KENT KONSEYİ GERÇEĞİ... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

KENT KONSEYİ GERÇEĞİ…

Bu haber 14 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.596 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz günlerde Muğla Kent Konseyi’nin çağrısı ile ilçelerde ve beldelerde faaliyette olan kent konseyleri yöneticileri bir araya gelmişler. Muğla Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantı nedense basınımızda “ilk kez yapıldı” diye duyuruldu.
Oysa Muğla Kent Konseyleri ilk buluşmalarını dönemin Muğla Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna’nın çağrısı ile yapılmıştı. Sanıyorum dönemin başkanı Prof. Dr. Tuna o zaman konseyleri çağırırken basını çağırmadığı için böyle oldu!
 
xx      xx      xx
Muğla Kent Konseyi’nin yeni Başkanı Dr. Naki Bulut meslektaşlarımı davet etmeyi akıl etmiş. “Haber ayrıntıda saklıdır” diyenlerden olduğumdan mı ne ben davet edilmedim…
Duyumlarıma göre, buluşmaya Dalaman, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Milas, Ula, Akyaka, Dalyan, Datça, İçmeler, Yeşilüzümlü, Gümüşlük, Armutalan ve Yatağan Kent Konseyleri’nin başkan, başkan yardımcısı, genel sekreter ve yürütme kurulu üyeleri katılmış.
Bildiğim kadarıyla Bodrum Kent Konseyi uzun süredir başkanını seçemediği için faaliyette değildi. Ula ve Kavaklıdere’de de hala Kent Konseyi yok diye biliyorum… Nasıl katılmışlar anlayamadım. Yine bildiğim kadarıyla Marmaris’in Bozburun Beldesi’nde de Kent Konseyi faaliyette… Acaba çağırmayı mı unuttular?
 
xx      xx      xx
Basında yer alan haberlere göre, toplantıda “Muğla Kent Konseyleri Birliği” kurulmasına karar verilmiş. Muğla Belediyesi internet sitesine göre ise birlik kurulmuş… Ayrılıkta azap, birlikte rahmet, yani bereket vardır, ama… “Sivil toplum hareketi” olan kent konseylerinin halen sivilleşip, demokratikleşememeleri düşündürücü…
Bu anlamda Dalyan, İçmeler, Armutalan, Yeşilüzümlü, Bozburun ve Akyaka beldelerini kutluyorum. 12 ilçeli Muğla’nın 10 ilçesinde kurulabilen Kent Konseyi’nin 6 beldede faaliyete geçmiş olması sevindirici… Asıl sevindirici olan bu konseylerin başkanlarının Belediye Başkanı veya Kaymakam olmaması…
Muğla Kent Konseyi Başkanlığını da uzun süre Belediye Başkanı Osman Gürün yapmıştı. Nasıl olduysa geçte olsa olması gerekeni yapıp, bıraktı. Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye’de hala Kent Konseylerine belediye başkanları başkanlık yapıyormuş. Özellikle Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’ya yakıştıramadım!
 
xx      xx      xx
Yatağan ve Milas’ta durum daha vahim…
Maalesef bu iki ilçemizde kaymakamlar Kent Konseyi Başkanlığı yapıyor. Oldu olacak Muğla Kent Konseyi Başkanlığını da Vali Fatih Şahin yapsın!..
Beni asıl şaşırtıp, düşündüren şu oldu:
Basınımız, “Birlik kurulmasına karar verildi” diye yazarken, Muğla Belediyesi’nin internet sitesinde “3 Mart 2012, Cumartesi günü, Muğla Kent Konseyi çağrısı üzerine İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezi’nde toplanan Muğla’ya bağlı tüm ilçe ve belde Kent Konseyleri toplantı sonucunda bir birlik kurma kararı aldı. Toplantıyı Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Muğla Kent Konseyi Başkanı Dr. Naki Bulut yaptı.” şeklinde haber yer aldı.
Anlayamadım!
“Başkan Gürün’ün bu toplantıda ne işi var?” demeyeceğim. Başkan Gürün “ev sahipliği yapmış olabilir.” diyeceğim, ama toplantıyı Kent Konseyi Başkanı Dr. Naki Bulut ile Başkan Gürün yapmış… Huylu huyundan vazgeçmiyor. Üstelik Vali Şahin de ev sahibi!
 
xx      xx      xx
Toplantının açılışında konuşan Başkan Gürün, “Kent Konseyleri ve belediyelerin muhalefet cephesi gibi olmadıkları iyi bilinmeli, ilişkiler iyi tarif edilmelidir. Kent konseyleri yönetimlerin fark edemeyeceği vatandaş problemlerini tespit etmek açısından hayatidir.” demiş.
Bu sözlere ben de katılıyorum… Ama Muğla Kent Konseyi’nin önceki Başkanı Prof. Dr. Tuna da “Belediye’nin eski garaj alanında uygulamak istediği projeye Muğlalılar ile birlikte karşı çıktık. Bu Başkan Gürün’ün hoşuna gitmedi. Genel kurulda karşımıza liste çıkarıldı ve seçimi kaybetmemiz sağlandı.” diyordu!
 
xx      xx      xx
Okurlarım bilir. Baştan beri kent konseylerinin “belediyelerin arka bahçesi, hıh deyicisi olmaması gerektiğini” savunuyoruz. Nitekim Prof. Dr. Tuna’nın başkanlığındaki Kent Konseyi’nin bir etkinliğinde Muğla Belediyesi Başkan Vekili Yavuz Kayı, özetle “Kent Konseyi yeni giren bir kavram. Belediye yasasında bu kavram kondu. Yasanın gerekçesi; … kent hak ve hukukunun korunması… saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinde yönetim ilkelerini hayata geçirebilmek amacıyla sivil bir danışma mekanizmasının oluşturulmasının yararlı olacağı düşünülmüştür…” diyordu.
Budur işte…
 
xx      xx      xx
Toplantıda, Muğla Kent Konseyleri Birliği’nin önümüzdeki ilk toplantısının 7 Nisan 2012 tarihinde Dalaman’da yapılması da karara bağlanmış. O toplantıda Muğla Kent Konseyi’ni kim temsil edecek?
Eğer Muğla Valiliği’nden aldığımız haber doğru ise şu anda ortada Muğla Kent Konseyi Yönetimi yok… Eski Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Tuna ile eski Kadın Meclisi Başkanı Av. Sevinç Göçügenci’nin itirazlarını değerlendiren Muğla Valiliği Dr. Naki Bulut’un Başkan seçildiği genel kurulu “usulsüz” bulmuş. Bu haber doğru ise genel kurulun usulüne uygun yeniden yapılması gerekiyor. Dr. Naki Bulut bir an önce genel kurulu yenilemeli.
Ben kendisinin yeniden usulüne uygun seçilmesi halinde desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. İşi biliyor. İnanıyorum ki, O’nun Muğla Kent Konseyi Başkanlığı’nda Kent Konseyleri kaymakamların, belediye başkanlarının gölgesinden kurtarılıp, amacına uygun hale getirilecektir.
 
(14.03.2012)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets