AK PARTİ MUHALEFETE BAŞLADI - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

AK PARTİ MUHALEFETE BAŞLADI

Bu haber 03 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 763 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye’de AK Parti iktidarına muhalefet yok.
Muğla’da CHP’li Muğla Belediyesi’ne muhalefet yok.
Muhalefet önemli…
Ancak “muhalefet”, “politika yapmanın bir gereğiymiş” gibi muhalefet olarak varlığını sürdürmenin bir aracı olarak da görülmemeli. Muhalefet etmiş olmak için muhalefet etmenin de bir anlamı yok… Genelde ve yerelde “iktidar” olanın ciddi bir muhalefeti olmalı ki, genelde ve yerelde iktidar olanlar daha az hata yapmış olsunlar.
Muhalefet kolaylaştırıcı ve yol gösterici de olmalı…
 
xx      xx      xx
Eğri oturalım, doğru konuşalım. Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu ortaya çıkıncaya kadar Muğla Belediyesi’nin muhalefeti yoktu. Muğla senelerce “saldım çayıra mevlam kayıra” yönetildi…
Elbette ben de “muhalif” yazılar yazıyorum, ama ben “muhalefet” değilim.
Ahmet Karaosmanoğlu da “muhalefet” değil…
Karaosmanoğlu sadece “vatandaş” değil, “kentli olmanın” gereğini yerine getirirken, ben de “sorumlu gazeteci” olmanın gereğini yerine getiriyorum.
Belediye’de meclis üyeleri bulunan AK Parti ve MHP muhalefet olmanın gereğini yerine getiriyorlar mı?
 
xx      xx      xx
Bir gazeteci arkadaşım, bir süredir köşesinden AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ü “muhalefet görevini” yerine getirmemekle eleştiriyor. O eleştirilere genel anlamda katılamıyorum… İl Genel Meclisi’nde “muhalif” olan partilerin il başkanları İl Genel Meclisi’nin yanlış, olumsuz kararlarını ve icraatlarını eleştirebilirler.
Ancak AK Partili, MHP’li olmayan belediyelerin yanlış, olumsuz kararlarını, uygulamalarını eleştirmek AK Partili, MHP’li il yönetimlerinin değil, İlçe Yönetimlerinin görevleri olması gerekir. Bu anlamda ne AK Parti ne de MHP İlçe Yönetimi “sorumlu muhalefet” görevini yaptığını iddia edemez…
 
xx      xx      xx
Tabi yine de insaflı olmak gerek. AK Parti “muhalefet” etmekte MHP’nin çok önünde…
AK Parti, Av. Mustafa Çelebi’nin İlçe Başkanlığı’nda Muğla’da muhalefet olduklarının farkına varmaya başladı! AK Parti’nin Muğla Belediye Meclisi Üyeleri Öztürk’ün il başkanlığı ve Av. Çelebi’nin ilçe başkanlığında daha yeni “gurup toplantısı” yapmaya başladı. MHP’nin gurup toplantısı yaptığını henüz duymuş değiliz. Düne kadar Muğla Belediyesi’nde muhalif partilerin “gurup odaları” bile yoktu!
 
xx      xx      xx
İlçe Başkanı Av. Çelebi, önceki gün belediyeyle ilgili ikinci basın toplantısını yaptı. Ama biz Karaosmanoğlu ile Muğla Belediyesi’nin uygulamaları ve kararlarını masaya yatıran 20’nin üzerinde TV programı yaptık. Ayrıca Karaosmanoğlu belediyenin uygun bulmadığı uygulamaları ile ilgili “hukuk mücadelesi” de başlattı.
Bu ülkede en zor mücadele hukuk mücadelesidir. Bir kişinin bu mücadeleyi sürdürmesi kolay iş değildir. O mücadelenin daha çok siyasi partilerin ve siyasilerin işi olması gerekir. Umarım, kendisi de bir hukukçu olan İlçe Başkanı Çelebi, hukuk mücadelesinde de kendini gösterir. Hukuku çok bilmem, ama hiç değilse, Karaosmanoğlu’nun yanında “müdahil” olabilir. MHP’de öyle…
 
xx      xx      xx
İlçe Başkanı Av. Çelebi, önceki gün yaptığı basın toplantısında Muğla Belediyesi’nin altyapı, kanalizasyon ve arıtma tesisi uygulaması yanında eski garaj alanı ile ilgili eleştirilerde bulunmuş. Bu konuda eleştiriler ilk basın toplantısında da yapılmıştı. Yeni bir şey mi var diye açıklamalara baktım.
Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin evsel atık bağlantıları ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararını anımsatan Çelebi, “Burada yapılan ihalenin pazarlık usulü ile yapılmasının kanuna aykırı olduğu açıkça belirtilmiştir. Haklı çıkmak istemezdik.” demiş. Keşke “Ahmet Karaosmanoğlu’nun haklı çıkmasını istemezdik” demiş olsaydı. Çünkü Karaosmanoğlu, olayı ortaya çıkarmasaydı, bundan ben dahil hiç birimizin haberi olmayacaktı… Karaosmanoğlu zamanında yargıya başvurmamış olsaydı, ortada o yürütmeyi durdurma da olmayacaktı…
 
xx      xx      xx
Tabi hakkını yemeyelim… İlçe Başkanı Av. Çelebi, toplantıda önemli sorular da sormuş; “Kanalizasyondan çıkan pis kokular Muğla halkının rahatsızlığını ciddi şekilde arttırmıştır. Bu ihale (evsel atık bağlantısı ihalesi) sonucunda doğan kamu zararı kime ödettirilecektir. Bu durumdan dolayı açığa alınan veya görev yeri değiştirilen müdür veya kamu görevlisi var mıdır? Eğer yoksa bu işin sorumlusu kimdir?”
Güzel soru…
(03.03.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets