MUĞLA ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUĞLA ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞ

Bu haber 08 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.133 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

MUĞLA ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞ YILI 1974 OLMALI GÖRÜŞÜNE KATILIYORUM
 
Muğla Üniversitesi Mezunları Derneği (MUMED) Akyaka Beldesinde buluşma düzenliyor.
Söz konusu birlikteliğe katılanlar arasında mezunlar olduğu gibi zamanla İmar ve İskan Bakanı ile Bayındırlık Bakanlığı görevini üstlenen hemşehrimiz Erman Şahin’de var.
Yanı sıra kısa süreli de olsa Muğla İşletmecilik Yüksek Okulunda Müdürlük yapan ama şu sıra Ankara Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof.Dr. Mustafa Altıntaş.
Prof.Dr. Recep Yüksel, Prof.Dr. Aslan Eren ve öğretim Üyesi Emin Uzun’da katılımcılar arasında.
Aynı birliktelikte birçok konu gündeme getirilse de asıl üzerinde durulan ayrıntı, Muğla Üniversitesi Kuruluş Tarihinin 1974 yılı olması.
Her ne kadar üniversitenin kuruluş yılı 1992 olarak tescil edilse de asıl kuruluş tarihinin Muğla İşletmecilik Yüksek Okulunun Eğitim ve Öğretime başladığı 1974 yılı olmalı.
Hem Erman Şahin hem de Mustafa Altıntaş aynı görüşü paylaşarak, Muğla Üniversitesi kuruluş tarihinin İşletmecilik Yüksek Okulunun hizmete girdiği tarih kabul edilmesi görüşündeler.
İlişkin olarak ortaya sürülen gerekçeler sıradan olmaktan çok uzak.
Bir kere Muğla’da 1974 yılında eğitim ve öğretime başlayan İşletmecilik Yüksek Okulu, türlü zorluklara göğüs geren bir eğitim yuvasıydı.
Yüksek okulun ilk müdürlüğünü üstlenen rahmetli hemşehrimiz Doç.Dr. Cenap Birgili’nin o günkü koşullar altında zorluklara nasıl göğüs gerdiğini, bir eğitimci olarak tanık olanlardan biriyim.
Hele yüksek okulun nerede konuşlanacağı hususu.
Hiç kimse, o gün hizmet binası olarak kullanılan Çocuk Esirgeme Kurumuna ait binanın, kolayına yüksek okula tahsis edildiğini düşünmesin.
Şayet Erman Şahin’in belirttiği gibi dönemin Tarım Bakanı İlyas Karaöz meseleye dört elle sarılmasaydı, o bina zor tahsis edilirdi.
Bu kadarda olsa.
Ya araç ve gereçler olmak üzere öğretim üyesi eksikliği.
O günkü koşullarda çoğu öğretim görevlileri İzmir’den gelip ders verdiler.
Velhasıl neresinden bakarsanız bakınız Muğla’da yüksek öğretimin ilk temelinin atıldığı, dolayısıyla meyvelerin verildiği tarih, 1974 yılıdır.
Öyleyse, Muğla Üniversitesinin kuruluş tarihi olarak 1992 yerine 1974 yılı olarak tescil edilmesi, başlangıçtan günümüze emeği geçenlere saygının bir nişanesi olacaktır.
Yanı sıra, 1992 yılında dönemin iktidarı yeni üniversiteler kurulması için hazırladığı tasarıda Muğla Üniversitesinin olmadığını gören Bayındırlık Bakanı Erman Şahin;
“Ya yeni üniversiteler arasına Muğla’yı da eklersiniz.
Ya da kararnameyi imzalamam” diyerek tepkisini ortaya koyduğu için Muğla Üniversitesi kararnamede yer almıştı.
Dolayısıyla Muğla olarak bir şükran borcumuz da Erman Şahin’e olmalıdır.
***
Buna karşın yine de kuşkularım var.
Bugünkü üniversitenin gelişmesinde maddi manevi katkı sağlayan rahmetli Sıtkı Koçman isminin üniversiteye verilmesi talebinin bunca zaman sürüncemede kalması, endişe yaratıyor.
Oysa aynı Koçman, günümüz koşullarında dahi telaffuz etmekte zorlandığımız bir meblağı, tereddütsüz üniversitenin gelişmesi için vermişti.
Ama geçmiş hükümetlerle birlikte günümüz iktidarı, tabir yerindeyse ipe un sermekte devam ediyor.
Önceki hükümetler, bir eğitim ve öğretim kurumuna isim verilmesi, kişiler hayatta iken mümkün değil demişti.
AK Parti Hükümeti de, daha da katkı sağlanması halinde isim verilebileceğini öne sürüyor.
Hal böyle olunca, Muğla Üniversitesi Kuruluş tarihinin 1992 yılı yerine 1974 yılı olarak tescil edilmesi, en mantıklı yaklaşım olmasına karşın, kolay kabul göreceği konuşunda kuşkularım var.
Keşke diyorum keşke yanılmış olsam.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets