Kimin Kent Konseyi? 15.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Kimin Kent Konseyi? 15.11.2011

Bu haber 15 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 617 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz günlerde içinde bütün Muğla’nın (hatta il genelinde) haberdar olması gerektiği halde, haberdar olmadığı bir kongre yapıldı. Ve Muğla Kent Konseyi belirlendi.
Tek liste ile yapılması beklenen kongre salonda iki liste olmuş ve Belediye Başkan Vekili Yavuz Kayı’nın Divan Başkanlığı yaptığı kongrede, Konsey Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna’nın yeniden seçilmesi beklenirken, “nasıl oldu ise” Tuna’nın listesindeki Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut aday haline gelmiş ve yeni dönemin Konsey Başkanı olmuş!
Hayırlı olsun!..
Demokratlığı ile her türlü sınavdan başarı ile geçmiş olan Dr. Bulut’a Konsey Başkanlığı yakışır ama…
 
xx      xx      xx
İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan “Kent Konseyi Yönetmeliği’nin  “Amaç” bölümünün 1. Maddesi’nde de şöyle deniliyor:
“Bu Yönetmeliğin amacı; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.”
Bunlar belediyenin işi değil mi?
Evet, ama Kent Konseylerinin bu anlamda yerel yönetimi denetleme, yerel yönetime bu alanlarda öneriler sunma işlev ve görevi bulunuyor.
 
xx      xx      xx
Hal böyle iken Dr. Naki Bulut başkanlığında ortaya çıkan Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri oldukça düşündürücü!
Dr. Naki Bulut ne yaptığının farkında mı diye sormayacağım, farkında olmalı…
Geçen hafta içinde üniversitede (kongreden bir gün önce) önceki dönemin Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna ile karşılaştık. Beni kongreye davet etti. Ben de “İşim olmaz. Sizin konsey Muğla Kent Konseyi değil, Muğla Belediyesi Kent Konseyi. Beni de yönetime alacaksanız geleyim.” dedim. Prof. Dr. Tuna o zaman gülmüş ve “Merak etme yönetimden belediye mensuplarını, yakınlarını ayıklayacağız.” diye karşılık vermişti.
Vallahi ben bu ayaküstü sohbeti belediye yönetimine iletmedim!!!
Umutsuz olduğum ve sonucu tahmin ettiğim için kongreye de gitmedim. Haklı çıktım… Çünkü Kent Konseyi’nin yeni yönetim kurulu üyeleri işte:
Muğla Çevre Geliştirme Derneği Başkanı Nihal Yılmaz, Muğla Bisiklet Derneği Temsilcisi Bülent Savran, Kiramettin Mahallesi Muhtarı Hayrettin Akay, Muğla Belediyesi Kadın Dayanışma Merkezi Temsilcisi Sema Gençoğlu ve Tüm-Bel-Sen Muğla Şubesi Başkanı Salih Tufan (Belediye Park Bahçe Müdürü)…
İsimlerin hepsi de Belediye Yönetimiyle veya bir biçimde ilintili!…
 
xx      xx      xx
164 derneğin bulunduğu Muğla il merkezinde Kent Konseyi 200 üyeye ulaşabilmiş, ama geçtiğimiz günlerde yapılan kongreye bu üyelerin dörtte biri bile gelmemiş! Kongrenin açılışında 27 üye bulunurken, telefon aramaları ile bu sayı 35’e ulaştırılabilmiş!!!
Yönetmeliğin “seçim” bölümünde ise şöyle deniliyor:
“Kent konseyi başkanının seçimi için ilk oylamada üye tamsayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranır. İkinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü tur oylama yapılır. Üçüncü oylamada en fazla oyu alan aday, başkan seçilmiş olur.”
Maalesef geçen hafta yapılan kongrede, yönetmeliğin ilgili maddesinin yerine getirilmediği görülüyor!
Sanıyorum bu konuda (eski Konsey Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna nedense çok kibar (!) ve suskunluğu tercih etti) yetkililerce gereken yapılır!!!
 
Xx     xx      xx
Resmi Gazete’de 08.10.2006’da yayınlanan Kent Konseyi Yönetmeliği’nin Kent konseyi üyeliği bölümünde konseyin “Sayısı 10’u geçmemek üzere illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri; mahalle sayısı 20’ye kadar olan belediyelerde muhtarların tamamı; siyasi partilerin temsilcileri; üniversitelerden ikiden fazla olmamak üzere en az bir temsilci; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, baroların ve ilgili dernekler ile vakıfların temsilcileri; Kent Konseyince kurulan meclis ve çalışma gruplarının birer temsilcisinden oluşacağı” belirtiliyor.
Oluşturuldu mu?
….
 
xx      xx      xx
Yönetmeliğin 6. Maddesi’nde Kent Konseyi’nin görevleri ise şöyle sıralanıyor:
“Hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak; Sürdürülebilir gelişmenin sağlanması ve bu konuda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik planların hazırlanması ve uygulanmasını sağlamak; Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkıda bulunmak; Yerellik ilkesi çerçevesinde katılımcılığı, demokrasiyi ve uzlaşma kültürünü geliştirmek; Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek; Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak; Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı ve yoksulluğu giderici programları desteklemek; Sivil toplumun gelişmesine ve kurumsallaşmasına katkıda bulunmak; Çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak; Kent yönetiminde saydamlık, katılım, hesap verebilirlik, öngörülebilirlik ilkelerinin uygulanmasına katkıda bulunmak; Kent konseyinde oluşturulan görüşlerin değerlendirilmek üzere ilgili belediyeye gönderilmesini sağlamaktır.”
Muğla Kent Konseyi, bu görevleri yerine getirirse ben her gün Muğla Belediyesi’ni eleştiren değil, alkışlayan yazılar yazmak durumunda kalabilirim!
Ama inşallah…
Kongre yönetmeliğe uygun yapıldı ise, Belediye Başkanı’nın etki alanındaki bu yeni yönetimle bu görevler yerine getirilir mi?
Göreceğiz…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets