Özel İdare Kireç Sanayii istemiyor! 29.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Özel İdare Kireç Sanayii istemiyor! 29.11.2011

Bu haber 29 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 942 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazıma “Muğla Kireç Sanayi A.Ş. 19 yıl aradan sonra yeniden Muğla İl Özel İdaresi işletmesi olmakla karşı karşıya. Aslında karşı karşıya olmakla değil, mahkeme kararı ile sahibi olmuş durumda!” diye başladım ve şöyle noktaladım:
“Peki, ne yapılmalı?”
 
xx      xx      xx
Bir kere Muğla İl Özel İdaresi’nin Kireç Sanayi’nin yüzde 79,88 oranındaki hisseleri geri almak gibi bir niyeti, derdi yok.
Ancak 19 yıl önce yapılan özelleştirme ihalesine katılan firmalardan biri ihalenin iptali yönünde İdare Mahkemesi’nde dava açmış. Mahkeme kararı önümüzde ay kesinleşecek. Beklenti ise ağırlıklı olarak hisselerin İl Özel İdaresi’ni iadesi yönünde.
Mahkemeden böyle bir karar çıkar ve uygulanırsa İl Özel İdaresi yüzde 79,88 oranındaki hisseler geri alacak ve karşılığında Öztüre firması ile Belçikalı ortağına mahkemenin ara kararına göre 15.000.014.TL, önümüzdeki ay kesinleşecek karara göre muhtemelen 18.000.000.-TL ödemek durumunda kalacak.
Tabi İl Özel İdaresi isterse yüzde 79,88 oranındaki hisselerin yeniden özelleştirilmesi için ihale açabilecek…
 
xx      xx      xx
Muğla İl Özel İdaresi İdare mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından iptal olmuş olacak ihaleyi isterse yeniden yapar veya yapmaz.
Ama mahkeme kararının ardından İl Özel İdaresi’nin “Ben kireç sanayi hisselerini geri almayacağım. Alacak paraya da sahip değilim.” deme şansı da yok gibi görünüyor. Kireç Sanayi hisselerinin İl Özel İdaresi’ne devri ile ilgili geri sayım da başlamış bulunuyor. Ki bu yüzden İl Özel İdare Genel Sekreteri Sabahattin Avcı Muğla Valiliği’ne 03.11.2011 tarihli bir yazı yazarak, “Duruşma 27.12.2011 tarihine ertelenmiştir. Mahkeme karara bağlanacak olup, 15.000.04.-TL şirket hisseleri ile avukat vekâlet ücretinin ödenebilmesi için, 2012 Mali yılı bütçemize ihtiyaç duyulan ödeneğin tahsis edilmesinin görüşülüp karara bağlanmak üzere evrakın İl Genel Meclis’e havalesini arz ederim.” denilmiş bulunuyor.
 
xx      xx      xx
İşte bu noktada Muğla İl Genel Meclisi Bütçe Plan Komisyonu Başkan Yardımcısı CHP’li Salih Ercan ile görüştüm. Ercan kesin ve net konuştu:
“Biz bu hisseleri geri almayacağız.”
Neden ve nasıl?
Ercan şöyle yanıt verdi:
“İl Özel İdaresi bütçesi ile o hisseleri mahkeme kararı ile geri almamız mümkün değil. Almaya kalkarsak İl Özel İdaresi en az 5 yıl köylere hizmet götüremez hale gelir. Davayı biz açmamış olsak da kazanmış görünüyoruz. Bu gün o yüzde 79,88 oranındaki hisseye sahip olan Öztüre Holding ve Belçikalı ortağının da hisseli devretme isteği yok. Bu noktada anlaşacağız. Biz İl Özel İdaresi olarak mahkeme masraflarını ödeyeceğiz ve hisseleri almayacağız.”
 
xx      xx      xx
Muğla İl Genel Meclisi’nin ve dolayısıyla İl Özel İdaresi’nin kararlılığını anlamak mümkün. İl Özel İdaresi bu hisseleri geri alacak ekonomik güce sahip değil.
İl Özel İdaresi değer biçilen parayı ödeyip hisseleri geri alsa ne olurdu?
Öztüre Holding ve ortağı 19 yıl bu tesisten büyük paralar kazandıktan sonra bir de emekli ikramiyesi gibi 15 veya 18 trilyon lira almış olurdu! Her halükarda kazançlı çıkardı.
Ama İl Genel Meclisi Bütçe Plan Komisyonu Başkan Yardımcısı CHP’li Salih Ercan’a göre 2012 bütçesinde bu yönde bir fasıl açılmamış ve İl Özel İdaresi hisseleri geri almayacak.
 
xx      xx      xx
Peki, başka yol yok mu?
Olmalı…
Mesela, Muğla İl Özel İdaresi bir ödeme takvimi ortaya koyup, söz konusu hisseleri devralıp, hemen yeniden bir ihale yapabilir. 15 trilyon ödeyip hisseleri devralırken, daha büyük bir para ile hisselerin satışını gerçekleştirebilir.
Yoksa Muğla İl Özel İdaresi 15 trilyon ödemeden kaçarken yaklaşık 1 trilyon mahkeme masrafı ödemek durumunda kalacak. Bu hiç de “karlı” bir durum olmayacak!
Madem Öztüre Holding söz konusu hisseleri elden çıkarmak istemiyor, kendilerinden hiç değilse mahkeme masraflarını ödemeleri istenebilir.
Üstelik 19 yıl süren ihalenin iptali davasını açan Dimil Kireç Sanayi A.Ş. mahkeme kararının uygulanmasını ve yeniden ihale yapılmasını ve Özel İdare’nin 15 veya 18 trilyona sahip olacağı hisseleri ihalede 25-30 trilyona almak isteyebilir…
Bilemiyorum, sesli düşünüyorum…
 
xx      xx      xx
Bir de üzerinde durulması gereken gerçek var. O da böyle bir “görüntü, gürültü ve hava kirliliği” kaynağının Muğla’nın orta yerine yakışmadığı…
Ütopik gelebilir, ama benim önerim şu; İl Özel İdaresi güzel bir proje ile Genel Bütçe’den veya AB Fonlarından destek alıp hisseleri devralarak Kireç Sanayi’nin bulunduğu alanda Muğla’ya iki gökdelen kazandırıp, şehri de o kirlilikten kurtarabilir.
Ne diyelim, hayırlısı ne ise o olsun…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets