Kartellerin İştahı - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kartellerin İştahı

Bu haber 23 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 809 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Geçmiş yıllarla günümüzü kıyaslanınca inanılmaz değişimler yaşanmakta.
Toplum sağlığına bakış değişti ve gelişti. Sağlığa bütüncül bakılıyor. Temel politikalardan birisi de hastalıklar ortaya çıkmadan, insanlığı bilinçlendirerek, davranış değişikliği sağlayarak, toplum sağlığını korumak. Toplum sağlığını korurken üretken, müreffeh bir toplum yaratmak.
Sağlık genel olarak bireyin, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan, çevreyle olan uyumu olarak tanımlanıyor. Bir ülkedeki sağlık sisteminin ana hedefi de bunları sağlamaktır. Ve bunları sağlarken ilgili öğe ve faaliyetleri yerine getirir.
Ülkemizde sağlık sistemleriyle ilgili planlama ve bilimsel yaklaşım konusundaki çalışmaları yapan fikir önderleri, sağlık sistemini genel bir çerçeve içerisinde; Sosyal, ekonomik tıbbi, örgütsel ve teknolojik nitelikleri olan, toplum ve kişi sağlığını kabul edilebilir bir düzeye ulaştırmaya yönelik bir bütün olarak ele alınması olarak tanımlamaktadır.
Sağlık Sistemi; ortak bir amacı gerçekleştirmek veya başarmak amacıyla bir araya getirilen, ortak özellikleri olan, birbiriyle etkileşimli parçaların bütününe verilen isimdir.
Sağlık sistemi öğeleri arasında çoğu değişkenden dolayı karmaşık bir niteliği olduğu yönüyle dikkat çekmektedir.
Tüm sistemler incelense Sağlık Sistemi beklide en fazla çevresi ile etkileşim içinde olan bir sistemdir.
Sağlık sisteminin hangi öğelerden oluştuğu, çevresi ve öğeler arası ilişkilerinin niteliği tam tanımlanamamakla birlikte sistemin amaçları var.
Sistemin amaçları ise; Birey ve toplum sağlığını korumak sistemin hedefe kilitlendiği ana tema diye düşünüyorum.
Birey kendi yaşam biçimini değiştirmedikçe, halk sağlığını önemli tehditlerden korumak mümkün olamamaktadır. Kuşkusuz bu konuda Sağlık Bakanlığı’na ve Sağlık Sektörüne büyük görevler düşmektedir.
Sağlığın geliştirilmesi diye çevirdiğimiz kavram çerçevesinde toplumu bilgilendirmek, insanları eğitmek, sağlık okur-yazarı yapmak ve her bir bireyde yaşam biçimini sağlıklı olmak yönünde değiştirecek şekilde bir farkındalığın oluşturulması şarttır.
Senelerce birey ve toplum sağlığı kavramı olmadan, sağlığına zararlı unsurlar vahşi pazarlama politikaları ile bizim benliğimize lime lime işlediler. Önceki yılların reklamlarına bakıldığında, kazanılacak para, reklam veren kartellerin iştahını öyle bir kabartmıştı ki…… her türlü obje kullanıldı. İnsan ve toplum sağlığı kavramı, vız gelip tırıs gitti.
Şimdi ise birey ve toplum sağlığını korumak için  “Kamu Spotları” televizyonlar da gösterimde. Düşününce nereden nereye.
RTÜK tarafından reklam sürelerinden sayılmayan ve ücretsiz olarak yayınlanan ve kamu yararı, reklam olmasından dolayı, reklamların sağ üst köşesinde ‘ Kamu Spotu ‘  yazısı var. Bir spot da, sigara pişmanlıktır diye anlatıyor, yılların sigara tiryakisi. BENCE DE sigara pişmanlıktır. Çok şükür böylesi alışkanlıkların yokkkk!
Ülkemizde dünya ya örnek olabilecek tütün kontrol programı yürütüyoruz. ‘Dumansız Hava Sahası Projesi’ ve ‘Havamızı Koruyalım’ sloganları ile desteklediğimiz ve gerçekten başarıya ulaşmış bir program yürütüyoruz. Ben de bu programı destekliyorum. Senelerce sigara içilen mekanlarda yaşadık. İş yerlerinde, toplu taşımada ve mekanlarda pasif içicilik yaptık. Düşünün, sağlık kurumlarında çalışanlar, ellerinde sigara ile çalıştılar. Ve geldiğimiz noktayı, yaratılanları görünce alkışlamak gerekli. Ben alkışlıyorum!
Sözün sonu; Kamu spotları çok önemli. Birey ve toplum sağlığı için daha fazla kamu spotlarını televizyonlarda görmek ve sonrasında da bilinçlenmek istemekteyiz.
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets