KANALİZASYON VE ARITMA KORKUTUYOR - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

KANALİZASYON VE ARITMA KORKUTUYOR

Bu haber 02 Mart 2012 - 0:00 'de eklendi ve 963 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kanalizasyon Arıtma Tesisi sonunda “Deneme İşletmesine” alındı. Deneme İşletme süresi ne kadar sürer, ne kadar sürerse o süre sonunda Muğla Belediyesi bu tesisi teslim alır mı bilmiyorum.
Zamanında tamamlandığı halde, zamanında teslim alınamayan bu tesis ile ilgili Muğla Belediyesi 2009 Yılı Faaliyet Raporu’nda “Öncelikli Hedeflerimiz” başlığı altında şöyle deniliyordu: “Kanalizasyon ve arıtma tesisinin bir yıl içinde tamamlanarak hizmete sokulmasını sağlamak. (2010 yılının ortalarında evsel bağlantıların tamamlanması hedeflenmekte)”
Buradan anlaşılacağı gibi Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi’nin 2010 yılında tamamlanmış olması gerekirdi. 2011’de tamamlanabildi…
Kanalizasyona evsel atık bağlantılarının bırakın 2010’un ortalarına kadar yapılmasını, yıl 2012 oldu, hala bağlantılar tamamlanamadı! Asıl önemlisi Belediye Başkanı Osman Gürün, basın toplantılarında Evsel Atık Bağlantısı’nın Açık İhale Usulü ile yapılmamasının gerekçelerini kendi kendine 2009 Yılı Faaliyet Raporu’nda çürütmüştür… Çünkü Muğla Belediyesi’nin 2009 Yılı Faaliyet Raporu’na bakıldığında görüleceği gibi Evsel Atık Bağlantılarının Arıtma Tesisi ile eş zamanlı tamamlanması gerektiği önceden biliniyormuş.
 
xx      xx      xx
Türkiye’de benzeri belki bir iki tane olan Arıtma Tesisi kanalizasyonda olduğu gibi hiçbir sorun yaşanmadan zamanında tamamlandı. Ancak zamanında teslim alınamadı. Hala teslim alınabilmiş değil… Şu anda Deneme İşletmesi’nde…
Bir işi ihale edersiniz, şartnamede belirtilen zamanda bitirilmezse işi yüklenene tazminat davası açabilirsiniz. Gecikmede yüklenicinin kusuru yoksa dava açamazsınız. Buna karşılık iş zamanında bitirilir de teslim alınmazsa, bundan yüklenicinin zararları olursa ne olur?
Bu sorunun yanıtını Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu şöyle veriyor:
“Müteahhitlik yapmamdan dolayı İhale kanunu mevzuatını iyi bilirim. Böyle bir durumda yüklenici işin teslimi ile ilgili gecikmeden doğan zararlarını işverenden tazmin eder. Böyle bir durumda da işveren ödediği tazminat kadar kamu zararına neden olmuş olur.”
 
xx      xx      xx
Kanalizasyon Arıtma Tesisi işinde “kamu zararı” var mı?
Bilmiyoruz. Bekleyip, yaşayıp, hep birlikte göreceğiz.
Bildiğimiz bir şey varsa, o da bu işin sonunda bir “kamu zararı” ortaya çıkarsa, bu zararın belediye kasasından ve dolayısıyla “kamunun” yani bizlerin cebinden çıkacak olmasıdır!
Kamunun, yani hizmeti alacak olan bizlerin ne kabahati var?
Hepimizin bildiği gibi bir de bu “Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi” işinin uygulanması aşamasını izleyip, denetleyecek “Müşavirlik Firması” var. Eğer ortaya bir kamu zararı çıkarsa, bu zararın belediye kasasından ve dolayısıyla vatandaşın cebinden mi yoksa Müşavirlik Firması kasasından mı karşılanması gerekir?
Bilemiyoruz. Bekleyip, yaşayıp, hep birlikte göreceğiz…
 
xx      xx      xx
Biz Hamle TV’de bu konuyu tartışıp kamuoyunu bilgilendirirken, Makine Mühendisi Karaosmanoğlu Muğla Belediyesi’ni uyarırken, Arıtma Tesisi işini yüklenmiş olan Arbiogaz Firması’da 02.01.2012 tarihinde Muğla Belediyesi’ne bir dilekçe vermiştik. Dilekçe ile “İşi teslim alın” talebinde bulunulduğu duyumları almıştık. İçeriğini bilmiyorduk. Dilekçenin bir örneğini elde edemedik. AK Partili Belediye Meclis Üyesi Hamza Akercan ile durumu paylaştık. Kendisini bir meclis toplantısında dilekçenin içeriğini sordu. Yanıt alamadı. Bunun üzerine Bilgi Edinme Yasası’na dayanarak Belediye Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Yanıt zor alındı. Alınan yanıttan da Yüklenici Firma Arbiogaz’ın işin teslimi ile ilgili 04/11/2011 ve 27/12/2011 tarihleri arasında bir değil 21 dilekçe verdiği anlaşıldı! Önceden ne kadar dilekçe verdiği bilinmiyor!
 
xx      xx      xx
Arbiogaz Firması’nın 02.01.2012 tarihli dilekçesi ilginç ve düşündürücü. Ayrıntıları bu gün gazetemizde yer alan konu ile ilgili haberden okuyabilirsiniz.
Dilekçeden anlaşılacağı gibi Yüklenici Firma Arbiogaz işin Belediye tarafından teslim alınması için uyarılarda ve talepte bulunduğu gibi, Proje Müdürlüğü, yani Müşavir Firma ile ilgili de uyarılarda bulunmuş. Ama…
 
xx      xx      xx
Geldik bu güne… Tesis şu anda Deneme İşletmesi’nde… Muğla Belediye Başkanlığı’nın da açıkladığı gibi tesis kanalizasyona yağmur suyu karışması halinde “sağlıklı arıtma” yapamıyor. Yağmurlu havalarda ise kanalizasyona yağmur suyu karışıyor. Bunu biz değil, dilekçesinde Arbiogaz söylüyor!
Muğla Belediyesi umarız Arbiogaz Firması’nın uyarılarını dikkate almış ve bu konuda önlemlerini almıştır da, tesis öyle Deneme İşletmesi’ne alınmıştır. Yoksa şu anda tesis nafile arıtma yapmaktadır!
Şu anda nafile arıtma yapılmakta ise, bu tesis teslim alınır mı?
 
xx      xx      xx
Korkuyorum… Geçte olsa Muğla bir Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi’ne sahip oluyor. Ama bu yüzden korkmuyorum… Sevinmemiz lazım. Ama korkuyoruz…
Çünkü Muğla Belediyesi’nin bizler için, bizler adına ürettiği bu güzel hizmete 1 lira ödeyecekken, 10 lira ödemekle karşı karşıya kalmaktan korkuyorum…
(02.03.2012)
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets