Dr. Bulut’a istifa çağrısı! 23.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Dr. Bulut’a istifa çağrısı! 23.11.2011

Bu haber 23 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 690 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimizi günlerde Muğla Kent Konseyi genel kurulu yapıldı. Tartışmalı genel kurul sonunda aynı zamanda Tabip Odası Başkanı olan Dr. Naki Bulut yeni Kent Konseyi Başkanı oldu. Ben de o zaman gelen tepkiler ve yönetmeliğe göre meşru bulmadığım genel kurul ile ilgili 15.11. 2011 de bir yazı yazıp, “Kimin Kent Konseyi?” şeklinde başlık atmıştım…
Soruya henüz yeni Başkan Dr. Naki Bulut’tan bir yanıt gelmedi, ama eski Başkan Prof. Dr. Muammer Tuna’dan geldi. Belediye’den zaten beklemiyorum…
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Tuna köşeme yaptığı yazılı açıklamada, “Sayın Özcan Özgür, 26. Ekim. 2011 tarihinde yapılan Kent Konseyi Genel Kurulu seçimleri ile ilgili olarak 15.11.2011 tarihinde kaleme aldığınız ‘Kimin Kent Konseyi’ başlıklı yazınızda yer alan görüşlere açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” diyerek şu ifadelere yer vermiş:
“Öncelikle söz konusu seçimler yasal ve meşru değildir. Çünkü çoğunluk sağlanamadan yapılmıştır. 2009 da yapılan ilk seçimli genel kurula yaklaşık 125 kişi çağrılmış ve katılan yaklaşık 70 kişi ile seçim yapılmıştır. Bu seçime de ilk duyuruda en az 125 kişinin çağrılması ve bunun salt çoğunluğu olan en az 63 kişinin katılıp oy kullanması gerekirdi. Oysa son seçimli genel kurula sadece 35 kişi katılmıştır. Seçimlerin ertelenip, belirlenecek başka bir tarihte, bu kez ne kadar katılımcı olursa o kadar katılımcı ile yapılması gerekirdi.”
Bu konuda genel kurulda uyarı yapıldığını belirten Prof. Dr. Tuna şöyle devam etmiş:
“Uyarıya rağmen Divan Başkanı olan Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Kayı seçimi başlatmıştır. Ayrıca Genel Kurula katılan delegelerin büyük bir çoğunluğu, Belediyede çalışan temizlik müdürü, sekreter, aşçı, çöpçü, bekçi, kadın dayanışma merkezi çalışanı, çevre derneği başkanı gibi ve belediye başkanının belirlediği muhtar olmak üzere doğrudan belediyede çalışan ya da belediye ile direkt ya da dolaylı ilişkisi olan kişilerden oluşmuştur. Buna karşın, belediyenin doğrudan ya da dolaylı kontrolünde olmayan sivil toplum örgütleri temsilcisi ya da kamu kurumu temsilcilerinin sayısı çok az olmuştur. Seçim sonucu ağırlıklı olarak bu delegelerin oyları ile belirlenmiştir. Sonuç olarak Kent Konseyi’nin 2011 yılı Genel Kurulunda yapılan seçimler yasal ve ahlaki olarak geçerli ve meşru değildir.”
 
xx      xx      xx
Açıklamasında genel kurulu bir “komplo” olarak nitelendiren Prof. Dr. Tuna, bu gün ortada “meşru olmayan bir yürütme kurulu bulunduğunu” öne sürerken yeni Konsey Başkanı Dr. Naki Bulut’u istifaya çağırarak sözlerini şöyle sürdürmüş:
“Yeni Yürütme Kurulu ve Başkanı Dr. Naki Bulut bu meşru olmayan durumu ortadan kaldırmak ve kurulan komplonun daha fazla parçası olmamak için derhal istifa etmeli ve yeni seçim çağrısı yapmalıdır. Seçim Belediye’nin etki ve kontrolünde olmayacak, komploya imkan vermeyecek ve belediyeden birinin divanda yer almadığı bir şekilde yapılmalıdır. İki yıldan beri ısrarla her ortamda vurgulamaya çalıştığım gibi, Muğla Kent Konseyi’nin belediyenin arka bahçesi ya da Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bir dairesi gibi olmaması gerekir. Belediye Başkanından izin almadan tuvalete dahi gidemeyenler Kent Konseyi’nde yer almamalıdır. Belediye Başkanı, Kent Konseyini kendine karşı bir hareket olması riski olan, dolayısıyla kontrol altına alınması gereken bir oluşum olarak görmemelidir.”
 
xx      xx      xx
Prof. Dr. Tuna, bu gün sadece Muğla’da değil, öteki kent konseylerinde de “belediye vesayetinin” tartışıldığına dikkat çekerken, “Birçok belediye başkanı, Kent Konseyi’ni direkt ya da doğrudan kontrol etme eğilimindedir. Ancak gene birçok Belediye Başkanı, Kent Konseyi belediyesine karşı eleştirel olsa bile buna karşı tahammüllü ve hoşgörülü olabilmeyi öğrenmiştir.  Bu konuda en tahammülsüz ve hoşgörüsüz olan maalesef Muğla Belediyesi olmuştur. Hatta iş komplo kurulmasına kadar gitmiştir.” görüşüne yer verdiği açıklamasında, Belediyeler Kanunu’nun 76. Maddesi’nde Kent Konseyi’nin faaliyetlerinin ilgili belediye tarafından desteklenmesinin öngörülmesine rağmen, bu konuda da sorunlar yaşadıklarını, belediye yönetiminin destekleyici değil, köstekleyici olduğunu öne sürerek şöyle devam etmiş:
 “Kent Konseyi Genel Sekreteri etkinlikleri destekler görünürken, aslında sürekli olarak pasif bir şekilde engellemeye çalışmıştır. Yapılan birkaç etkinlikte Genel Sekreter Belediye’nin desteği ile değil bunlara rağmen gerçekleştirilmiştir. Tüm bunlardan Belediye Başkanı’nın haberinin olmaması mümkün değildir, çünkü kendisine ilgili sorunlar birkaç kez iletilmiştir. Gene ilgili yasa ve yönetmelikte Kent Konseyi Kararları’nın ilk toplantıda Beldeyi Meclisince gündeme alınması öngörülmüşken, Belediye Meclisi Kent Konseyinden gelen kararları hemen hemen hiç gündemine almamıştır.” 
 
xx      xx      xx
Açıklamasının sonunda “Değerli Muğlalılar, tüm bunları niye daha önce değil de niçin şimdi yazıyorum?” diye sorup, sorusuna “Sorunları diyalog ve istişare yoluyla çözmeyi denedim, kamuoyu ile paylaşmanın uygun olmadığını düşündüm. Konsey Genel Sekreterini Yürütme Kurulu üyeleri ile birlikte defalarca uyardım. Bu konuda Belediye Başkanı ile de görüşmeler yapıldı, fakat bir sonuç alınamadı. Özcan beyin yazısında belirttiği, tüm bu olanlar karşısında (eski) Kent Konseyi Başkanı niçin ses çıkarmıyor ve bu konuda niçin aşırı centilmen davranıyor yönündeki serzenişi karşısında, Dr. Naki Bulut’tan beklediğim onurlu davranışı göstermemesi ve Muğla halkına olan saygımdan dolayı bu yazıyı yazma gereği duydum.” şeklinde yanıt veren Prof. Dr. Tuna sözlerini şöyle sürdürmüş:
“Sonuç olarak, Dr. Naki Bulut biraz onuru varsa Kent Konseyi Yönetiminden derhal istifa ederek, yukarıda değinilen komplonun daha fazla bir parçası olmadığını göstermeli ve yeni bir genel kurul ve seçim çağrısı yapmalıdır. Belediye Başkanı ‘Demokrasinin her niyete içilen bir ilaç olmadığını anlayarak’ Kent Konseyine olması gerektiği gibi çalışma olanağı tanımalıdır. Muğla Valiliği ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı yasal olmayan Kent Konseyi Seçimleri’nin yenilenmesi ve Kent Konseyi’nin yasada öngörülen bir biçimde çalışabilmesi için gerekeni yapmalıdır. En son olarak Muğla Halkı Muğla Kent Konseyine sahip çıkmalıdır. Gazetenizde bu yazının aynen yayınlanmasını dilerim. En derin saygılarımla.”
Yer darlığı nedeniyle Muğla Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kent Konseyi eski Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna’nın açıklamasını olduğu gibi yayınlayamadığım için özür diliyor, yorumu da kamuoyuna bırakıyorum.        
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets