Kanalizasyona bağlanma durduruldu! 30,11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kanalizasyona bağlanma durduruldu! 30,11.2011

Bu haber 30 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 842 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla 2. İdare Mahkemesi beklenen kararı verdi.
Muğla Belediyesitarafından 28 Ekim 2010 tarihinde yapılan ‘Kanalizasyon atık Su Abone Bağlantısı Yapım İşi İhalesi’nin kamu ihale kanununa aykırı yapıldığı iddiası ile Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu tarafından ihalenin iptali için Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuru mahkeme tarafından kabul edildi. Mahkeme yürütmeyi durdurdu…
Bunun tercümesi şu;
Muğla Belediyesi’nin ev ve apartmanları kanalizasyon sistemine bağlama işlemi mahkeme kararı ile durduruldu.
Mahkeme yapılan işi Kamu İhale Kanunu’na aykırı buldu!
 
xx      xx      xx
Şimdi ne olacak?
Makine Mühendisi Karaosmanoğlu’nun açtığı dava sayesinde Kamu İhale Kanunu’na aykırı bulunan “evsel atıkların”, yani ev ve apartmanların kanalizasyon sistemine bağlanması işlemi (hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden) hafta sonu itibariyle durdurulmuş bulunuyor.
Ancak Belediye’nin bu karara Aydın Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz (7 gün içinde) hakkı var. Belediye bu hakkını doğal olarak kullanacaktır.
O zaman Aydın Bölge İdare Mahkemesi kararı reddeder ise evsel atık bağlantıları mevcut koşullarda devam edecektir… Yok, eğer Aydın Bölge İdare Mahkemesi kalkar Muğla Belediyesi’nin itirazını reddeder ise bu defa da ihalenin iptalinin yolu açılacaktır.
 
xx      xx      xx
Gelinen noktada, davacı Karaosmanoğlu’nun iddia ettiği gibi bu güne kadar yapılan ve vatandaşların ev ve iş yerlerinin, apartmanlarının kanalizasyona bağlanması işleminde “haksız, yasal olmayan fazladan para ödemek” durumunda olmaları durdurulmuş bulunuyor.
Eğer Muğla İdare Mahkemesi kararı Aydın Bölge İdare Mahkemesi’nde onaylanırsa, bizim yayınlarımıza, uyarılarımıza rağmen Karaosmanoğlu’nun açtığı davanın sonucunu beklemeden evsel atık bağlantılarının yapılmasına “evet” deyip istenen parayı belediyeye yatıranların durumu ne olacak?
İş yapılmış, para ödenmiş. Bu durumda fazladan ödemelerin geri iade edilmesi gerekir. Ancak Muğla Belediyesi muhtemelen, yapılacak hesaplamalardan sonra “ black; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-weight: bold; mso-font-kerning: 18.0pt”>fazladan parayı” geri ödemek yerine, su paralarından düşme yoluna gidecektir.
 
xx      xx      xx
Peki, Belediye evsel atık bağlantıları için yaptığı ihaleyi Kamu İhale Kanunu’nun uygun maddelerine göre yapmadı ise neden yapmadı?
Muğla Belediyesi black; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-weight: bold; mso-font-kerning: 18.0pt”> mahkemede yaptığı savunmada, “İhalenin yapıldığı tarih 28 Ekim 2010 tarihi olduğu, 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan davada süre aşımı olduğu, ilgili mevzuat uyarınca tüketilmesi gerekli olan yolların tüketilmeyerek dava açıldığı” şeklinde davaya itirazda bulunarak sorunun yanıtını şöyle vermiş:
“4734 sayılı yasanın 21-b maddesi uyarınca önceden öngörülmeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılabileceği belirtildiğinden evsel atık bağlantı işinin tüm altyapı işleri ile paralel olarak tamamlanması için açılan ihale usulünün uzun süreceği kanaatiyle pazarlık usulüne geçilerek ihale yapıldığı, pazarlık usulü için 6 istekliye davet gönderildiği, tek teklif geldiği, yüklenici firmaya verilen hak edişler belediyeye müracaat eden vatandaştan karşılandığı için, kamu kaynağından bir eksilmenin söz konusu olmadığı, ihaleye mevzuatına uyularak ihale işlemlerinin gerçekleştiği…”
Görünen o ki, Mahkeme bu açıklamadan tatmin olmamış ve kararında şöyle demiş:
“4734 sayılı yasanın 5. maddesinde ihalelerde açık ihale ile istekliler arasında ihale usulünün esas olduğu ve pazarlık usulünün ise ancak anılan koşullarda yapılabileceğinin belirtilmesi karşısında, olayda pazarlık usulüyle ihale yapılmasını gerektiren koşulların oluşmadığı anlaşıldığından dava konusu ihale işleminde bu yönüyle hukuka uygunluk görülmemiştir.”
 
xx      xx      xx
4734 sayılı yasanın 21-b maddesi Belediye’nin gerçekleştirdiği ihalenin yapılabilmesi için deprem, sel felaketi ve benzeri afetlerin yaşanmış olması gerektiğini söylüyor. Muğla’da böyle bir afet yaşanmadığı için de İdare Mahkemesi söz konusu ihalenin getirdiği “işlemi”, yani evsel atık uygulamasını durdurmuş bulunuyor…
Bu süreçte haksız uygulamayı doğurduğu iddia edilen ve Kanuna aykırı bulunan ihalede iptal olabilir!..
Buna karşılık eğer belediye karara itiraz eder ve itiraz yerinde bulunursa evsel atık bağlama işlemi olduğu gibi devam eder!
 
xx      xx      xx
Peki, Muğla Belediyesi Aydın Bölge İdare Mahkemesi nezdinde karara itiraz eder de, itirazı reddedilirse süreç “ihalenin iptali” ile mi sonuçlanır?
Hukukçulara göre beklenen böyle sonuçlanması…
Bildiğim kadarıyla Karaosmanoğlu’nun, İdare Mahkemesi’nin ihalenin iptali için yaptığı başvurunun yanında bir de ihale ile ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na yapmış olduğu suç duyurusu vardı… Muğla İdare Mahkemesi’nin ihaleyi de iptal etmesi halinde, herhalde Savcılığa yapılan suç duyurusunun getireceği süreç başlamış olur…
Ben yargı aşamasında olunduğu için oralara girmek istemiyorum. Ancak şunu da söylemeden geçemeyeceğim… Keşke Ahmet Karaosmanoğlu’nun, söz konusu ihalenin yasal olmadığı konusunda uyarıları dikkate alınsaydı da, hadi belediyenin uzmanlarının iş bilmezliği var, bari belediye meclis üyelerimiz uyarıya kulak vermiş olsalardı da Muğla Belediyesi bu hallere düşürülmemiş olsaydı…
Kaldı ki belediye meclisinde bu konularda teknik ve hukuki vasfa haiz az adam yok!
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets