SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ALINAN ÖNLEMLER - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

Bu haber 15 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 680 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Muğla Valisi Fatih Şahin’le Hamle TV de gerçekleştirdiğim “ günleri izlerken” programında, turizm, tarım ve hayvancılık konuları ağırlıklı idi.
Dolayısıyla Muğla turizmi başlığını taşıyan yazılarımda, turizm, tarım ve hayvancılığa ilişkin görüşlerinin neler olduğunun altını çizdim.
Ona göre Muğla, söz konusu alanlar adına önemli potansiyele sahip olmasına karşın, yeterince değerlendirildiğini söylemek olası değildi.
Oysa turizmde alan çalışması yapılarak daha fazla turistin gelmesi sağlanmalıydı.
Sadece fuarlara katılmak yetmez diyerek her türlü girişimin yapılmasının en akılcı yol olduğunun altını çizmişti.
Ancak bu yapıldığı ölçüde bugün için söz konusu 3 milyon turistle yetinilmez, dolayısıyla daha fazla döviz sağlanabilirdi.
***
Tarım ve hayvanlığın kardeş sektörler olduğunun altını çizen Vali Şahin’e göre, ihtisas tarım organize sanayi bölgeleri oluşturularak, bölge ürünleri en iyi şekilde değerlendirilmeli.
Bu da ancak, birçok iştirakçinin Muğla’ya davet edilmesiyle mümkün olurdu.
Hayvancılık bağlamında da önemli potansiyele sahip olan il adına hayvan çiftlikleri oluşturularak,  gereği yerine getirilmeliydi.
>Peki, başta turizm olmak üzere tarım ve hayvancılık adına karşılaşılan güçlükler nelerdi?
>İlişkin olarak sorunların çözülmesi noktasında neler yapılmaktadır?
Turizmin daha reel rakamlar içermesi adına mutlak surette ortaya çıkan sorunlar giderilmeli diyen vali Şahin, öncelikle hanutculuk’ un önü alınmalı görüşünde.
Bunun için 2012 yılını mücadele yılı olarak belirledik. Çeşitli işletmelerin farklı fiyat uygulamalarının da önü alınmalı.
Her ne kadar direkt müdahale edemesek de denetim hususunda çok titizlik gösteriyoruz diyerek önemli bir sorunun giderilmesi mücadelesi verildiğinin altını çizmişti.
Yine de diyerek görüşlerini açıklayan Vali Şahin, Muğla’da görev yaptığım 21 aylık süreçte gözlemlediğim, halkımızın bu konuda bizlere çok yardımcı olduğu.
Dolayısıyla Muğla halkına teşekkürlerimi iletmek istiyorum demişti.
***
Vali Fatih Şahin’e bir önemli soru daha yönelttim.
>Siz mülki amir olarak, bu denli geniş sahil bandında, yerli yabancı turistlerin güvenliğini sağlayabiliyor musunuz?
>Özellikle yaz sezonunda tahminlerin üzerinde turist çeken bölgelerde, mevcut emniyet güçlerinin eksikliği göz önüne alınırsa.
En fazla sıkıntı çektiğimiz konuların başında bu gelmektedir.
Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça gibi yerleşim merkezlerinde asayişin sağlanması kolay olmamaktadır. Ama biz ilçeler arasında takviyeler yaparak, sorunu çözmeye çalışıyoruz.
Bu arada bir noktayı dikkat çekiyor vali Şahin.
Bir ülkenin olmazsa olmaz kuralları arasında insanın güvenliğinin sağlaması vardır.
Bir insanın yaşama hakkı her şeyin üzerinde olduğuna göre en fazla titizlik gösterilmesi gereken husus bu olmalı.
Tam bu sırada bir önemli ayrıntıyı dile getiriyor.
Dünyanın hiçbir ülkesinde, bu denli az sayıda emniyet kuvvetiyle, aşırı nüfus yoğunluğuna sahip yerlerin güvenliği sağlanamaz.
Dolayısıyla bu gelişme bir master ve doktora tezi olarak ele alınsa yeridir.
Ve alınmalıdır da.
Doğru söze ne denir ki.
Örneğin Bodrum’un kağıt üzerindeki nüfusu 30 bin civarında. Ama gelin görün ki turizm sezonundaki nüfusu kimi zaman 500 bin, bazen de 600-700 hatta 1 milyon civarında seyrediyor.
Buna karşın nasıl üstesinden gelindiği valinin dediği gibi araştırmaya tabi tutulmalı.
Muğla’nın en önemli varlıkları arasında yer alan ormanların korunması adına son yıllarda teşkilatın gösterdiği üstün görev anlayışı her türlü takdirin üzerindedir.
Türkiye genelinde önemli bir eğitim ve öğretim merkezi konumundaki Muğla’da kurumlar, öncelikle hem ders, hem insani olarak ahlaki değerlere sahip gençlerin yetişmesini sağlamalılar.
İşte Muğla Valisi Fatih Şahin, Hamle TV deki birlikteliğim süresince görev yaptığı süre içerisindeki gözlemleri.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets