MUĞLA´NIN 100. YILI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUĞLA´NIN 100. YILI

Bu haber 20 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 717 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu sene Muğla’nın “vilayet” oluşunun 99. yılı içindeyiz.
Seneye Muğla’nın “vilayet” oluşunun 100. yılı…
1999 yılına gelinceye kadar Muğla’nın ne zaman “vilayet” olduğunu bilen yoktu!
Ankara’da 1992 yılında kurulan MEÇEV (Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı) sayesinde öğrendik…
 
xx      xx      xx
O sene MEÇEV’in Başkanı Milaslı hemşerimiz İsmail Baykal ve yönetim kurulu üyelerinden biri de dönemin İhracat Genel Müdürü Ali Boğa idi…
Dönemin Muğla Valisi de bu gün Antalya Valisi olan Dr. Ahmet Altıparmak’tı.
O sene İhracat Genel Müdürü Ali Boğa, Muğla Valiliği’ne ziyarette bulunup “gerçeği”, bir başka deyişle “bilinmeyeni” açıklayıp, MEÇEV tarafından tarihin tozlu raflarında bulduğu kararın, çerçevelenmiş fotokopisini Vali Dr. Altıparmak’a sunduğunda heyecanlanmıştık.
Sayın Boğa tarihi gerçeği açıklarken, “Muğla’nın kalkınma hamlesini başlatmak için hafta sonu 2009-2013 yıllarını kapsayan 100. yılında Muğla isimli bir proje başlatıyoruz. Bu projeye herkesin katılımın bekliyoruz. İlin mozaiğini temsil eden fikir verebilecek kişileri bir arada toplayacağız. Muğla’yı en iyi yerlere nasıl getirebiliriz, bunu tartışacağız.” demişti.
 
xx      xx      xx
Bunları biraz “balık beyinli” olduğumuz için anlatıyorum. Çünkü unuttuk…
Sayın Boğa, Muğla Valiliği ziyaretinde Muğla’nın 30 Ekim 1913’te Aydın Vilayetinden ayrılarak “vilayet” olduğunu açıklamıştı.
O sene MEÇEV ve Muğla Valiliği işbirliğinde ortaya “100. Yılında Nasıl Bir Muğla?” sorusu konulmuş ve Muğla Üniversitesi ev sahipliğinde bir “Arama Konferansı” düzenlenmiş ve soruya yanıt aranmıştı. Muğla ilk kez bütün detayları; avantajları-dezavantajları ve sorunları-çözümleri ile ele alınmıştı. Arama konferansında Valiliğin temsilcisi Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman’dı… Kendisi tarafından arama konferansı kitapçıklaştırılmıştı…
Sonra?
 
xx      xx      xx
Sonrası yok…
Vali Yardımcısı Mestan Yayman tarafından hazırlanan “kitapçık” tozlu raflara kaldırıldı.
100. Yılında Muğla’ya dair bir projeksiyon ortaya konmadığı gibi, aradan geçen 3 yılda Ekim aylarında bir bilmem kaçıncı yıl “kutlama mesajı” yayınlayan bile olmadı!
Unuttuk…
Ama bu arada Ali Boğa, İsmail Baykal ve Dr. Mestan Yayman AK Parti’den Muğla Milletvekili aday adayı oldular! İpi Ali Boğa göğüsledi. Kendisinden bu sene Ekim ayında bir kutlama mesajı bekledim, ama…
Mesajı alamadık!
 
xx      xx      xx
Dönemin Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, o zaman MEÇEV’in ortaya koyduğu “100. Yılında Muğla” projesine tam destek verdiklerini belirterek, Muğla Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak arama konferansında fikir verebilecek yaklaşık 50 kişiyi belirlediklerini ve projeyle ilgili Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman’ı görevlendirdiklerini belirterek, projenin ilimizin kalkınmasında büyük katkı sağlayacağını ifade etmişti…
O 50 kişinin içinde ben de vardım…
Geçen zamanda en az 10 yazı yazdım. O yazılarımda, “100. yılında Muğla nasıl olmalı?” sorusuna yanıtlar aradım…
Tartışan olmadı. Tık çıkmadı… Unutturmamaya çalıştım, unutuldu!
 
xx      xx      xx
Şunun şurasında bu ayı da sayarsak 2012 yılı Ekim ayına 8 ay, 2013 yılı Ekim ayına, yani 100. yıla 20 ay var.
Duyumlarıma göre Muğla Valiliği 100. Yıl kutulamaları için hazırlık içindeymiş. Sevindim, ama üzüldüm de… Kaygılıyım… 20 aya ne sığdırılabilir? Belleklerden silinmeyecek, il genelini kapsayacak bir anıtsal hizmet ortaya konulabilir mi?
Zor… Hatta mümkün değil…
Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 3 yıl önce ortaya konulan “ortak akılı” maalesef harekete geçiremedik!
 
xx      xx      xx
Yine de geç değil…
Valilik nasıl bir hazırlık içinde bilmiyoruz. Umarım bir günlük veya bir haftaya sığdırılan anma ve kutlama programı ile karşı karşıya kalmayız. Umarım, “100. Yılında Nasıl Bir Muğla?” sorusuna yanıt aranan Arama Konferansı’nın tozlu raflara kaldırılan kitapçığı oradan indirilir ve “Nerede kalmıştık?” sorusuna yanıt veren ve en az bir aya yayılan etkinliklerle Muğla için 100. yılında bir “milat” gerçekleştirilir.
Muğla 2014’ta “Büyük Şehir” oluyor. Kim bilir belki Muğla’nın 100. Yılı’nda “Nasıl bir büyük şehir?” sorusuna yanıt buluruz…
———————
DÜZELTME; Dünkü yazımda Fethiye Genel Lisesi ile ilgili sehven yanlış yapılmıştır. 8 Mart tarihinde İl Özel İdaresi tarafından yapılan ihalede 5.300.00o TL maliyet öngörülen yapım için ihaleye katılanlar en düşük 2.850.000 ve en yüksek 4.000.000 TL teklif vermiştir.
———————
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets