POTANSİYELLERİ DEĞERLENDİREMİYORUZ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

POTANSİYELLERİ DEĞERLENDİREMİYORUZ

Bu haber 14 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 794 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Türkiye genelinde konuşlanan 81 il içerisinde, çeşitli alanlar adına sahip olduğu potansiyel bağlamında Muğla’nın farklı bir konumda olduğu gün gibi ortadadır.
Aksi iddia edilemez.
Her şey tüm ayrıntılarıyla ortada.
Hangi birisinden dem vurayım?
Ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen turizm gelirlerinin 4/1 lik bölümünün Muğla’ya ait olmasından mı?
% 67’lik bir kesimin ormanlarla kaplı olması, bir başka artı değer.
Ya, ülke genelinde rakipsiz konumdaki turfanda sebzecilik ve seracılık merkezi olması?
3 termik santralin ülke enerjisine sağladığı katkı.
Bu kadar da değil.
Kültür balıkçılığının merkezi olması yanında çam balı bağlamında ilk sırada yer alması.
Ve daha neler neler var ki, yöre ve ülke ekonomisine katkısını yadsımak mümkün değildir.
Yanı sıra son yıllarda önemli atılım içerisinde olan bir başka sektör daha var.
O da mermercilik.
Geçtiğimiz kısa süreçte öylesine gelişme gösteren bir sektör ki, mevcut rezerv ve kalite itibariyle Türkiye’nin dünya genelinde 3.sırada yer almasını sağlıyor.
Dolayısıyla mermercilik, Muğla’nın sahip olduğu önemli değerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Bu görüşüm, konuya ilişkin gerçekleştirilen bir açık oturumda da dile getiriliyor.
Muğla Üniversitesinde düzenlenen “mermerciliğin sorunları ve çözüm önerileri” panelinde konuşan Prof.Dr. Erdoğan Gavcar, Prof.Dr. Mustafa Zafer Sunu ve Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, bütünüyle mermerciliği ele alırken şu görüşlere yer veriyor.
Prof. Gavcar, Muğla ekonomisinde mermerin önemli yer ettiği bir gerçektir. Buna karşın dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı, mermer atıklarıdır. Aynı atıklar çevreye zarar vermeden birçok alanda değerlendirilebilir.
Muğla mermerinin çok farklı renk ve desende olduğunun altını çizen Prof. Sunu, Muğla mermerinin ülke mermerciliğinde belirleyici özelliktedir. Buna karşın ortaya çıkan bir takım sorunlar olduğu da gerçektir. Asıl olan, sorunların ortadan kaldırılmasıdır.
Panelistlerden Prof. Sunu’nun bir başka tespiti var ki, Muğla mermerciliğinin en önemli sorunlarından olduğunu yadsımak mümkün değil.
Mermercilik adına organize sanayinin olmaması, yanı sıra ihracat bağlamında çekilen sıkıntılar, markalaşmanın yaratılamaması, reklam yapılamaması kadar çok önemli bir husus daha var.
O da çoğu kez mermerlerin işlenmesi yerine bloklar halinde ihracatın yapılmasıdır.
Görüldüğü gibi Muğla’nın sahip olduğu önemli potansiyeller arasında yer alan mermercilik adına, mutlak çözüme kavuşturulması gereken işlevler var.
Aynı panelde konuşan dernek başkanı Mustafa Ercan, mermerciliğin tarihsel sürecini anlatırken, geçmişten günümüze nasıl bir değer olduğu kadar Muğla’nın ülke mermerciliğinin % 15’lik bir kısmına sahip olduğu, 32 ayrı çeşitte değişik renk ve desende mermer bulunduğunun altını çiziyor.
***
Şimdi, eğri oturup doğru konuşalım.
Muğla mermerciliğinin konu edildiği panelde dile getirilen ayrıntılar, aynı ürünün kent ve ülke adına neler ifade ettiğinin göstergesi.
Üstelik bu değerlendirmeyi yapanlar, bilim adamları ve dernek başkanı.
Öyleyse, sorunların giderilmesi noktasında öne sürülen hususların giderilmesi olmazsa olmaz koşuldur.
İfade edildiği gibi bunlar, Muğla mermeriyle ilgili bir borsanın kurulması.
Akabinde mermer atıklarının değerlendirilmesi, markalaşmanın yaratılması ve de ihracatın bloklar halinde değil de işlendikten sonra gerçekleştirilmesi.
Neticede değişmeyen realite, Muğla mermerciliğin bölgesi kadar ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığıdır.
Ülke mermerciliğinin % 15’lik bir kısmını sağlayan ürün adına yapılması gereken, bilim insanları ve dernek başkanının dile getirdiği sorunların ortadan kaldırılarak, daha reel girdiler temin edilmesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets