GEKA ÜYELERİ YENİDEN - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

GEKA ÜYELERİ YENİDEN

Bu haber 12 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 878 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kısa adı GEKA.
Açılımı Güney Ege Kalkınma Ajansı…
Ajansın merkezi Denizli’de.
Ajansın ortakları veya paydaşları ise Denizli ile birlikte Muğla ve Aydın…
GEKA’nın Muğla ve Aydın’da da birer şube merkezi veya “temsilciliği” bulunmakta.
Kuruluşu 2009 yılında gerçekleştirilen GEKA Genel Sekreter atamasının yapılmasının ardından 03.05.2010 tarihinden itibaren 15 uzman ve 3 destek personeli ile faaliyetlerine başladı.
Denizli merkezli faaliyet gösteren GEKA’nın amacı ise “Bölgesel Gelişmenin hızlandırılması, bölgenin rekabet edebilirliğinin güçlendirilmesi ve bölgedeki iş ortamının iyileştirilmesi açısından önem taşıyan projeleri Ajansın öncülüğü ve koordinasyonunda gerçekleştirmektir.” şeklinde açıklanıyor.
 
xx      xx      xx
GEKA iki ayrı kurul ile faaliyet gösteriyor;
Kalkınma Kurulu ve Yönetim Kurulu.
Yönetim Kurulu;
Ajansın karar organı… GEKA Yönetim Kurulu Başkanlığı Denizli, Aydın, Muğla Valileri tarafından dönüşümlü olarak gerçekleştiriliyor. Geçen dönem Muğla Valisi Fatih Şahin başkanlık yapmıştı. Şu anda Aydın Valisi Kerem Al başkanlık yapmakta.
Yönetimde ise her ilin valileri yanında, il merkezi belediye başkanları, il genel meclisi başkanları ve her ilden birer kişi olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarından oluşuyor.
Kalkınma Kurulu;
Bölgesel gelişme hedefine yönelik olarak; bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler arasında işbirliğini geliştirmek ve ajansı yönlendirmek üzere bir de kalkınma kurulu oluşturulmuş. Kalkınma için projeler burada üretiliyor… GEKA Kalkınma Kurulu, 34’ü Aydın’ı, 34’ü Denizli’yi ve 32’si de Muğla’yı temsil eden 100 kişiden oluşmakta.
Muğla neden 32 onu da anlayabilmiş değilim…
 
xx      xx      xx
Bunları neden anlatıyorum?
Bölgesel kalkınma için kurulmuş ve bir anlamda “sanki” geleceğin “eyaletler” şablonunu, altlığını oluşturan GEKA çok önemli bir kurum…
Ancak ben 2 yıldır faaliyette olan bu kurumdan sokaktaki insanlar bir yana meslek odalarımızın, sivil toplum örgütlerimizin ve en önemlisi her alanda yatırımcılarımızın çok farkında olduklarını sanmıyorum!
Bu yüzden anlatıyorum…
Umarım, GEKA temsilcileri, sözcüleri de yerel gazetelerimizden, TV ve radyolarımızdan yararlanarak kendilerini bir güzel anlatırlar. Biz hazırız…
 
xx      xx      xx
Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın Kalkınma Kurulu gerçekten çok önemli. Yukarıda vurguladığım gibi “projeler” burada üretiliyor. Kabul edilen projelere GEKA maddi destek veriyor… Şu anda üç ilde GEKA bütçesinden destek almaya başlayan projeler var… Bu ayrı bir yazı konusu olabilir.
GEKA’nın Aydın Valisi Kerem Al başkanlığında yapılan son Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Kalkınma Kurulu Üyelerinin yeniden belirlenmesine karar verilmiş. Kalkınma Kurulu’nun üyelerinin görev süreleri dört yıl olup, bu süre 25/07/2013 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşları, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasında dengeli bir temsil sağlanmak üzere Kalkınma Kurulu üyeleri yeniden belirleniyor…
Belirlenecek Kalkınma Kurulu üyeleri arasında yer almak isteyen kamu kurum ve kuruluşları ile özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının konuyla ilgili taleplerini başvuru formunu doldurarak en geç 26 Mart 2012 tarihi mesai bitimine kadar EGS PARK Kongre ve Kültür Merkezi 20085 Denizli ve 0 258 371 88 47 faks numarasına ulaştırmaları gerekiyor.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi, sanırım Muğla Valililiği, Muğla Belediye Başkanlığı ve Muğla Ticaret Odası’ndan alınabilir.
 
xx      xx      xx
Şu anda GEKA Kalkınma Kurulu’nda kimler, hangi kurumlar var tam bilmiyorum. Ancak bazıları bu gelişmenin farkında olsalar da, ben bazı kurum ve sivil toplum örgütlerimiz ile şirket ve kişilerin bu yapıda özellikle yer almaları gerektiğine inanıyorum.
Muğla Üniversitesi olmazsa olmaz… Bunun yanında GETOB, FODER, BODER bunlardan birinin; Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’nin (MAYBİR), Kılıç Balıkçılık’ın, Muğla Yatırım Birliği’nin (MUYABİR), Turizm Yatırım Birlikleri’nden en az birinin; Doğan Tugay’ın, Kadir Başoğlan’ın, TEMA Fethiye Temsilciliği’nin, TURMEPA Dalyan Temsilciliği’nin, ÇEKÜL Temsilciliğinin ve Muğla Aktif Gazeteciler Platformu’ndan bir temsilcinin mutlaka ve mutlaka bulunmasında yarar var.
Umarım GEKA Muğla temsilciliği bu isimlere çağrıda bulunur ve Kalkınma Kurulu’nda yar almalarını “Muğla için” sağlar…
 
(12.03.2012)
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets