Kadın Şiddeti Şahin’in Pençesinde - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kadın Şiddeti Şahin’in Pençesinde

Bu haber 18 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 729 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Çok şey anlatıyordu o malum foto. Birkaç hafta ve belki de daha uzun bir süre önce. En dikkat çeken yanı da, haince, savunmasız bir kadının sırtından kocaman bir bıçakla bıçaklanması idi.
Bir zamanlar, başını, aynı yastığa koyduğu zat tarafından yapılmış olması ise ayrı bir tasa ve iliklere kadar ürperti veren vahşet.
İnsanların kendilerinin çalıp kendilerinin oynadıkları bir dünyada, tüm iletişimlerin kopuk ve ben merkezli yaşandığı toplumsal yaşamda, yaşanan vahşetin büyüklüğünü, insanlığın ruhunun derin benliklerinde hissettirmek adına, o fotoyu yayınlamak bence yanlış bir şey değildi diye düşünüyorum. Asıl tartışılması ve diri tutulması gerekli konu ise, benim ülkemde kadınlarımız niçin dudak uçuklatan vahşetlere maruz kalmaktalar. Bunu ele alsınlar ve hızla çözüm üretilsin?
Bu yaşanan vahşetlerin nedenlerinin temelinde de sanırım egemenlik kayıpları var. Egemenliğini kaybedince egemenlik ben de borusunu şiddetle öttürmeye çalışıyor. Böylece tüm insanlığa duyuruyor.
İnsan bu kadar vahşi olur mu? Savunmasız bir insana ve bir kadına böylesi vahşeti hak görür mü? Hem insan denen mahlukat, böylesi tabloyu nasıl yaratır diye, düşünüyorum.
Vahşiliği yüreğinde beslemek ve yaşatmak, bu kadar kolay mı?
Bir elin, şiddet için kalkması. Bu nasıl bir iş. Nasıl bir oyun.
Vahşetin her türlüsünü uygulamak için, bu kadar hissiz ve duygusuz olmak nasıl bir duygu, anlamaya ve anlamlandırmaya çalıştım. Olmuyor. Olmuyor. Yüreğime ve beynime bir açıklama ve izah getiremiyorum.
Ömrü hayatımca da uğraşsam, anlamlandırmam ve izahlı açıklamasını yapmam çok zor.
İnsanlığımın algısı, şiddeti ve şiddet unsurlarını sevmiyor. Hemen uzaklaşıyorum başarabildiğimce böylesi köşelerden ve alanlardan. TV fragmanlarında bile zaplıyorum.
Bağırmak istiyorum! Şiddeti sevmiyorum diye. Arşa kadar yükselsin istiyorum sesim. Oradan eko yapsın tüm Dünya’ya . Tüm hissiyatsız ve merhametsiz vicdanlara bir ok gibi batsın istiyorum.
Keşke bu dünyayı arındırabilseydik, şiddetten, tüm kötülüklerden. Vahşetten. Kar beyazı ya da temiz sayfalı bir dünya döngüsüne sıfırdan başlasak. Tertemiz benlikler ve temiz bir evren yaratsak. O beyazlık içinde, kirletilmişlik yaratmadan yaşasaydık diyorum. Lakin çok zor. Biz insanlık şiddetten nemalanır ve severiz.
Zavallı diyorum, şiddet severlere bakarken, zavallı. Keşke bir bilseler küçücük birer zavallı olduklarını.
Gün geçmiyor ki vahşetin olmadığı bir dünya günü geçirelim. Böylesi bir lüksü yaşamak, biz insanlığa yakışmaz mı? Elbette yakışır.
Lakin, her gün, bir önceki günü aratır şekilde yansıdığı için şiddet haberleri,
hepimizin ruhunu sarıp sarmaladı mı nedir? Çifte kavrulmuş yap, o vaziyete geldik.
Dünya da dönen dolaplar nedir ya!
Niçin sevgisizlik, vicdansızlık, merhametsizlik, hoyratlık borusu bu kadar ötüyor. Ben en çok bunları merak ediyorum.
Öfkeliler affetmeyenler, merhametsiz ve sevgisizler hep şiddetten nemalanırlar.
Şiddet kırılamayan bir döngü ve bunları bertaraf etmemiz şiddet halkasının bir tanesinin kırılması ile dağılmaya başlayacaktır diye düşünüyorum.
Şimdilerde ise kadın şiddeti, Şahin’ in yani Aile ve Sosyal Politikaları Bakanı Sayın Fatma Şahin’in pençesinde. Fakat gündem de şiddet haberleri tam gaz gidiyor. Acil önlemler üretmek ve şiddet uygulayıcılara toplumsal baskıdan ürkecekleri caydırıcı unsurlar ortaya koymamız gerekli.
Lütfen! İvedilikle, tüm kurumlar, kadına yönelik şiddet için PANZEHİR üretelim!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets