BRAVO OSMAN GÜRÜN... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BRAVO OSMAN GÜRÜN…

Bu haber 24 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 856 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Muğla Üniversitesi kampusunda ulaşım tek elden yapılacak.”
Basında yer alan bu haber başlığını görünce şaşırdım.
Üniversite yerleşkesinde (kampusunda) ulaşım çok elden mi yapılıyordu?
Gerçi Rektörlük ile Belediye arasında imzalanan protokolün ardından yapılan ortak açıklamada, üniversite ve belediyenin kamu kurumu olmaları sebebiyle kampus içi ve bağlantılı hatlarda toplu taşıma hizmetlerini ayrı ayrı yapmaları durumunda kaynak israfı oluştuğuna dikkat çekilmiş, ama ben bundan bir şey anlayamadım!
Ama kaç elden yapılıyor olursa olsun, bundan böyle yerleşke içinde ulaşım hizmetini Muğla Belediyesi verecek. Bunun için Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Belediye Başkanı Osman Gürün bir protokol imzalamış.
Bu hepimizin özlemi… Üniversitemiz ile belediyemizin birlikte adım atmaları ne güzel. Harmandar ve Gürün’ü kutluyorum.
 
xx     xx     xx
Protokole göre, yerleşke hatlarında ulaşımı Muğla Belediyesi otobüsleri sağlayacak. Protokol ile ayrıca Yeniköy ve Kötekli’de ikamet eden öğrencilerin, Yurt-Kur üzerinden üniversite yerleşkesine doğrudan ulaşması amacıyla yeni bir yerleşke hattı daha oluşturulmuş.
Protokol ile ayrıca daha önce 40 kuruş olan hat bedeli 20 kuruşa düşürülmüş.
Darısı Muğla-TOKİ; Muğla-Kötekli; Muğla-Yeniköy hatlarında öğrenci abonmanlarının başına…
Bu hatlarda çalışan minibüsler öğrencilerden aldıkları ücreti yarı yarıya düşürebilirler mi?
Böyle bir şey istense hat sahipleri isyan eder! Çünkü evlerine ekmek götüremezler…
 
xx     xx     xx
Üniversite “yerleşke hatlarını” belediyeler yerine özel minibüslere satsa olmaz mıydı?
Olmazdı. Çünkü minibüsler üniversiteye hat parası ödeyip, ekmek yiyebilmek için 40 kuruş alınmakta olan hatlardan 80 kuruş almaya başlarlardı.
Öğrenciler de direnişe geçerdi!..
Rektörlük doğru bir iş yapmış. Muğla Belediye Başkanlığı da güzel bir iş yapmış.
Kendilerini bir kere daha kutluyorum.
Peki, Rektörlüğün yerleşke hatlarında 40 kuruşa taşıdığı öğrencileri 20 kuruşa taşımayı kabul eden Muğla Belediyesi kendi hatlarında öğrencilerden alınan taşıma ücretlerini neden yarı yarıya indirmiyor?
 
xx     xx     xx
Belediye hatlardaki öğrenci abonmanlarını yarı yarıya indiremez. İndirmeye kalkarsa, bu sefer minibüsçüler direnişe geçer!
Gerçi minibüsçülerin ortak hareket edebilmeleri için bir “örgütlenmeleri” de yok… Direnişe geçmeleri zor… Ama sıkıntı yaşanır.
Ancak ben yine de Muğla-TOKİ; Muğla-Kötekli; Muğla-Yeniköy hatlarında yarı yarıya olur mu bilmiyorum, istenirce ciddi bir indirim yapılabilir.
Kim yapar bu indirimi?
Minibüsçülerin yapması lazım…
Ancak bilindiği gibi onlar da Muğla Belediyesi’ne ciddi rakamlarla hat parası ödüyorlar.
Yani Muğla Belediyesi minibüsçülerden aldığı hat parasında “insaflı” olursa, minibüsçüler de öğrencilere karşı insaflı olacaklardır…
 
xx     xx     xx
Benim asıl anlamak istediğim şu;
Takdirle karşıladığım ve Muğla Üniversitesi ile Muğla Belediyesi arasında yapılan protokol sonucu dün Üniversite yönetiminin 40 kuruşa taşıdığı öğrencileri bu gün Muğla Belediyesi’nin 20 kuruşa taşıyacak olması…
Üniversite 40 kuruş alırken “20 kuruşa taşırım” diyen Muğla Belediyesi bu işten zarar etmeyecek mi?
Muğla Belediyesi 20 kuruş alırken zarar etmeyecekse, Muğla Üniversitesi 40 kuruş alırken öğrencilerini kazıklamış olmuyor mu?
 
xx     xx     xx
Ben bir üniversitenin öğrencilerini “müşteri” gözüyle bakıp, kazıklayabileceğini düşünemem bile… Yani bu mümkün değil… Üniversite 40 kuruş alırken bile zarar etmiş olabilir… Muğla Belediyesi 20 kuruş alarak zarar etmeyebilir. Çünkü “toplu taşıma” Belediye’nin bildiği, yaptığı işlerden biri…
Sanıyorum Muğla Belediyesi Rektörlükle protokol imzalarken “öğrenci müşteri değildir” anlayışı içinde hareket etti… Kaldı ki yerel yönetimlerde “ticarethane” değildir.  Belediye bu anlamda yerinde ve güzel bir iş yapmış oluyor…
Kaldı ki Başkan Gürün tanıdığım kadarıyla “hesaplıdır”… Bu protokol ile Belediye’yi zarara uğratacağını sanmıyorum. Sadece “kar amacı” gütmemiştir, o kadar…
Ayrıca Belediye böylesine önemli bir hizmeti götürürken zarar da edebilir. Kimse bu zarar için “kamu zararı” iddiasında bulunamaz!
Umarım Muğla Belediyesi burada ortaya koyduğu “Sosyal Demokrat belediyecilik anlayışını” Muğla-TOKİ-Kötekli-Yeniköy hatlarında da ortaya koyarda üniversite gençliği ile Muğla arasında barışık olmanın da önemli bir adımı atılmış olur…
(24.03.2012)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets