MUĞLA ÜNİVERSİTESİ 38 YAŞINDA - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUĞLA ÜNİVERSİTESİ 38 YAŞINDA

Bu haber 09 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.248 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben artık “MİYO’lular” demeyeceğim. “Muğla’dan diploma alıp Türkiye’nin her yanına dağılmış Muğlalılar” diyeceğim.
MİYO’luların Muğla buluşmasında gerçekleştirilen söyleşide MİYO’nun üzerinden adeta Muğla’nın 30 yılı konuşuldu. Nitekim söyleşinin konuşmacılarından dönemin Belediye Başkanı Erman Şahin, Muğla’nın 30 yılını ele alan bir kitap hazırlığında olduğunu söylerken, “500 sayfalık kitabımın 55 sayfasını MİYO’ya ayırdım.” diyordu.
MİYO 55 sayfaya sığdırılabilecek bir olay değil. Nitekim Şahin, “MİYO bundan sonra Muğla Üniversitesi tarafından akademik araştırma konusu yapılmalı.” diye de ekliyordu.
 
xx      xx      xx
MİYO bence de akademik araştırma konusu yapılmalı…
Dönemin Belediye Başkanı Erman Şahin, 12 Eylül 1980’de görevinden uzaklaştırılmıştı. Daha sonra darbenin arkından gerçekleştirilen ilk yerel seçimde de (1984) Muğlalılar Şahin’i yeniden seçmişti. Buluşma söyleşisinde Prof. Dr. Mustafa Altıntaş bu durumu şöyle yorumladı:
“Bu günlerde darbelerle yüzleşmeler yapılıyor. Muğlalılar o yüzleşmeyi 1984’te Erman Şahin’i yeniden seçerek yaptı. Darbeyi onaylamadığını gösterdi.”
Saptama doğru, ama burada MİYO’nun etkisi olmadı mı?
Bence MİYO’nun Muğla’da yarattığı iklim, bu hesaplaşmada çok etkili oldu. Bu gün hala Muğla’da MİYO’nun yarattığı iklimin ekmeği tüketiliyor!
Bu anlamda Erman Şahin’in de altını çizdiği gibi Muğla’da MİYO kesinlikle akademik (sosyolojik, siyasal v.d.) araştırma konusu yapılmalı…
 
xx      xx      xx
Söyleşi sırasında Muğla’da MİYO’nun ve Muğla Üniversitesi’nin nasıl kurulduğu da ele alındı. Muğla Üniversitesi’ni biliyoruz da, konuşmaları dinlerken MİYO’nun belleklerimizde biraz karanlık kaldığını gördüm… Muğlalıların belleğinde MİYO denildi mi ilk akla gelen Rahmetli Prof. Dr. Cenap Birgili ve Prof. Dr. Arslan Eren olur. Ben de bir araştırmacı-gazeteci olarak ne kadar eksik kaldığımı gördüm…
Erman Şahin bu konuda konuşurken gündeme dönemin Tarım Bakanı olan Adalet Partisi (AP) Muğla Senatörü İlyas Karaöz’ü gündeme getirdi. Şöyle dedi:
“1974 yılında İşletmecilik Yüksek Okulu’na kavuştuk. Bu okulu kim getirdi? Getiren adam Birgili’ydi. Kimsenin dahli yoktur. Birgili ile unutulmaması gereken isim bu iş için TBMM’de ırgat gibi çalışan adam dönemin “Muğla Senatörü” Tarım Bakanı İlyas Karaöz’dür.”
Muğla Üniversitesi’nde bu gün amfilerden biri “Prof. Dr. Cenap Birgili Amfisi” adını taşıyor. Orada var mı bilmiyorum, yoksa İlyas Karaöz’ün adı da geçmeli. O adların altında kim oldukları da mutlaka anlatılmalı.
 
xx      xx      xx
Söyleşide Muğla Üniversitesi’nin kuruluşu da ele alınırken, Erman Şahin’in bakanlığı sırasında danışmanı olan Prof. Dr. Mustafa Altıntaş “Erman Şahin 1992’de bakan değil de sadece milletvekili olsaydı, o yıl Muğla Üniversitesi kurulamazdı.” derken, Erman Şahin oldukça mütevazı şöyle anlatıyordu:
“Biz Muğlalılar hep üniversite hayali ile yaşadık. Muğla’nın bacalı sanayisi yoktu. Olmamalıydı da. Muğla’nın ekonomisi eğitime dayanmalıydı. 1974 yılında İşletmecilik Yüksek Okulu’na kavuştuk. Yeni üniversitelerle ilgili kararname önüme geldi. Muğla yoktu. Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’a götürdüm. İmzalamam dedim. O da Başbakan Demirel’e götürdü. Ertesi gün Muğla, Karaelmas Üniversitesi ile birlikte kararnameye eklendi. Aslında ben Muğla Üniversitesi çalışmalarını TBMM’de hazır bulmuştum. Benden önce ANAP’lı arkadaşların çalışmaları vardı. Üniversite bütün Muğla’nın özlemiydi.”
Muğla bu gün gerçekten bir “bacasız sanayiye” sahip… Bu sanayinin kurucuları Muğlalı Tarım Bakanı İlyas Karaöz’ü, Kurucu Müdür Prof. Dr. Cenap Birgili’yi, Prof. Dr. Mustafa Altıntaş ve Prof. Dr. Arslan Eren’i; Muğlalı Bayındırlık Bakanı Erman Şahin’i, Kurucu Rektör Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’yı, Dönemin Valisi Dr. Lale Aytaman’ı, Muğla ANAP Milletvekilleri Şükrü Zeybek ve Ahmet Altıntaş’ı.. özellikle Rahmetli Sıtkı Koçman’ı unutmamalıyız…
 
xx      xx      xx
Söyleşi de bir de Muğla Üniversitesi’nin kuruluş tarihinin MİYO’nun kuruluş tarihi (1974) olarak tescillenmesi önerisi geldi. Bu konuda Prof. Dr. Mustafa Altıntaş “Muğla Üniversitesi MİYO’nun üzerine kurulmuştur. Üniversitenin kuruluşu 1974 olarak tescillenmeli. Üniversitemiz geçmiş belleği bu günkü belleğe eklemiş olur. Gazi Üniversitesi de kuruş tarihi olarak Gazi Eğitim Enstitüsü kuruş tarihini kabul etmiştir.” derken Erman Şahin’de kendisini destekliyordu.
Bu öneri Muğla Üniversitesi Senatosu’nda değerlendirilmeli. Kararlarına saygı duyarız. Bellek ise çok önemli… Elbette MİYO’lular belleği taze tutacaklardır, ama nereye kadar?
Eğer öneri kabul görürse MİYO unutulmaz. En önemlisi Muğla Üniversitesi’nin “Köklü bir üniversite” olduğu imajı ortaya atılır…
Umarım seneye MUMED kongresi ve buluşmasında sadece “Muğla hemşerisi” yaşlı delikanlılarla değil, valimizle, rektörümüzle, belediye başkanımızla, aralarında Abidin Dino’nun yeğeni Nadire Dino’nun da bulunduğu yaşayan MİYO hocaları ile birlikte oluruz…
Birlikte olabilmeye çok ihtiyacımız var…
 
(09.03.2012)
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets