SAĞIMIZ SOLUMUZ SİT - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

SAĞIMIZ SOLUMUZ SİT

Bu haber 28 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 736 views kez görüntülendi.
Avatar
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Eğer, ilin her şeyinden birinci derece sorumlu mülki amir, bazı konular adına sıkıntı içerisinde olduklarını dile getiriyorsa, hiç kimsenin kayıtsız kalması düşünülemez.
En azından düşünülmemesi gerekir.
Zira valinin talebi, görev üstlendiği ilin sorunlardan arınması yanında, mevcut kaynakların rahtabl kullanılmasına yöneliktir.
Başkaca hiçbir düşüncesi olmadığına göre, ilgili ve de yetkililerin bu sese kulak vermesi gerekir.
Bakınız Vali Fatih Şahin, başkanlığını yürüttüğü Bodrum, Milas ve Dalaman Turizm Altyapı Birlikleri toplantısında neler söylüyor?
İl genelinde konuşlanan yerleşim merkezlerinin bazılarında, mutlaka çözüme kavuşturulması gereken sorunlar var.
Bodrum’un hala katı atık deponi tesisi bulunmaması üzücüdür. Buna karşın aynı tesisin bir yıl içerisinde tamamlanarak ilk verilerin alınacağını ümit ediyoruz.
Şimdi bir gerçeği kabul edelim.
Vali Şahin’in sözünü ettiği Bodrum, sadece ülkemiz değil dünyanın en gözde turizm merkezlerinden. Dolayısıyla bir yıllık süre içerisinde turizm bağlamında devlete katkısı, tahminlerin çok üzerinde. Öyleyse, yerli yabancı turistlerin yadırgayarak baktığı çöplerin depolama tesislerinde toplanarak işleme tabi tutulması olmazsa olmaz koşuldur.
***
Vali Şahin’in asıl üzerinde durduğu bir başka ayrıntı turizm.
Ülke ekonomisine tahminlerin üzerinde katkı sağlayan turizmin daha reel rakamlar içermesi için turizmde çeşitliliğe önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
Turizmin çeşitlendirilmesi için alternatif turizme öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, Muğla’da sadece bir golf sahası olduğundan dem vuruyor.
Oysa mevcut koşullar içerisinde en az 5 golf sahası yapmak istiyoruz.
İstiyor ya nasıl bir engelle karşılaştıklarını bakınız nasıl açıklıyor.
Yatırımlarda sıkıntı yaşıyoruz.
Muğla Bölgesinin % 67’si orman.
Bunun yanında Doğal SİT, ÖÇK ve Arkeolojik SİT alanı da çok fazla.
Bu yüzden turizmin çeşitlendirilmesini sağlayan yatırımları yapamıyoruz.
Vali Şahin’in vurguladığı bu ayrıntılar Türkiye’nin önemli sorunlarından biri.
Özellikle SİT kapsamı içerisinde bulunan yerlerde karşılaşılan güçlükler.
Nasıl sıkıntı çekilmez ki!
SİT kapsamı içerisinde oldukları için vali Şahin’in yatırım yapamıyoruz dediği yerler, atsan atılmaz satsan satılmaz.
Bir tarafta, tarihi değere haiz olmanın ötesinde doğal özelliği nedeniyle sınırlandırılan yerlerin çokluğu, turizmi çeşitlendirmede engel teşkil ediyor.
Dolayısıyla bu gibi yerleri yok sayamazsınız.
Öte yandan, ülke ekonomisinde lokomotif görev üstlenen turizm çeşitlendirilmesi için bu gibi yerlerde yatırım yapmak, olmazsa olmaz koşul olarak karşınıza çıkıyor.
Hal böyle iken izlenmesi gereken yol, SİT kapsamı içerisinde bulunan yerler sınırının yeniden gözden geçirilmesi.
***
Şimdi…
Altını çizdiğim bir ayrıntının yanlış algılanması istemem.
SİT kapsamındaki yerler sınırının gözden geçirilmesi gerekir derken, her kesim için sınırlandırma getirilmesi gerektiğini vurgulamıyorum.
Daha açık bir ifadeyle, tarihi değere haiz yerlerle birlikte doğa harikası bölgelerimizde bir takım turizm tesisleri yapılsın demiyorum.
Belirtmek istediğim, asla dokunulamaz yerler dışında kalan bazı alanlar için.
Sonuçta Vali Şahin’in vurgulamak istediği, klasik anlamda yapılan turizm yanında alternatif turizm içerisinde yer alan doğa sporları, spor turizmi, sağlık turizminin geliştirilmesi, dolayısıyla daha fazla girdi elde etmek için kimsenin itiraz edemeyeceği yerler sınırında esneklik kazandırılması.
Değil mi ki ekonomik bazda turizmin katkısını yadsımak olası değil.
Öyleyse, turizmin çeşitlendirilmesi adına alternatif turizm faaliyetlerinin devreye sokulması, günümüz koşulları içerisinde olmazsa olmaz koşuldur.
Yok eğer Vali Şahin’in dediği gibi tüm yatırımlar adına SİT başlı başına engel teşkil ediyorsa, oturup bir düşünmeliyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets