Sağlık Sisteminde Yeni Meslekler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Sağlık Sisteminde Yeni Meslekler

Bu haber 21 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 1.050 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Bu ülkenin doktorlara, mühendislere, öğretmenlere velhasıl her meslekten eğitimli, idealist, işini gerçekten severek yapan, aynı zamanda ülkemizi ve insanımızı seven insanlara ihtiyacı var.
Ülkelerin gelişmiş sayılabilmesi için bakılan bir takım kriterler var. Sağlık göstergeleri de bunlardan bir tanesi. Mutlaka sağlığa yeterli yatırımları yapması gerektiği birçok kurum, kuruluş ve kişilerce dile getirilmekte ve gündem de tutulmaya çalışılmaktadır.
Sağlık hizmetlerinin sunumunda da işlevlerin yürütüldüğü bir sağlık sistemi var. Sağlık sisteminin amacı da sağlığı doğrudan geliştirmek olan her türlü hizmeti bünyesinde bulunduran girdi, süreç çıktı ve sonuç yani etki unsurlarından oluşan bir bütündür.
Ve acilen önlem alınmazsa ülkelerin gittikçe sağlık sorunları ve yoksulluk altında ezileceği zaman zaman belirli otoritelerce deklare edilmekte ve konuya dikkat çekilmek istenmektedir.
Her ne kadar gelişmiş bir ülke olsanız da, sağlık sistemi zor bir sistem. Ekonomileri ile aslan olarak sükse yapmış ülkelerin ekonomi planlamacıları bile sağlık hizmetlerindeki bu ağır tablodan ürkmekte ve önlem almakta.
Başka ülkelerin sağlık sisteminde değişim olduğu kadar bizim ülkemizde de sağlık sistemimizde ile ilgili yürütülen dönüşüm programı var ve hızla sağlık sistemimiz değişiyor. Çıktı çıkacak denilen yeni Sağlık Bakanlığı Teşkilat yasası KHK yetkisinin son günü Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi. Yeni teşkilat yasası ile birlikte mevcut kadrolu olsun ya da olmasın tüm idarecilerin görevi sona erip kimi müşavir kimi araştırmacı kadrosuna atandı. Vekaleten idareci olanlar ise eski kadrolarına geri dönecek.
KHK ilgili Sağlık Bakanlığımızın açıklaması oldu ve bunlar;
“Sağlıkta Dönüşüm Programı”nı küresel gelişmeleri gözeten, ülkemizin sosyo-ekonomik gerçeklerine uygun, yapısal, planlı ve sürdürülebilir bir Türkiye modeli olarak hazırladık. Programı, bütün vatandaşların eşit haklara sahip kişiler olarak sağlık hizmetlerine hakkaniyet içinde erişmelerini amaç edinen ahlâki anlayış üzerine inşa edildiği” belirtildi. Gelecek yıllarda yürütülen programın artı ve eksileri görülecektir.
Dünyada her alanda hızlı bir değişim yaşandığı gibi, sağlık sistemleri de hızla değişmekte. Artık klasik sistemlerden uzaklaşılmakta. Hekim ve yardımcı sağlık personeli dışında yep yeni meslekler sağlık sistemi içine girmeye başladı. Tek tıp ve yardımcı sağlık personeli ile bu maliyetli ve karmaşık sistemin rantabıl gidemiyeceği DSÖ (Dünya sağlık Örgütü) de belirtmekte ve yeni meslekleri sürekli açıklamaktadır.
Bugün artık Sağlık Ekonomisi, Finans Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Kalite Yönetimi, Sağlık Mevzuatı, Sağlık İşletmelerinde Pazarlama, Sosyal Güvenlik ve Sağlık Hukuku gibi konularda eğitim almamış yönetimlerle bu eğitimi almış insanların hizmet sunduğu yönetimler arasında dağlar kadar fark olduğu aşikardır. Ve tartışma götürmez şekilde de barizdir.
Sağlık Reformlarının başarısında da sağlık yönetimi ve eğitimi almış kişilerin sistem içinde olması, reformların etkili ve başarılı olmasında en büyük paya sahip olacaktır.
Benim ülkemde artık ani voltaj yükselişli kazanılan güçler değil de bilginin gücü kazansın!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets