VALİ ŞAHİN’İN GÖZÜYLE MUĞLA TURİZMİ (II) - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

VALİ ŞAHİN’İN GÖZÜYLE MUĞLA TURİZMİ (II)

Bu haber 13 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 552 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Aynı başlığı taşıyan yazımın ilk bölümünde Hamle TV’de program konuğum olan Muğla Valisi Fatih Şahin’in özellikle turizm ağırlıklı sorulara verdiği açıklamaları kaleme aldım.
>Muğla adına gerçekleştirilen turizmi yeterli buluyor musunuz? dediğimde, bir takım eksikliklerini olduğunun altını çizmişti.
Her ne kadar ilin çeşitli alanlardaki potansiyeli yeterli olsa da değerlendirmede, yanı sıra turizmin olmazsa olmaz kurallarından “alan çalışması” bağlamında, gereğinin yerine getirilmediği inancındaydı.
Sadece fuarlara katılmakla yetinmemeliyiz. Alternatif turizm için iç ve dış pazarlara yönelmemiz gerekiyor. Önceleri Türkiye adına önemli Pazar iken global ekonomik kriz nedeniyle turist sayısında azalmanın gözlendiği İngiltere ile olan münasebetleri sıcak tutmalıyız. Yanı sıra Hollanda, İsveç ve Almanya pazarları da ülkemiz adına önemli açıklamasında bulunmuştu.
Aslında Vali Fatih Şahin, turizmin olmazsa olmaz kurallarından “alan çalışması” yaparak, daha fazla turistin ülkemize gelmesi adına çaba gösterilmesini vurguluyor.
Bunun anlamı, turistlerin ülkemize gelmesini beklemek yerine her türlü turizm pazarına yönelerek, reel değerlerin sağlanmasıdır.
Zaten ülkemize gelen 3 milyon turistle yetinmemeliyiz vurgusu, bunun açık göstergesi.
Turizm, ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen sektörlerden olduğuna göre her kişi, kurum ve kuruluşa düşen görev, bilinçli turizm yapabilmek adına taşın altına elin konulmasıdır.
***
Vali Şahin’e yönelttiğim bir başka soru, ekonomik göstergelerin yer etmesinde önemli yer tutan tarım ve hayvancılığa yönelik idi.
>Ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılığı yeterli buluyor musunuz?
Türkiye, sahip olduğu arazi yapısı ve iklim koşulları itibariyle dünyanın en elverişli ülkelerinden biri olduğunda şüphe yok. Buna karşın tarım ve hayvancılık adına beklentilerin karşılık bulduğunu söylemek olası değil. Yine de 3 katrilyon civarında bir girdi söz konusu.
Bu miktarı sağlayan Buğday, zeytin, bal, badem, sebze ve meyveler.
Ama gelin görün ki Muğla olarak bunları yeterince değerlendiremiyoruz. Buna karşın civar iller, Muğla’nın bu alandaki ürünlerini işleme tabi tutarak kendi ürünleri gibi piyasaya sürüyor.
İşte yıllardan bu yana şahsen bıkıp usanmadan gündeme getirdiğim bir konuydu bu.
Yeterli arazi yapısı ve iklim koşullarının yarattığı avantaj ile çok kaliteli ürünler yetiştiriyoruz. Ne var ki, ihracat bağlamında gereğini yerine getirmekten çok uzağız.
Vali Şahin’de Muğla’da görev yaptığı 21 aylık sürede aynı açmazı gözlemlediği için neler yapılması gerektiğini bakınız nasıl belirtiyor.
Bu durumun düzeltilmesi için birçok ilde konuşlanan iş çevrelerine çağrıda bulunduk.
Gelin Muğla’da ürünlerimizi işleyen tesisler kurun dedik.
Sıcak bakmalarına karşın onların talepleri daha çok yer konusuyla ilgili. Ümit edilir ki talepler karşılandığında Muğla ürünleri bölgesi içerisinde değerlendirilir.
Bu konuda bir önemli ayrıntıyı gözden ırak tutmamalıyız görüşündeki Vali Şahin, öncelikle ihtisas tarım organize sanayi kurmalıyız.
Tarımla turizm kardeş sektör olduklarına göre mutlak surette meyve suyu, zeytin, süt ve bal fabrikalarından oluşan tesisler kurulmalı.
Yanı sıra bunların korunması sağlayacak soğuk hava depoları yapmalıyız.
Dedim ya Muğla olarak yıllardır beklentimiz buydu.
Peki gerçekleşir mi?
Taşın altına elimizi koyarsak neden olmasın!
Vali Şahin, tarımla özdeşleşen hayvancılık adına da geçerli önerilerde bulunuyor.
Önce hayvancılık bölgesi oluşturulmalı. Kooperatifçiliği de geliştirerek en az 100 baş hayvan olmak üzere çiftlikler kurulmalı.
Neticede söz konusu sektörler adına valinin ifadesine göre talep sahipleri yer aramaktadır. Dolayısıyla bize düşen görev, Muğla’nın her alandaki potansiyelini değerlendirmek için seferber olmaktır.
Peki karşılaşılan sorunların çözümü adına alınan önlemler neydi?
Bir başka yazımda kaleme almak koşuluyla.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets