MART AYI YAZILARI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MART AYI YAZILARI

Bu haber 15 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 883 views kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğlu
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

2003 1 Mart tarihinde ABD’nin istediği teskere TBM Meclisinde reddedilmişti. İstenen teskerenin birincisi Ecevit hükümeti zamanında verilmiştir. Buna göre, ABD Irak işgalini Türkiye ve kuzey Irak üzerinden yapacaktı. Nitekim Güney Doğu illerimizin çoğundan arazi ve binalar kiralamışlardı. Bu hazırlık gösteriyordu ki 2. Teskere için Türkiye’den itiraz görülmeyecekti. Ancak, birinci tezkereye okey diyenler, bu defa fikir değiştirdiler. İlk önce Milli Güvenlik Kurulu toplanması beklendi, ama kurul bu konuyu gündemine bile almadı. Günün Genelkurmay Başkanı kasten gündeme getirmediklerini açıkladı, diyordu ki; “Bu iktidarı yıpratmak için ilgilenmedik, ama umarım ülke ilerde zarar görmez” demiştir. Oysa Türkiye olarak merhum Turgut Özal’ın dediği gibi savaşa girip Kerkük ili Musul’u, Milli Hudutlarımız içine almamız söz konusu idi. Çünkü bu iller Lozan’da Misak-ı Milli sınırlarımız içinde idi. Tarihimizi koruyacaktık, müzeler yağma edilmeyecekti. Kuzey Irak Kürtleri ile yakın olmamız sebebiyle PKK’dan bu kadar zarar görmeyecektik. Bütün Avrupa ABD’nin yanında oldular. Bize silah satanlardan Hollanda bile bize kafa tutarak, “Benden aldığınız silahları Kuzey Irak’a çıkaramazsın” diyerek ültimatom veriyordu. Neticede Irak Müslümanlarının uğradığı felaketleri seyirci bile kalamadık. Askerimizin başına çuval geçirilirken, tezkereye hayır diyenler utançlarından dilleri tutulacağı yerde, iktidarı silah zoru ile yıkma planları yapıyorlardı.
***
12 Mart 1971’de Hükümet e-muhtıra verildi. Aynen 27 Mayıs 1960 ihtilalinin benzeriydi. Ama bu defa Genel Kurmay Başkanı araya girdi ve olayı kansız hale getirdi. Buna göre, tarafsız başbakan ile Teknotrat adı verilen hükümet üyeleri bulundu, hükümet kuruldu. Süngü gösterisi ile güvenoyu da alındı. Tarafsız denilen başbakan Nihat Erim idi. En akıllı bakan olan Karaosmanoğlu inciler döktürüyordu. Mesela Adalet Parti hükümeti için “Halktan 2500 sene geridedir” diyordu.
Asker komite üyeleri için Muğla’ya yeni vali tayin edildi. Valinin görevi Datça ve Bodrumda ağalara yazlık tatil köyleri yapmak idi. Bu arada Muğla şehir merkezine yapılması beklenen havaalanı Dalaman çiftliğine alınmıştır. Bu havaalanının Bodrum havalisine uzak geleceği bilindiği halde inat edilmiştir. Nitekim normal yönetime geçilince ikinci havaalanı zorunlu olmuştur. Maksat hasıl olduğu için 1973’te genel seçime gidildi. Ülkenin ne kadar İnönü laikliği görüşlü varsa, cümlesi Karaoğlana oy verdi.  Buna rağmen gene de iktidar olmak için Erbakan hocanın elini öpmek zorunda kaldı.
Türk milletini halklar diye hitap eden Ecevit, yollarda terör estirenler için hazineden, Ahmet Yıldız emrine o tarihte 10 milyon tahsis ile halk evlerinde o malum bazı kişiler eğitilmiştir. Bu yetiştirilenler bir Mayıs’ta İstanbul’da gövde gösterisi yaptılar. İçlerinde 17 CHP milletvekili de vardı. Disk-Töbder-İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan’nın beslediği sözde işçiler, meydandakilere sopalar dağıttılar. Yürüyenlerin taşıdığı Orak Çekiçli, Mao’yu temsil eden Çin ve Rus bayrakları olduğu halde hiç Türk Bayrağı yoktu. 1 Mayıs Bayramını kutlayan Ecevit’in telgrafı hoparlörlerle okunuyordu. Bu hortlamış kalabalığı civar binalardan bakan insanlardan 37 kişi ölmüştü.
***
12 Mart 1922’de istiklal marşımız mecliste kabul edilmişti. İstiklal Marşımız Türk milletinin karakterini anlatır. Savaşı kazanan Gaziler kadar şehitlerimizi anlatır. Türk milletinin aslını ve neslini ne kadar bağlı olduğunu anlatır. Türk milletinin Bin yıllık Müslümanlık inancını anlatır. Şiirin yazarı merhum Mehmet Akif Cumhuriyetten sonra kalan yaşamını Mısır’da geçirdi. Ölümüne yakın 1936’da ülkemizde vefat etti. Allah rahmet eylesin. Gelecek yazımız umarım Çanakkale zaferi olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets