Erdoğan ve Gül’e mektup! 04.11.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Erdoğan ve Gül’e mektup! 04.11.2011

Bu haber 04 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 765 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Artık hastane konusunda yazmayacağım.” demiştim, bu bir temenni idi. Ama Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut’un Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’e gönderdiği mektup, bu yazıyı zorunlu kıldı. Başkan Bulut, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği mektupta, özetle şöyle diyor:
“Sayın Başbakanım/ Cumhurbaşkanım,
Öncelikle bu konuda Muğla’da yerel dinamiklerin görüşlerinin dikkate alınmadığını belirtmek isterim… Ayrıca turizm sezonunda ilimiz ulusal ve uluslar arası protokolün önemli şahsiyetlerinin tatillerini geçirdikleri bir bölgedir. Bu nedenle ilimizde yapılacak bir üniversite hastanesinin gelişmiş ülkelerdeki standartlarda üçüncü basamak sağlık hizmeti sunmak üzere projelendirilmesinin yapılması gerekmektedir… Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından projelendirilen Onkoloji Köyü, Geriatri Köyü, Spor Hekimliği-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Turizmi Merkezi projelerinin bu yapılanma içerisinde gerçekleştirilmesinin mümkün olamayacağı düşüncesindeyim… Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Yüksek Öğrenim Kurulu’na, Muğla’nın gelecekteki ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayacak çözümün ilin tüm yerel dinamiklerinin görüşü sonucu ortak bir uzlaşı içerisinde saptanması ile ilgili talimat vermenizi talep eder, saygılarımı sunarım.”
 
xx      xx      xx
“Araştırma ve Uygulama Hastanesi”nin Kötekli’de Tıp Fakültesi kampusuna (yerleşkesine) değil de “Devlet Hastanesi” olarak Düğerek Yolu üzerinde Vakıf Arazisi’ne yapılmasını savunanların (belli amaçları olanların dışındakiler) kafalarının karışık olduğuna inanıyorum… Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut’u da hepsinden ayırıyorum. O’nun karşı çıkışı bilimsel…
O, “3. basamak sağlık hizmeti ile 2. basamak sağlık hizmeti birlikte verilmez.” diyor ve kaygılarını dile getirerek, Tıp Fakültesi’nin kendi hastanesine sahip olmasını ve Devlet Hastanesi’nin bulunduğu yerde yenilenmesini savunuyor…
Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut’a bu anlamda ben de katılıyorum. Ancak Tıp Fakültesi’nin hocaları “Biz aynı anda iki sağlık hizmetini veremeyiz. Bu koşullarda tıp insanları yetiştiremeyiz.” demiyorlar!
Onlar da en az Dr. Bulut kadar bilim insanı! Anlayamıyorum…
 
xx      xx      xx
Benim anlayamadığım; Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut, “Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından projelendirilen Onkoloji Köyü, Geriatri Köyü, Spor Hekimliği-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Turizmi Merkezi projelerinin bu yapılanma içerisinde gerçekleştirilmesinin mümkün olamayacağı düşüncesini” nereden, neye dayanarak üretiyor?… Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Altuntaş’ın bu yönde bir açıklaması var mı?… Tersine Araştırma Uygulama Hastanesi’ne sahip olarak daha çok yol açacaklarını söylüyor…
Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut, “.. Bu nedenle ilimizde yapılacak bir üniversite hastanesinin gelişmiş ülkelerdeki standartlarda üçüncü basamak sağlık hizmeti sunmak üzere projelendirilmesinin yapılması gerekmektedir…” diyor. Doğru… Aksini iddia eden de yok! AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden hafta başında yaptığı açıklamada, “Bu gereken projenin hazırlığına başlandığını ve 2 ayda tamamlanacağını” açıkladı. Avrupa standartlarında bir eğitim, araştırma, uygulama hastanesi yapılacağının altını çizdi….
İki ay sonra projeyi görürüz, bir daha konuşuruz… Dereyi görmeden paçaları sıvamanın ne alemi var?!!
 
xx      xx      xx
Dr. Bulut, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’na gönderdiği mektupta, “çözümün ilin tüm yerel dinamiklerinin görüşü sonucu ortak bir uzlaşı içerisinde saptanması ile ilgili talimat verilmesini” talep ediyor!
Allah aşkına o “dinamiklerin” kendi aralarında net bir ortak akıl ürünü ortak görüş var mı?!! O “dinamikler” Muğlalı ne istiyor sorup öğrendi mi? Hadi çıkın sokağa “Tıp Fakültesi (Araştırma Uygulama) Hastanesi mi, Devlet Hastanesi mi istiyorsunuz?” diye sorun, ne yanıt alıyorsunuz görelim…
Gelin kapımıza gelmiş olan bir hizmeti “ortak uzlaşı” teranesiyle engellemeyin!
Araştırma Uygulama Hastanesi’ne hele bir sahip olalım. Beş yıl sonra Devlet Hastanesi’nin yerinde yenilenmesi talebimizi de yükseltiriz…
 
xx      xx      xx
Benim asıl anlayamadığım şu:
Sağlıklı bir kentte yaşamak Tabip Odası’nı ilgilendirmiyor mu?
Bu günlerde hizmete girmiş olması gerekirken, hala çalışıp çalışmayacağı belli olmayan kanalizasyon sistemi için; eski garaj alanına ne yapılıp yapılamayacağı konusunda; hava kirliliği (neyle ısınmalıyız) konusunda; çeşmelerimizden akan su konusunda neden “yerel dinamiklerinin görüşü sonucu ortak bir uzlaşı” aramadık, aramıyoruz?..
Hatta Muğla’da görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçilmesi; yayalara saygı konusunda “yerel dinamiklerinin görüşü sonucu ortak bir uzlaşı” aramadık, aramıyoruz?..
Bunlar “sağlıktan” uzak konular mı?
Neden bu konularda imzalar toplamıyor; Cumhurbaşkanına, Başbakana mektuplar yazmıyoruz?
Geçtiğimiz günlerde Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut “Kent Konseyi” Başkanlığı’na da seçildi… Merak ediyorum, bakalım orada bu konulara nasıl yaklaşacak???
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets