MULAJ MÜZESİ KAPANIYOR MU? - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MULAJ MÜZESİ KAPANIYOR MU?

Bu haber 27 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 839 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dönemin Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik sayesinde Muğla, Türkiye’nin ilk ve tek “Mulaj Müzesi”ne sahip oldu.
Keşke Prof. Dr. Oktik bu müzeyi doğru dürüst bir yerde açmış veya kurmuş olsaydı!
Bu önemli müze öyle bir yerde açıldı ki, bu gün tartışma konusu oluyor…
 
xx      xx      xx
Mulaj “kopya” demek. Yani Muğla, üniversitesinde bir  “Kopya Müzesi”ne sahip…
Muğla Üniversitesi’nin Mulaj Müzesi’nde ise antik dönemin heykellerinin, büstlerinin, rölyeflerinin kopyaları yer alıyor.
Ama bu önemli “müze”den bırakın Muğlalıları, üniversitedeki öğrencilerin bile haberi yok!
Ki geçenlerde CHA (Cihan Haber Ajansı) Muğla Temsilcisi arkadaşım Kayber Avcı’da yaptığı habere “Türkiye’nin İlk Mulaj Müzesi İlgi Görmüyor” başlığını attı.
Böylece neredeyse unuttuğumuz müze gündeme geldi…
 
xx      xx      xx
Kayber Avcı haberinde “Muğla Üniversitesi (MÜ)’nde kurulan Türkiye’nin ilk mulaj (kopya) müzesini, son bir yıl içerisinde az sayıda öğrencinin dışında hiç kimsenin ziyaret etmediği belirtildi. Mermer tozu ve polyester karışımından yapılan 22 adet kopya eserin, rektörlük binasından çıkarılarak uygun bir yerde sergilenmesiyle bu sayının artabileceği ifade edildi.” diyor.
Böyle denilince yaygın basında “durumdan vazife çıkaran” gazeteler oldu.
O gazetelere göre, “çıplak heykellerin” bulunduğu bu müze kapatılmalıymış. Üstelik bu müzeyi kuran dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik üniversiteye türbanlı öğrencileri almamakla tanınıyormuş!
Akıl alacak gibi değil…
 
xx      xx      xx
Ben başta Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar olmak üzere Muğla Üniversitesi’ni yönetenlerin, Kayber Avcı arkadaşımızın haberine sarılıp, ayağa kalkan gazetelerin ve yazarlarının hezeyanlarının rüzgarına kapılacaklarını sanmıyorum. Aklımdan bile geçirmek istemiyorum.
Nitekim Kayber Avcı’nın haberinde Rektör Prof. Dr. Harmandar söz konusu heykellerin yerini değiştirmeyi düşünmediklerini belirterek, başka bir yere taşınmalarının mevcut şartlar altında mümkün olmadığını söylemiş. Bu insanı rahatlatıyor, ama…
Üniversitede mekan sıkıntısının had safhada olduğunu, rektörlük binasında bin metrekareden fazla alanın normalin çok üzerinde ısıtılarak sahte heykellere ev sahipliği yapmasına bir anlam veremediklerini ifade eden ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen öğretim üyeleri, “Mulaj, sahte heykel demek. Üniversite, gerçek heykellerle uğraşmalı. Eğer bunlar olacaksa yerinin rektörlük değil, Güzel Sanatlar Fakültesi olması gerekiyor. Heykellerin bir tanesi bile Muğla yöresine ait değil. Bizler öğretim üyeleri olarak odalarımızda üşürken rektörlük binasındaki çıplak sahte heykellerin özenle korunmasına bir anlam veremiyoruz.” şeklinde tepki göstermişler!
Evet, akıl alacak gibi değil…
 
xx      xx      xx
Doğrusu bu “Mulaj Müzesi” açılırken ben bu köşeden tepki gösterip, böylesine önemli bir müzenin 20’li yaşlarına yaklaşan üniversitemizde üç kere rektörlük binası yapılmış olmasının manidar olduğunu belirtip, son üçüncü rektörlük binası içinde bu müzeye yer verilmesinin doğru olamayacağını yazmıştım. Şimdi merak ediyorum, bu gün isimlerinin açıklanmasına izin vermeden tepki gösteren öğretim üyeleri o zaman neredeydiler?!!
Muhteremler Prof. Dr. Şener Oktik’e “düşman” olabilirler… Peki, bu “heykel düşmanlığı” ne?.. Gücünüz zamanında Prof. Dr. Oktik’e yetmedi de, şimdi acısını “dili söylemez” heykelciklerden mi çıkaracaksınız?
Gerçekten akıl alır değil…
 
xx      xx      xx
Kayber Avcı arkadaşımızın haberine bir nokta da katılıyorum. Mulaj Müzesi’ne gerçekten ilgi yok… İlgi yok diye kapatalım mı? Muğla il merkezindeki Arkeoloji Müzesi’ne de ilgi yok. Onu da kapatalım!..
Mulaj Müzesi açılırken de yazdığım gibi Rektörlük binası bu müze için hiç de uygun değil.
Mermer tozu ve polyester karışımından yapılan 22 adet kopya eserin büyük bölümü, AKM (Atatürk Kültür Merkezi) yanında yeni Rektörlük binası inşa edilirken, AKM fuayesinde (dinlenmeliğinde) sergileniyordu. Doğrusu oraya yakışmışlardı. Her gün orada yapılan etkinliklere gelen öğrenciler (zaman zaman Muğlalılar) o kopya eserleri görebiliyorlardı…
Heykel düşmanı gazeteler bir yana, isminin açıklanmasını istemeyen öğretim üyelerini “ısıtır” ve tatmin eder mi bilemiyorum, ama o kopya eserler yine AKM fuayesinde sergilemeye alınabilir…
 
xx      xx      xx
Muğla Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk Mulaj Müzesi’nin açılması Muğla için gurur verici olmuştur… Kültür ve turizm merkezi; Üniversite Şehri Muğla’ya böyle bir müze yakışır… Ancak “ilgi yok, kaldırın..” türünden hezeyanlarıyla değil, farkındalık yaratan haberlerle bu kopya eserlere ilgi uyandırılmasında, yine yerleşke (kampus) içinde uygun yerlerde sergilenmesinde ve sezonda sektör temsilcileri ile işbirliği yapılıp, Muğla üzerinden geçen turların üniversitemize ziyaretlerinin sağlanmasında yarar var…
(27.03.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets