ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GELİYOR - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ GELİYOR

Bu haber 23 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 960 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

İki gündür Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in Muğla basını ile Yerkesik’te Kerimoğlu Evi’nde buluşmasından söz ediyorum.
Kerimoğlu Evi’ni ilk kez gördüm. Görülmeye değer. Ancak sadece Muğla’nın ünlü türkülerinden Kerimoğlu Türküsü’nün kahramanının yaşadığı evi görmek için değil, bir hafta sonu kahvaltı yapmaya gitmekte yarar var.
Pek çok Muğlalının hafta sonları Ula’nın Çiçekli’sine, Marmaris’in Çınar’ına, Gökova’nın Akçapınar’ına, Akyaka’nın azmaklarına gittiğini biliyoruz. Bir hafta sonu programınız için Kerimoğlu Evi’ni planlayabilirsiniz. Kahvaltı nefisti. Doğal ortam da öyle… Ama servis biraz sıkıntılı… Servis tabağında haşlama yumurta zeytinyağının içinde… Gabahamırlı ekmek soğuk… Belki biz gazeteciler kalabalıktık, o yüzden öyle oldu… Ama yine de gidin. Giderseniz dönüşünüzde güvenerek zeytinyağı ve bal almayı ihmal etmeyin….
 
xx      xx      xx
Milletvekili Prof. Dr. Özden’in Kerimoğlu Evi buluşmasında verdiği müjdelerden biri de Muğla Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi temelinin bu yıl içinde atılacağı oldu.
Ben kendisine Sağlık Bakanlığı’nca çıkarılan ve Araştırma Hastanelerinin aynı anda ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti vermesini olanak sağlayan 18 Şubat 2011 tarihli “Birlikte kullanım” Yönetmeliği ile ilgili olarak Danıştay 10. Dairesi’nin “yürütmenin durdurulması” kararı verdiğini anımsattım. Hatta bu yüzden Muğla Üniversitesi yöneticilerinin “ortak kullanım” nedeniyle yeni adıyla “Sağlık Bakanlığı Muğla Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi” döner sermayesinden aldıkları payları geri ödemeye başladıklarını söyledim. Prof. Dr. Özden şöyle karşılık verdi:
“Böyle bir karar var, ama bu Üniversite M kapısı karşısında 500 yataklı Araştırma Uygulama Hastanesi temelini atmamıza engel değil. Yürütmenin durdurulmasına neden olan olumsuzluk ile ilgili gerekli düzenleme yapılıyor. Proje hazır. Önümüzdeki günlerde temeli atacağız.”
 
xx      xx      xx
Milletvekili Prof. Dr. Özden Muğla’nın dar gelirli ve o gelirle ev sahibi olmaları kolay değil, mümkün olmayanlarının uzun zamandır bekledikleri ikinci etap TOKİ müjdesini verirken de şunları söyledi:
“TOKİ’yi ikna etmek zor oldu, ama başardık. Mevcut TOKİ amacına uygun olmadı. Varsıllar için bir çeşit ikinci konut alanı oldu. Mevcut TOKİ’nin hemen yanında yoksullar için 85 m2, dar gelirliler için de 110 m2 konut üreteceğiz. Yoksulları Valilik belirledi. Muğla’nın vilayet oluşunun 100. yılında (2013) 100 yoksulumuzu ev sahibi yapacağız. 100 m2’lik konutları da dar gelirli evsizlere vereceğiz. Temeli bu sene atacağız ve 2013’te içine gidilecek.”
Milletvekili Özden ayrıca, TOKİ evleri üretilirken, Muğla’daki konut sahibi olmayan evli gazeteciler için de “Basın Sitesi” oluşturulacağı müjdesini verdi.
 
xx      xx      xx
Milletvekili Prof. Dr. Özden’in bana göre verdiği en önemli müjde Organize Sanayi Bölgesi oldu…
Bilindiği gibi Muğla il merkezi bir “Organize Sanayi Bölgesi” macerası yaşadı. Muğla Valiliği İl Özel İdaresi, Muğla Belediyesi ve Muğla Ticaret Odası müteşebbisliğinde Muğla’nın Düzeyn Mevkii’nde Organize Sanayi Bölgesi kurulmaya kalkışıldı.
Yer seçimi yanlıştı. Olmadı, başarılamadı… Müteşebbis ortaklığın satın aldığı arazi Valilik, Belediye ve Ticaret Odası arasında paylaşıldı. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası payına düşen arazide kekik ekimi yaptı. Bari o başarılı oldu mu bilemiyorum!
 
xx      xx      xx
Kerimoğlu Evi buluşmasında Milletvekili Özden’e “Organize Sanayi Bölgesi”nin Muğla gündeminden çıkıp çıkmadığını sordum.
Çıkmadığını söyledi ve müjdeyi verdi;
“Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Başarısızlıkla sonuçlanan girişim sırasında yer seçimi yapılırken alternatiflerden biri olan Yerkesik’te Organize Sanayi Bölgesi’ni kuruyoruz. Ancak bu başarısızlıkla sonuçlanandan farklı olarak ‘Tarıma Dayalı’ İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olacak. Yerkesik ulaşım açısından çok uygun. Ayrıca burada su sorunu da yok.”
 
xx      xx      xx
İhtisas Organize Sanayi Bölgesi müjdesini alıp ta sevinmemek mümkün değil. Bu müjde Muğla ili için önemli bir müjde. Hep özlemini çektiğimiz bir yatırımla karşı karşıyayız…
Burada Muğla’nın yaş sebze ve meyveleri ile narenciyesi, su ürünleri, arı ürünleri, et ve süt ürünleri uygun fiyatı bulunca satılabilmek için soğuk hava depolarında korunabildiği gibi, paketleme ve şoklama gibi faaliyetler gerçekleştirilebilecek.
Yani bir yandan tarım ve hayvancılık ürünlerimiz paketlenip ihraç ürünü haline getirilirken, turistik tesislerimizde Muğla ürünü; eti, sütü, ayranı, peyniri, zeytini, zeytin yağını, balı, tere yağını, meyve suyunu görebileceğiz…
Kim bilir belki bu “İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” sayesinde ürünlerimiz “marka ürünler” haline de gelebilecektir…  
 
( 23.03.2012)
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets