Okura Saygı önerisi ve CHP... 26.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Okura Saygı önerisi ve CHP… 26.11.2011

Bu haber 26 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 661 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bir süredir köşemde “Okura Saygı” logosu yer alıyor.
Bu logo neden yer alıyor?
Geçtiğimiz günlerde Muğla’da Muğla Aktif Gazeteciler Platformu (MAGAP) oluşturulmuş bulunuyor.
Platformun oluşumuna öncülük eden kişi ile ilgili “kişisel yargım” bulunduğu için ben fiilen bu platformda yokum…
Ancak böyle bir platforma gereklilik olduğuna inandığım için de platformun incelik gösterip, bu köşeye de yakıştırdığı logoyu kullanıyorum.
 
xx      xx      xx
MAGAP tarafından söz konusu logo ile ilgili bir de mesaj verilmiş.
“OKURA SAYGI ÖNERİSİ” başlığı altında yayınlanan mesajda, “Gazeteler, okurlarıyla değer kazanan, varlığını onların desteğine borçlu olan müesseselerdir. Okurdan yoksun gazetenin, not kağıdından hiçbir farkı yoktur. Gazete itibarını da, değerini de okurdan alır. Gazeteyi ve gazeteciyi ayrıcalıklı kılan, toplum içinde saygın bir kişilik kazandıran, onu yücelten, kendi meziyet, becerisi ve bilgisinin yanında kuşkusuz okurundan aldığı destektir.” denilerek şöyle devam edilmiş:
“Olanak ve kaynakları ne olursa olsun, halkı bilgilendirmek görevini yerine getiren gazetelerin ayrıcalığı, saygınlığı ve itibarının da belli kriterleri vardır. Bu gazeteler için ne kadar geçerliyse, okur için de o kadar geçerlidir. Okura saygının tek kriteri doğru, tarafsız haber ve yorumdur. Okur, kendisini yanıltmayan, çıkar için haber kaleme almayan, tehdit ve hakareti bir yöntem olarak görmeyen, ilan verene göre yayın yapmayan, eleştiriyi bile ahlaki kurallar içinde yapan gazete ve gazetecileri diğerlerinden ayırır. Güven duygusunu teşekkül ettirir. Kentte aktif gazetecilik yapan, ekmeğini sadece gazetecilik mesleğinden çıkaran tüm gazetecilerin, bağımsız ve tarafsız bir şekilde yayın hayatını sürdüren gazetelerin okuruna gösterdiği saygının bir göstergesi olarak ‘Okura Saygı’ logosunu yayınlarında kullanmaya davet ediyoruz. Yukarıda belirtilen kriterlere uymayan gazete ve gazetecilerin de bu mahreç’ten uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.”
 
xx      xx      xx
Muğla’da söz konusu logoyu gazetesinin bir köşesine koyabilecek kaç yayın kurumu ve köşe yazarı vardır?
Ben rakam veremem. Ancak Muğla’da böyle gazetelerin ve köşe yazarlarının bulunduğunu da biliyorum.
Bu konuda takdir elbette saygıyı hak eden okurlarımızın…
MAGAP’ta sanıyorum, bu logoyu uygun gördüğü gazete ve köşe yazarlarına bana gönderdiği gibi göndermiştir.
 
xx      xx      xx
Bilenler bilir… Ben CHP üyesiyim… Ama bu köşe de hiçbir zaman CHP’li olmadım. Başka partili de… Olmamam gerekir… Yoksa “ben” ben olmam…
Yazılarım ve kişisel duruşum nedeniyle birkaç kez (Mehmet Kocagöz ve Süleyman Uslu’nun il başkanlığı yaptığı dönemlerde) partiden ihraç edilmem talebi ile (aynı çevrelerce) disipline verildim.
Her seferinde, bazı dostlarımdan “Seni atmak yakışık almaz. Gel sen kendin istifa et.” diyenler çıktı.
Yanıtım net ve kesindi… “Ben CHP’nin işgal altında olduğuna inanıyorum. O nedenle CHP üyeliğinden istifa etmeyi onursuz bulurum. Ancak ortaya konulan gerekçelerle böyle bir dönemde ihraç edilirsem bu da benim onurum olur…” demiştim. Bu yönde savunmam da olmuştu…
 
xx      xx      xx
Bizim “Rufailere” yine hezeyan gelmiş… Yine disipline başvurmuşlar. “CHP’yi eleştiriyor” demişler.
CHP eleştirilemez mi? Bütün partiler eleştirilir! CHP’li olmak başka, CHP’nin sesi olmak başka… Okura saygı bunu gerektirir…
Geçenlerde Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden (Muğla Kent Konseyi eski başkanı) Prof. Dr. Muammer Tuna, Belediye Kent Konseyi ile ilgili olarak bu köşeye yaptığı açıklamada şöyle diyordu:
“.. Birçok belediye başkanı Kent Konseyi belediyesine karşı eleştirel olsa bile buna karşı tahammüllü ve hoşgörülü olabilmeyi öğrenmiştir. Bu konuda en tahammülsüz ve hoşgörüsüz olan maalesef Muğla Belediyesi olmuştur… Belediye Başkanı ‘Demokrasinin her niyete içilen bir ilaç olmadığını anlayarak’ Kent Konseyine olması gerektiği çalışma olanağı tanımalıdır.”
Bu sözlere aynen katılıyorum ve bu yüzden bir kere daha disipline verilebilirim!
 
xx      xx      xx
Evet, Belediye Başkanı gazetecilere de olması gerektiği gibi çalışma olanağı tanımalıdır. Öteki yöneticiler de…
İlçe yönetimlerinin disiplin kurulları olmuş olsaydı, CHP Merkez İlçe beni çoktan ihraç etmiş olurdu. (!) O zaman Belediye ile ilgili eleştirilerim ortadan kalkmış mı olurdu?!!
Herkes işini yapacak… Belediye Başkanı kendi, ben kendi işimi yapacağım…
Belediye ile ilgili yalan, yanlış, haksız ve kasıtlı yazıyorsam benim disipline değil, mahkemeye verilmem gerekmez mi?
Ben “Okura saygı” diyorum… Umarım yönetenlerde basına saygılı, hoşgörülü ve tahammüllü olurlar…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets