DOĞAL GAZ MUĞLA´YA GELDİ... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

DOĞAL GAZ MUĞLA´YA GELDİ…

Bu haber 22 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.168 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Doğal Gaz Muğla’ya geliyor mu gelmiyor mu?
İktidarın Muğla Milletvekilleri hep “geliyor” dedi. Biz de “geliyor” diye yazdık.
Ama Belediyemiz hep, ayak sürüdü. EPDK’nın ihaleye çıkabilmesi için Haziran ayında istenen gerekli bilgiler Belediye tarafından geciktirildi. En son Bayır Belediyesi verdi bilgisi aldık. Bu konuda yazdığım bir yazıya Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban açıklama gönderip, “Bilgiler bizden Aralık’ta istendi, Şubat’ta verdik.” dedi. Öyleymiş de…
Tabi bu açıklama Muğla Belediyesi’nin ayak sürümesini ortadan kaldırmıyor. Çünkü Muğla Belediyesi’nin yaklaşımını biliyoruz.
 
xx      xx      xx
Muğla’nın elinde bulunan potansiyeli en iyi şekilde kullanması gerektiğini savunan Belediye Başkanı Osman Gürün “Düzen mevkiine güneş panelleri kurularak oluşturulacak güneş tarlası için biz ön çalışmamızı tamamladık. Güneş tarlasını 300 dönümlük arazi üzerine kuracağız. Bu projenin hayata geçmesi için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısının çıkmasını bekliyoruz.” dedi.
Muğla Belediyesi “Güneş Tarlası” kuruyor diye doğal gazdan vazgeçilmeli mi? Doğal gaz bu tarlanın kurulmasına engel mi?
Muğla Belediyesi’nin güneş enerjisinden yararlanmak isteyişini taktirle karşılıyoruz. Güneş enerjisi sürekli, temiz ve hatta kuruluş maliyeti yüksek olsa da daha sonra neredeyse bedavaya gelen bir enerji kaynağı. Ancak Türkiye koşullarında bu gün için biraz “fantastik” bir proje…
Hele bir doğal gaz gelsin. Güneş tarlası kurulursa ondan da yararlanırız…
 
xx      xx      xx
Hal böyle olunca hafta sonunda Yerkesik’te Kerimoğlu Evi’nde yapılan basın toplantısında Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’e “Doğal gaz geliyor mu?” diye sordum.
“Doğal gaz Muğla’ya çoktan geldi. Muğla Belediyesi’nin olumsuz yaklaşımı sonucu geç kaldık. Şehir içi dağıtım ve bağlantıları için gerekli olan bilgiler nihayet geldi. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) işi ihale ediyor. Bu yıl içinde kazmayı vuracağız.” dedi.
Özden, muhtemelen 2013 sonunda Muğla ve Yatağan ile doğal gaz hattı üzerindeki beldelerin doğal gaz kullanmaya başlayabileceği müjdesini verdi.
 
xx      xx      xx
Evet, Milletvekili Prof. Dr. Özden’in vurguladığı gibi doğal gaz Muğla’ya geldi.
Kömürün karasından, kirliliğinden ve zehrinden kurtuluyoruz…
Ama Muğla sokakları bir kere daha kazılacak.
Keşke kanalizasyon için kazılırken, doğal gaz şebekesi de döşenmiş olsaydı, ama…
Hala cadde ve sokaklarımız tıkanan kanalizasyon şebekesi ve patlayan su şebekesi nedeniyle hala kazılıyor.
Umarız 2013’te, Muğla’nın vilayet oluşunun 100. yılında kaldırımları alçalarak yenilenmiş cadde ve sokaklarda yürür hale geliriz!
 
xx      xx      xx
Milletvekili Prof. Dr. Özden’e bir de “Muğla’da bu işi üstlenecek firma için rantabl olabilecek bir tüketim olmadığı öne sürülüyor. Eğer bu doğru ise EPDK’nın ihalesine katılımın olmaması söz konusu olabilir mi?” diye sordum.
Milletvekili Özden, “Böyle bir şey söz konusu değil. İlgili firmalar ihalenin açılmasını bekliyorlar.” diye karşılık verirken, “Keşke Milas’ı da bu hizmetin içine alabilseydik.” diye ekledi. Ben, bu noktada “Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Muğlalılar doğal gazı istemiyorlarsa biz almaya hazırız.” dediğini söyledim. Milletvekili Özden de, “İstekli olduklarını biz de duyduk. Ama istekli olmak yetmiyor. Girişimde bulunmadılar. Şimdi Milas’ı projeye alırsak, Milas’ın alt yapısını hazırlarken Muğla için geç kalırız. Ancak ikinci etap olarak bu hizmeti Milas’a da götürürüz.” karşılığını verdi.
 
xx      xx      xx
Bilindiği gibi Yatağan, Muğla ve Milas il genelinde hava kirliliğinin en çok yaşandığı üç ilçe. Muğla ve Yatağan muhtemelen 2013 sonuna kadar kurtuluyor. Hemen ardından Milas’ta kurtulmalı.
Öyle görünüyor ki, önümüzdeki günlerde EPDK’nin açacağı ihaleyi kazanan firma için Muğla rantabl, yani verimli olacaktır.
Üstelik Muğla’ya gelen doğal gaz Muğla’da kalmayacaktır. Hat Milas’a ulaşınca Bodrum’un da talebi olacağı gibi, yakın zamanda Marmaris’in talebi de olabilir.
Çünkü Muğla’da öteden beri turizmin 12 aya çıkarılmasından, “kültür turizminden”, “kış turizminden”, “yaşlı turizminden” söz ediliyor. Bunu yapabilmeniz için yıllardır yazlık turizmin yapıldığı tesislerimiz kış aylarında da açık kalınca “ısınma sorunu” yaşanacaktır. Klimalarla ısınmanın maliyeti de malum…
 
xx      xx      xx
Muğla’da kış aylarında da turizm yapılabilir mi?
Neden olmasın?
Muğla’da kış turizmi yapılabilmesi, Muğla’nın güneş enerjisi ile ısıtılmasından çok uzak olmasa gerek…
(22.03.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets