YARGI MUĞLA´YA SAHİP ÇIKTI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

YARGI MUĞLA´YA SAHİP ÇIKTI

Bu haber 25 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 704 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti Muğla Belediye Meclisi Üyesi Hamza Akercan, 22 Mart 2012 tarihinde Muğla Belediye Başkanlığı’na bir dilekçe vermiş. Akercan şöyle demiş:
“Eski garaj alanı ihalesine konu inşaatın ihale aşamasındaki ilk mimari projelerinin (ihaleye esas detaylı avan projelerinin) varsa CD ortamında, yoksa ozalit olarak, ihalede belirlenen muhammen bedelin hesaplanmasının nasıl yapıldığının Meclis Üyesi olmam sıfatıyla 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’na göre tarafıma verilmesini ve ayrıca eski garaj projelerinin hangi tarih ve sayıyla Kurul onayına gittiğinin bildirilmesini.”
Tesadüfe bakın aynı gün; 22 Mart Perşembe günü Muğla 1. İdare Mahkemesi eski garaj alanı ile ilgili kararını vermiş;
İhalenin iptaline…
 
xx      xx      xx
İdare Mahkemesi’nin kararında “Dava dosyasında bulunan imar planlarının incelenmesinden söz konusu taşınmazın imar planında Katlı Otopark ve İşhanı olarak ayrıldığı, bu amaca aykırı şekilde kat karşılığı konut inşaatı da yapılmak üzere uyuşmazlık konusu ihalenin gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu durumda imar planında ayrılan amaca aykırı yapıldığı sonucuna ulaşılan dava konusu ihale işleminde kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” deniliyor.
Hukuka aykırılık değil, uyarlık…
Yani Muğla Belediyesi’nin eski garaj alanı ile ilgili tasarrufu kamu yararına ve hukuka uygun bulunmamış.
 
xx      xx      xx
Bilindiği gibi Muğlalılar eski garaj alanında zemin altında otopark yapılması koşuluyla meydan ve rekreasyon (eğlen-dinlen) alanı düzenlemesi yapılmasını istiyor. Muğla Belediyesi Muğlalılara, Muğlalıların isteğine, meslek odalarının uyarılarına kulak tıkadı!
Ama yargı Muğlalılara ve bilime kulak verdi.
Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin açmış olduğu dava sonunda yargı Muğla’ya ve geleceğine sahip çıktı…
Muğla’nın geleceğinin kurtarılmasında emeği geçen herkese; Muğla 1.İdare Mahkemesi’ne, Mimarlar Odası Muğla Şubesi’ne; Şube’nin avukatı Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan’a, ÇEKÜL Vakfı Muğla Temsilcili’ğine, Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu’na, ilgili meslek odalarına ve Muğla çevrecilerine teşekkür ediyorum.
 
xx      xx      xx
Şimdi ne olacak?
Ben hukukçu değilim. Ama mantığıma sorduğumda “Burada Belediye artık konut üretmeye kalkamaz, ticaret alanı yaratamaz.” yanıtı ile karşılaşıyorum.… Bir de Muğla Belediyesi’nin yüklenici firmaya tazminat ödemekle karşı karşıya kalabileceği ve ortaya “kamu zararı” çıkabileceğini düşünüyorum…
Sanki bu noktaya gelineceği önceden belli imiş gibi Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu 1 yıl önce Muğla Belediyesi’ne başvurmuş. Bakın Karaosmanoğlu 21.02.2011 tarihli dilekçesinde şöyle demiş:
“24.11.2010 tarihinde ihalesini yapmış olduğunuz Muğla Eski Otogar Alanı’na kat karşılığı inşaat yapım işi ihalesinin kamu yararının olup olmadığı tartışma konusu olduğu ve bu konunun hukuğa intikal ettiği Belediyenizce bilinmektedir. Dava konusu olan bir olayın dava sonucunu beklemeden karara bağlanması ve ihaleyi alan yüklenici firmanın işe başlamasına izin verilmesinin davalar sonucunun ihalenin iptali veya yürütmenin durdurulmasıyla sonuçlanması durumunda belediyenizce yüklenici firmaya tazminatlar ödemeniz söz konusu olacaktır ki bununda kamunun zararı olacağı açıktır.
Böyle artısı ve eksisi değerlendirilmeden acele olarak alınmış kararlar sonucunda ihalenin iptali veya yürütmesinin durdurulması durumunda yüklenici firma yapmış olduğu işin piyasa fiyatlarından oldukça yüksek olan Bayındırlık Birim fiyatlarından hesaplanan karşılığını ve şantiye tazminatlarını ihale ile ilgili yapmış olduğu yatırımları ve masrafları belediyenizden isteyebilecektir.”
 
xx      xx      xx
Tabi her şey olup bitmiş değil…
Muğla Bölge İdare Mahkemesi’nin söz konusu ihaleyi iptal eden kararında, kararın Danıştay’a temyiz, yani itiraz yolunun da açık olduğu belirtiliyor.
Muğla Belediyesi mutlaka itiraz hakkını kullanacaktır.
“İtiraz hakkı” önemli…
Keşke Muğla Belediyesi’ni yönetenler Muğlalıların, meslek odalarının “itiraz hakkına” saygı duyup, eski garaj alanındaki tasarrufu ile ilgili onların uyarılarını dikkate alıp, isteklerine kulak verebilmiş olsaydı…
Neyse zararın neresinden dönülse kardır…
(26.03.2012)
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets