman fidanının en azından yarım asırlık süreçte kesim haline geldiği düşünülerse, ülkece kaybımızın ne denli yüksek olduğu aşikârdır.
Ormanlarımızdan yeterince istifade edilememesinin bir başka nedeni, bilinçsiz kesimler.
Hepimiz biliriz ki kendi bölgemiz Muğla dahil yurdumuzun birçok kesiminde yapılan bilinçsiz orman tahribatı, aynı üründen yeterince istifade edilememesine neden oldu.
Hal böyle olunca, yıllarca orman teşkilatı bilinçli bilinçsiz eleştirilerden kurtulamadı.
***
Ancak…
Yaşanan tüm bu olumsuzluklara karşın aynı teşkilatın, son yıllarda, tabir yerindeyse atağa geçtiğini memnuniyetle gözlüyoruz.
Bir kere ülkemizin her bir köşesinde, özellikle Muğla’da gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmaları, bunun en somut örneği.
Bizatihi Muğla Bölge Müdürlüğünün “ormancılık günü” nedeniyle gerçekleştirilen etkinlikte Bölge Müdürü Ali Yıldırım, birçok ayrıntının altını çizse de asıl üzerinde durduğu, ağaçlandırma çalışmalarının memnuniyet verici olduğuydu.
Özellikle, bazı kesimlerde yangına daha dayanıklı ağaçların dikimine önem veriyoruz demesi, yangınlar adına önemli bir adımın atıldığının göstergesidir.
***
Muğla Orman Bölge Müdürünün konuşmasında en kayda değer olan, yangına hassas sarıçam gibi ağaçlar yerine köknar, ladin, ardıç, servi ve akçaağaç gibi daya dayanıklı olanları tercih ettiklerinin altını çizmesiydi.
Bölge Müdürlüğünün ağaçlandırma adına izlediği yerinde politikanın bir benzeri orman yangınlarında sağlanan başarıda gözleniyor.
Öyle ki aynı müdürlüğün son yıllarda gösterdiği başarı her türlü takdirin üzerindedir.
Geçmiş yıllarda her yıl binlerce hektarlık alan yangınlara maruz kalmışken, geçtiğimiz süreçte yok denecek kadar sahanın tahrip olması, aynı teşkilatın ne denli hassas davrandığının bariz göstergesidir.
Sergilenen bu çabalar, sahip olduğumuz değerlerin başında gelen ormanlarımız adına ümitlerin yeniden yeşerdiğinin delili olsa gerek.
Ormanların kullanım alanının genişliği itibariyle Türkiye adına neler ifade ettiği düşünülürse, yangınlarda sağlanan başarının diğer alanlarda da gösterilmesi en büyük temennimizdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets