BÜYÜKŞEHİR GELDİ, GELİYOR... - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

BÜYÜKŞEHİR GELDİ, GELİYOR…

Bu haber 10 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 874 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yerel yönetimlerin, özellikle beldelerin gözü kulağı TBMM’de görüşülecek tasarıda…
Aralarında Muğla’nın da bulunduğu yeni Büyük Şehir olacak 13 il ile birlikte öteki büyük şehir belediyeleri ve yerelde siyasete kararlı politikacılar Büyükşehir Belediyeleri’nin de hizmet alanlarını genişletecek olan ‘Nüfusu 750 Bini Aşan İllerin Büyükşehir Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın onaylanmasını bekliyor.
Başbakan Erdoğan’ın son seçim gezilerinde açıklamasının ardından hazırlanan ve Meclis’e sunulan tasarının, onaylanmasıyla 13 il büyükşehir statüsüne geçecek.
Tasarı hemen herkesi ilgilendiriyor, ama beldeleri daha çok ilgilendiriyor. Çünkü bir görüşe göre, tasarının kabulü aynı zamanda nüfusu 2 binin altına düşen belde belediyelerinin tüzel kişiliğini sona erdirecek.
Bir başka görüşe göre ise tüm belde belediyeleri kapatılacak.
 
xx     xx     xx
Kimsenin elinde “tasarı” yok.
Bu anlamda bizim yazdıklarımız, söylediklerimiz birer yorum, tahmin…
Ula, Muğla merkeze bağlanarak mahalle haline gelebilir, diye bir yazı yazdık ciddiye alındı. Kıyametler koptu. Bu konuda bir kesinlik yok. Ki son duyumlarımıza göre, Muğla’da 12 ilçenin kendini koruması ve yeni ilçe kurulmaması bekleniyor…
Ancak tasarının Milletvekillerinin elinde dahi olmaması şaşırtıcı…
En şaşırtıcısı da şu ana kadar bu konuda Marmaris Beldibi Belediyesi dışında bu konuda ses veren belde belediyesinin çıkmamış olması!
 
xx     xx     xx
2014’te yapılacak Yerel Yönetimler seçimini doğrudan etkileyecek kanuni düzenleme, en çok nüfusu 750 bin aşan illerle 2 binin altına düşen ilçe ve beldeleri etkiliyor. Bu nedenle tüm gözler, 2012 yasama yılı bitmeden Meclis’te görüşülecek tasarının yasalaşıp yasalaşmamasına çevrilmiş durumda.
Tasarının yasalaşması ile Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun’un sınırları genişlerken, Aydın, Denizli, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin ile birlikte Muğla yeni büyükşehirler olacak.
Muğla’daki nüfus artışı ile ilgili yazımda da vurguladığım gibi, Muğla 2011 verilerine göre gerekli nüfusu yakalayıp geçmiş durumda…
 
xx     xx     xx
Yasa hükümlerine göre tüzel kişilikleri kalkacak olan belde belediyeleri aynı adla ya mahalle ya da köye dönüşecek. Tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerin İller Bankası ile sosyal güvenlik kuruluşlarına olan borçları hariç, diğer borçları ile hak ve alacakları, taşınır ve taşınmaz malları, personel, kadro, bütçe ve ödenekleri, İl Özel İdarelerine devredilecek.
Örneğin yasal düzenleme ile daha önce Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesine 4 merkez ilçe (Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy) bağlıyken, tasarının kabulü ve sonrasında belediye seçimleriyle 17 ilçenin tamamı büyük şehre katılmış olacak.
Yani tasarının kabulü halinde Muğla’nın 12 ilçesi Büyük Şehir içinde yer alacak. Muhtemelen yeni ilçe ihdas edilmeyecek. Mevcut ilçelerde ilçeliklerini koruyacak…
Tüm ilde su ve kanalizasyon işini Büyük Şehir Su ve Kanalizasyon İdaresi üstlenecek, tüm ulaşım koordinasyonu da Büyükşehir Belediyesi denetimine geçecek. İl Genelinde imar yetkisi Büyük Şehir’de olurken, ilçe belediyelerinin imar uygulamaları da Büyük Şehir tarafından denetlenecek.
 
xx     xx     xx
Bu konuda yazdığım bir başka yazımda, tasarının kabulü halinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Uzmanı Fethiyeli hemşerimiz Muhsin Eryılmaz’ın bir yorumuna göre, tüm beldelerle birlikte köylerde “mahalleye” dönüşeceğinden, İl Özel İdaresi’nin da ortadan kalkacağını vurgulamıştım.
Basında yer alan son haberlere göre, tüzel kişiliği kaldırılan belediyelerin İller Bankası ile sosyal güvenlik kuruluşlarına olan borçları hariç, diğer borçları ile hak ve alacakları, taşınır ve taşınmaz malları, personel, kadro, bütçe ve ödenekleri, İl Özel İdarelerine devredileceği göz önüne alınırsa, buradan İl Özel İdareleri’nin göreve devam edecekleri de söylenebilir.
 
xx     xx     xx
Yasa büyük bir ihtimalle yerel seçimlerden önce 2012 yasama yılı bitmeden çıkacak.
Yasanın çıkması ile birlikte mevcut 16 büyük şehir belediyesinin sınırları genişlerken, aralarında Muğla’nın da bulunduğu 13 yeni il (il genelinde) Büyük Şehir statüsüne kavuşmuş olacak. Yani önceki yazılarımda vurguladığım gibi “İstanbul tipi”, “Eskişehir tipi”, “Kocaeli tipi” diye farklı büyük şehirler olmayacak. 29 Büyük Şehir Belediyesi de “il genelinde” Büyük Şehir olacak…
Tasarı, belde yerel yönetimlerini memnun etmemekle birlikte kırsal kesim hizmetlerini geliştirmek ve artırmak için düşünülen bir şey. İl Özel İdareleri kapanmasa da; kırsal kesime İl Özel İdareleri tarafından götürülen hizmetlerin büyükşehir belediyelerince yükseltilmesi isteniyor.
Yani İl Özel İdaresi’nin de bazı hizmetleri de büyük şehir belediyelerine devrolacak.
Belde belediyeleri kalkacak, mahalleye veya köye dönüşecek. Mahalle olanlar ilçe belediyelerine geçerken, köy olanlar otomatik olarak Büyükşehir hizmet alanları olacak.
Yasa, İl Özel İdarelerinin hizmetlerini ne kadar etkiler, azaltır belli değil. Bunu, yasa çıktıktan sonra hep birlikte göreceğiz.
Kesin olan bir şey varsa, o da beldelerin tüzel kişiliklerinin sona ereceği…
(10.03.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets