MUĞLA "ORMAN MÜDÜRÜNÜ" BULMUŞ - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

MUĞLA “ORMAN MÜDÜRÜNÜ” BULMUŞ

Bu haber 05 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 855 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yakın zamanda Muğla Valisi ve daire müdürleri ile “hareketli” ve “verime dönüşmeye” hazır bir dönem geçirdi. Vali Dr. Ahmet Altıparmak’tı… Vali Yardımcılarından biri Recep Yüksel… Muğla İl Özel İdaresi Mühendislerinden Orhan Bahçecier, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ve diğerleri…
Sanıyorum iktidar milletvekilleri ile uyum sağlanamadı…
Sağlanabilmiş olsaydı, yine sanıyorum Muğla’nın başta “hastane” sorunu olmak üzere pek çok sorunu bu gün konuşuluyor olmayabilirdi!
Muğla’nın şanssızlığı daha ne kadar sürecek bilemiyorum, ama şanssızlık işte…
 
xx      xx      xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak Antalya Valisi oldu. Ardından Vali Yardımcısı Recep Yüksel’i götürdü. Sonra Orhan Bahçecier’i taşıdı. Bahçecier Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcılığı’na getirildi. Biz “Ne oluyor?” derken, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın’da Antalya’dan milletvekili adayı olup istifa etti…
İbrahim Aydın ile Muğla, orman yangınları ile mücadelede “sezonda yangın sonucu kaybedilen orman miktarının düşüklüğünde” gösterilen başarıyla zirve yapmış, üst üste rekorlar kırılmıştı.
Muğla bununla birlikte orman yangınları ile mücadelede uygulanan yöntemlerle sadece Türkiye için değil, Avrupa ülkeleri için de model oluşturmaya başlamıştı.
 
xx      xx      xx
İbrahim Aydın Antalya’dan milletvekili adaylığı için katıldığı “temayül yoklaması” sonucu liste başı olmasına rağmen AK Parti tarafından kesin adaylık sıralamasında kendisine yer verilmemesine hep şaşırıp, hem üzülmüştük, ama Muğla ormanları için de sevinmiştik.
Biz İbrahim Aydın Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne döner diye beklerken, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne atanınca hüsrana uğradık…
O günlerde Antalya’dan Orhan Bahçecier beni arayarak, müjde verip, “Muğla’ya Antalya’dan Bölge Müdürü geliyor. Ali Yıldırım beyi tanıyorum. Güzel insan. Ormancılığı da çok iyi biliyor. Kendisine sahip çıkın.” diyordu.
 
xx      xx      xx
Orhan Bahçecier öyle diyorsa benim için öyledir de, ama “ama…” demekten de kendimi alamamıştım.
Çünkü Bölge Müdürü Ali Yıldırım’ın Muğla’da görevlendirilmesi “siyasi bir karar” da olabilirdi. Ya Dünya çam balının neredeyse yüzde 80’inin üretildiği ve yangına karşı en hassas bölge olarak gösterilen Muğla ormanları ya orman yangını görmemiş birine teslim edildiyse?!!
 
xx      xx      xx
Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım’a gidip bir “Hoş geldiniz.” bile diyememiştim. Orhan Bahçecier’e de sözümüz vardı, ama zaman yaratamadım… Bölge Müdürü Yıldırım ile geçen hafta düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında tanıştık.
Bahçecier’in dediği kadar varmış.
Benim açımdan bir çeşit “tanışma” toplantısı da olan kahvaltı, 2011 yılının hesabını veren toplantı idi. Meslek yaşamımda her yıl hesabını veren ilk müdür İbrahim Aydın olmuştu. İkincisi İl Emniyet Müdürü Kadir Ay oldu… Aydın’ın başlattığı gelenek yeni Bölge Müdürü Yıldırım ile sürüyor.
 
xx      xx      xx
Meslektaşlarımın sorularına samimi yanıtlar veren Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım’ın toplantısı 3 saat sohbet havasında sürdü. Acelesi olan arkadaşlarımız olduğu için şahsen benim sormak istediğim soruların bir kısmı kaldı. Zaman olsaydı, “Köyceğiz’de gitmesek de görmesek de bir Arberatoryumu var. Burada neler oluyor?”; “Göletler kurmaktan söz ediyorsunuz, göletlerle birlikte meralar yaratılabilir mi?”; “TÜBİTAK ile ormanlarımızın 57 gözetleme kulesinden 12’sinde 360 derecede ve 10 bin metrede görüntü alabilen kameralar kurulduğunu söylediniz. Neden bütün kuleler değil, bunlar çok mu pahalı?” diye soracaktım… Bir gün sorarız…
 
xx      xx      xx
O gün karşımızda “orman” denilince aklına “odun, kereste” gelmeyen, ormanı bir “ekosistem” olarak gören; bilimsel ve kolektif çalışmaya; ormancılığa inanan; ormanın öncelikle orman köylüleri ile birlikte korunabileceğinin farkında olan; orman yangınlarıyla mücadele de “deneyimli, ormanı seven insan gücüne” güvenen; müdürlüğünü bir “ticari kuruluş” olarak görmeyen bir “ormancı” vardı…
O gün, 2011 yılında İbrahim Aydın’ın yakaladığı zirvenin gerisine düşmeyen, tersine o zirveyi tırmanmaya devam eden bir “Bölge Müdürü” ile tanıştık. Kendisini yeni hedefler ve projeler içinde bulduk. Onları da paylaşacağız.
(05.03.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets