Poşet yerine file!!! 19.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Poşet yerine file!!! 19.11.2011

Bu haber 19 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 767 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Belediyesi tarafından “Çevre bilinci ile alışveriş yapalım, bez torba kullanalım” kampanyasıyla vatandaşların geleneksel Perşembe Pazarı’nda file dağıtıldı. Poşet kullanımının azaltılmasının hedeflendiği kampanyada Belediye Başkanı Osman Gürün, amaçlarının gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak olduğunu söyledi.
Belediye’nin bu kampanyası bana “geçmişin Muğla’sını” anımsattı.
Bu tür kampanyalar “model” ve “öncü” olarak geçmişte hep Muğla’dan çıkmıştır.
“Çöp Saati Uygulaması” bunun en çarpıcı örneğidir.
 
xx      xx      xx
Rahmetli İsmet İnönü bir Muğla ziyaretinde, Cumhuriyet Meydanı’nda Muğlalılara hitap ederken “Bacalarına kadar temiz ve beyaz Muğlalılar” diye seslenmiş.
Yıllarca İnönü’nün bu sözü ile övündük.
Övünmekte haklıydık. Muğla öyleydi…
Üzülerek “Öyleydi” diyorum, bu gün artık bu “Muğla” o “Muğla” değil!
Bu gün o çok övündüğümüz, Türkiye için model oluşturduğumuz o “çöp saati uygulaması” bu gün var mı yok mu belli bile değil…
 
xx      xx      xx
Haksızlık etmeyelim. Bu gün Muğla Belediyesi bazı gelenekleri yaşatmaya da çabalıyor. Bunlardan biri de rahmetli İnönü’ye “Bacalarına kadar beyaz” dedirten “badana geleneğimiz”…
Muğlalı her sene bahara girerken, evlerinin avlu duvarlarını, yapılarının cephelerini bacalarına kadar geleneksel Muğla kireci ile yerel deyişle “ayranlar”, yani badanalar…
Muğla Belediyesi geleneği yaşatma adına her sene Kentsel Sit Alanı’ndaki (Eski Muğla) evlere kireç dağıtır.
Ama ben aynı belediyenin başta Gölcüklü İş Hanı olmak üzere şehir merkezinde yapılışından buyana bir kere boya, badana yüzü görmemiş yapıların boyatılmalarını neden sağlamaz (Belediye Yasası’na göre yetkisi var) anlayabilmiş değilim…
 
xx      xx      xx
Muğla Belediyesi tarafından “Çevre bilinci ile alışveriş yapalım, bez torba kullanalım” kampanyasıyla vatandaşlara geleneksel Perşembe Pazarı’nda file dağıtımı sırasında Belediye Başkanı Osman Gürün naylon poşet kullanımının azalmasını hedeflediklerini belirterek şöyle diyordu:
“Çevre hassasiyeti içinde Muğlalı hemşerilerimizin naylon poşetleri bırakmalarını istiyoruz. Çocukluk dönemlerimizde kullandığımız nostaljik fileleri vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtıyoruz. Amacımız naylon poşetlerin kullanımının önüne geçmek. Muğla’da günde 180 ton çöp toplanıyor. Bunun yüzde 4,8’i naylon poşet. Biz bunların 3,5 ton kadarını toplayabiliyoruz. Fakat hala toplanamayan, dolayısıyla çevreye büyük kirlilik yaratan poşetler var. Bunu son yağmurlarda da fark ettik. Yağışlarla birlikte dere kenarlarında büyük bir naylon poşet yığını oluştu. Bunların hepsi çevremiz için büyük tehlike oluşturuyor.”
İyi ki son yağışlarda dere yataklarında naylon poşet yığını oluşmuş!
 
xx      xx      xx
Naylon poşet kullanımı tüm Dünya’da 1982’de, Türkiye’de 1980’ler sonunda başladı! Bu yeni alışkanlık bir uygarlık göstergesi gibi kabul görüp yaygınlaştı. Ama bu gün “medeniyetsizlik” olduğu anlaşılmaya başladı!
Aslında naylon poşet kullanımının her yerde yasaklanmasında yarar var… Ki Afrika ülkelerinden Kongo Cumhuriyeti bile çevre kirliğini önlemek için naylon torbaların üretimi, ithal edilmesi, satışı ve kullanımı 2 Haz 2011’de yasaklamış bulunuyor!
Dünya ülkeleri hem çevreye hem de sağlığa zarar veren naylon poşetleri birer birer yasaklıyor… Fransa Paris’te plastik poşet kullanımı 2010 yılında yasaklamış bulunuyor.
Bangladeş’in başkenti Dakka’da da 2011 Şubat’ın da naylon poşet kullanımı yasaklandı. İtalya’da 1 Ocak’tan itibaren ülke çapında yasaklama getirdi…
Biz de henüz bir “Hükümet duyarlılığı ve kararı” yok, ama duyarlı belde yönetimleri çıkmaya başladı. Bunlardan biri Bozcaada… “Sakin Şehir” unvanlı Dünya’nın tek adası gösterilen bu beldemiz 5 Haziran 2011 de naylon poşet kullanımını yasakladı. Umarız “Sakin Şehir” unvanlı Akyaka’da yasaklar!
 
xx      xx      xx
Öyle ya da böyle Başkan Gürün’ün başlattığı kampanyayı desteklemeliyiz…
Başkan Gürün kampanya çerçevesinde yaptığı açıklamada nostaljik filelerin satışlarının yapılması için esnafa telkinde bulunacaklarını da söylüyordu. Keşke… Çocukluğumuzun filelerinin kullanılması güzel bir şey…
Perşembe Pazarı’nda dağıtılan fileler üzerinde “Geleceğimizi çöpe atmayalım. Naylon poşet yerine bez torba kullanalım” yazılı bez torbalar getirilmişti… Keşke fileden çok o torbalardan dağıtılabilseydi….
Aslına bakılırsa Muğla Belediyesi’ne naylon poşet kullanımını yasaklamak yakışırdı.
Ayrıca Muğla Belediyesi’ne anımsatmakta yarar var; eskiden kese kağıdı da vardı… Fırınlarımız, pastanelerimiz pek ala bunları kullanabilir.
Keşke ve hiç değilse Muğla’da siyah naylon poşetler yasaklanabilmiş olsaydı. Yoksa buradan ötesi “şov” olur!
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets