Ani Voltaj Yükselişi ile Kazanılan Güçler - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ani Voltaj Yükselişi ile Kazanılan Güçler

Bu haber 04 Kasım 2011 - 0:00 'de eklendi ve 851 views kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşek
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

‘Mutlu olmak üzere doğdu insan;
Bütün doğa bunu öğretiyor.
Bitkiyi yeşerten,
Kovanı balla,
İnsan yüreğini iyilikle dolduran şey,
Hazza yönelik çabadır.
Ot dalını o büyütür.
Filizi o yeşertir, tomurcuğu o çiçeklendirir.
Kelebeği kozadan çıkartan odur.
Onun önderliğinde her şey en büyük erince, daha çok bilince ilerlemeye yönelir.
Bütün varlığımız haz da varır kendi bilincine.
Ve insan ancak mutluluğun bir çok biçimlerinin çiçeklenişini desteklediği zaman kusursuz olabilir.
İyilik, mutluluğun çevresine saçtığı ışıktan başka bir şey değildir.’
Yukarıdaki insana hoşluk veren sözlerin yazarını ‘Andre Gide ’ diye defterime not düşmüşüm. Sizinle paylaşmak istedim.
Gerçekten insan, iyiliğin, merhametin, kardeşliğin, dostluğun filizlenmesinde varlık gösterdikçe değerlidir. İnsanlık için çalıştıkça yaşamdaki varlığı değer kazanır aksinde ise çok bir anlamımız yoktur.
Kişi kendisiyle ilgili inandığı hayal ettiği ve güvenle beklediği şeyleri mutlaka yaşayacaktır. Hayallerimizin önündeki engelleri de tek tek kaldırarak hayallerimizin gerçekleşmesini sağlamak. Asıl olan budur. Bu yöntemle hedefe durmadan hep yürümek; yürürken rol model almak ve bu rol modelin başarılarından olumlu etkilenmek asıl elzem olan o.
Ve benim, hekim olup ve sağlık yönetiminde, diğer aldığı eğitimler ile otorite olan sağlık profesyonelleri en ilgimi çeken grup. Lakin sayıları azınlıkta.
Bu konuda Otorite olan Sayın Haydar Sur hocanın bir makalesini okumuştum. Paylaşayım.
Ve bu makalesinde diyor ki;
“Yöneticiliğin prestiji ve zevki, doyumu konusunda birkaç söz etmekte yarar var.  Konu tabii ki güç kullanımı ile ilgilidir. Sistem içinde (bu makro ya da mikro sistem olabilir) kaynak kullanma ve karar verme yetkisinin derecesine güç deniyor. Yönetim bilimciler gücü şu şekilde sınıflıyor:
• Hiyerarşik güç
• Siyasi güç
• Akrabalık hısımlık
• Paranın gücü
• Bilginin gücü
Sağlık profesyonelleri yönetici olmaya çok istekli ise ve eğer dediğimiz gibi bu istek güç kullanımı arzusuyla ilişkili ise elde edilmek istenen ne tür bir güçtür acaba? Genç yöneticilere ve yönetici adaylarına burada bir çift lafım var: Dünyada hiçbir zaman yıldızı sönmeyen ve her yerde her zaman geçerli olan güç bilginin gücüdür. Ani voltaj yükselişi gibi paranın, siyasi gücün, makamın ve mevkii gücü bir anda parlar ama nasıl parladıysa öyle söner. Bu durumda bu tür güçleri insanlar sırayla birbirinin elinden kaparlar. Bilginin gücü ise her daim yalnız ona sahip olanındır.
Ayrıca şöhret, kaba kuvvet ve silah, cinsiyet ve güzellik vb. güç kaynakları olabiliyor. Ama bunlara bel bağlayarak bir yerlere gelenler de saman alevi gibi sönmeye mahkum insanlar oluyor.’’
Ben de yürekten inanıyorum ki yıldızı sönmeyen güç bilginin gücü ve her daim bilgiye yürüyen olacağım!Bayram için tüm iyi dileklerimi gönderiyorum. Sevgi ve saygılarımla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets