Muğla turizminde “sinerji” yakalanmış - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla turizminde “sinerji” yakalanmış

Bu haber 16 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 683 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Avrupa ekonomisi ip üstünde yürümeye devam ediyor.
Avrupa’nın haline bakıp, “Bunlar bu gidişle Türkiye’ye AB’ye girin diye yalvaracaklar” diyenler bile var.
“O zaman biz girmeyiz.” diye ekleyenler de…
Ama “Gülme komşuna…” da derler!
Onlar ip üstünde yürürken, bizim asfaltta yol almamız çok sürmez…
 
xx      xx      xx
Avrupalı ekonomik kriz ile karşı karşıya gelince yaptıkları ilk iş, “seyahat giderlerini gözden geçirmek” oldu.
İpin üstünden düşerlerse, tatile çıkamazlar. Çıkabilenleri de Türkiye’ye gelemezler.
Turizm sektörü Türkiye’de de, Muğla’da da ekonominin lokomotifi durumunda…
AB’nde olmasak ta (Ki iyi ki AB’de değilmişiz diyenler de var) aynı trende yolculuk ediyoruz. Onların nezlesi körkütük yatağa sermese de bizim gribimiz olabilir!
Nitekim Avrupa ülkelerinde kriz baş gösterince, geçen yıl yakalayabildiğimiz 3 milyon turisti yakalayamama kaygısına düşmüştük.
Ve bizi asıl düşündüren, geçen yıl ağırladığımız 3 milyon turistin yarısının İngiliz olmasıydı!
 
xx      xx      xx
İngilizler için geçen yıl “Ya gelmezlerse?” diye sorduk.
Yüzde 11 düşüşle yine geldiler. Üstelik bu sezonun sonuna doğru doların yükselmesine rağmen…
Vali Fatih Şahin önceki gün gerek sezonu ve gerekse sezon sona ermeden yapmaya başladıkları yurt dışı tanıtım çalışmalarını değerlendirirken şöyle diyordu:
“Bölgemize gelen turistin yarısını İngiliz turistler oluşturuyor. Oradaki olumlu ya da olumsuz bir olay, turist sayısında 100 binlerce düşüşe tekabül ediyor. İngiltere bizim için hala ilk sırada. Bölgemize gelen İngiliz turist sayısında yüzde 11 civarında düşüş var. Biz özellikle İsveç, Hollanda, Almanya ve Rusya’ya yöneliyoruz ki bu yıl da onların artışları ile geçen yılki rakamı geçmiş durumdayız. Geçen yıl 3 milyon 90 olan turist sayısı, İngiliz turist sayısındaki yüzde 11’lik düşüşe rağmen şu anda 3 milyon 159 bine ulaştı. Yüzde 11 düşüş 150-200 bin kişiye tekabül ediyor. Biz bu sayıyı, diğer ülkelerle takviye ettik.”
 
xx      xx      xx
Bu sezon 3 milyon turistin altında kalınması beklenirken İngiliz pazarındaki yüzde 11 düşüşe ve AB ülkelerinde devam eden ekonomik krize rağmen Kasım ayı itibariyle 3 milyon 159 bine ulaşmış olmamız gerçekten büyük başarı.
Görünen o ki “bazı önemli eksiklere” rağmen Vali Fatih Şahin bir yıl gibi Muğla Valiliği’nde “Turizm Valisi” olmuş…
Bu anlamda özellikle ATM Dış Hatlar Genel Müdürü Hamdi Güvenç’i de özverili çalışmaları nedeniyle kutlamak gerekiyor. Doğrusu bizim Hamle okurları da bu işi biliyorlar!.. Hamle’nin geleneksel Yılın Enleri ödüllendirmesinde geçen yıl Güvenç “Yılın Turizmcisi” seçilmişti…
Sektör temsilcilerini, özellikle GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz ve BODER Başkanı Halil Özyurt’u da kutlamak gerek…
Görünen o ki, Vali Şahin’in “patronluğunda” Muğla Turizm İl Müdürlüğü ile sektör temsilcileri arasında turizmde çok güzel bir sinerji yakalanmış durumda…
 
xx      xx      xx
AB ülkelerinde yaşanan ekonomik krize ve Türkiye’de doların yükselmesine rağmen Muğla turizminde yakalanan bu başarıda elbette Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı’nın çalışmaları da göz ardı edilmemeli.
Geçtiğimiz günlerde İngiltere Fuarı’ndan dönen Taşbaşı bir zamanlar kaymakamlık yaptığı Bodrum’a dinlenmeye geldi. Kriz dönemlerinde agresif kampanyalar yaptıklarını ifade eden Taşbaşı şu değerlendirmede bulundu:
“Son üç yıldır, başta İran, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya’da tanıtımları artırdık. Ciddi artışlar elde ettik. Türkiye’deki ziyaretçi sıralamasında, İran, Hollanda’dan sonra 5’inci ülkeydi. Şimdi İran Hollanda’nın yerine çıkarak 4. ülke oldu. Brezilya ve Latin Amerika’ya yöneliyoruz. Yeni pazar arayışlarımız var, İskandinav ülkeleri, Brezilya ve Uzakdoğu’da kampanyalar üretiyoruz. Pazar arayışları devam edecek, Çin’e de bir tanıtım merkezi kuracağız.”
 
xx      xx      xx
Taşbaşı’nın anlattığı kampanyalarda Muğla heyetleri de vardı. Muğla’da bu yaz İranlıları, Kazakları, Çinlileri göremediğimiz için tanıtımlar fiyasko mu diyordum, değilmiş… Muğla bu sene ekonomik krizden daha az etkilenen İskandinav ülkelerine ağırlık veriyor. Vali Şahin’in daha sezon bitmeden oralarda yaptıkları çalışmaları anlatırken 2012 için umut veriyor ve şöyle diyordu:
“İsveç pazarını kısa dönemde 100 binlere çıkarmayı hedefliyoruz”
Ben İsveç’e Norveç ve Finlandiya’nın eklenmesi ile bu coğrafyadan 200 binin üzerinde turist çekilebileceğine ve hatta önemli eksiklerimiz giderilir, yakalanan “sinerji” bütün ile yayılırsa 2013’te “kış turizmine” de önemli adımlar atabiliriz.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets