Ne olacak bu kanalizasyon?!! 06.07.2011 - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Ne olacak bu kanalizasyon?!! 06.07.2011

Bu haber 06 Temmuz 2011 - 0:00 'de eklendi ve 757 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde Muğla’da kıyametler kopuyor.
Korkarım asıl kıyamet, o kıyametin kopmasına neden olayın mahkemeye taşınması sonucu kopacak!
Kıyameti koparanlar, olmayan kanalizasyona ev ve apartman bağlantısı yapılmasına onay verenler…
Olmayan kanalizasyona bağlantısı yapılanlara Muğla Belediyesi’nden “ödeme” talimatları gelmeye başlamış. Ödeme süresi Temmuz ayı sonunda doluyor. Rakamlar anormal, “Yandım Allah!” dedirtiyor. Piyasaya 10 liraya yaptırılabilecek bir iş için neredeyse 100 lira isteniyormuş.
 
xx      xx      xx
Bu noktada sorulması gerekenler var:
Kanalizasyon şebekesi tamamlandı mı? Tamamlanmadı ise neden tamamlanmadı? Hadi diyelim ki, kanalizasyon sistemi tamamlandı, çalışıp çalışmayacağı da belli değil, ama ev, apartman ve iş yerlerinin tamamı sisteme bağlandı damı ödeme talimatları gönderilmeye başlandı? Bağlantı yapılmasına “evet” demeyenler ne olacak? Sisteme bağlanmak mecburi mi?
Soru çok…
Vatandaşlarda “Biz bu parayı hemen ödemek zorunda mıyız?” diye soruyorlar… Belediyeye sorarsanız, “evet”… Neredeyse tek başına “Muğla Belediyesini İzleme Komitesi” haline gelen Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu’na sorarsanız, “hayır”…
Çünkü Sayın Karaosmanoğlu konuyu bu günlerde mahkemeye taşıyor ve davanın kabul edilmesi halinde, yargı kararını verinceye kadar, ödeme yapmanın alemi yok.
 
xx      xx      xx
Muğla Belediyesi “Kanalizasyon Atıksu Abone Bağlantısı” işini İhale Yasası’nın (MD 21- B) koşullarında Özde İnşaat firmasına 4.388.126.00 TL’ye ihale etmiş. İşin yaklaşık maliyeti 5.070.282.00 TL.
İnsanın ilk bakışta belediye yönetimine “Helal olsun, iyi kırım yaptırmış.” diyesi geliyor… Ama öyle değil! Bu işten anlayanların söylediği gibi acaba bu ihale “Adrese teslim” bir ihale ve bu ihale ile Belediye ve dolayısıyla o ödeme talimatları gelince “Yandım Allah!” diyenler kazıklanmış mı oluyor?…
 
xx      xx      xx
Ortada gerçekten bir “kazıklanma” olup olmadığını, eğer Ahmet Karaosmanoğlu, ihaleyi yargıya taşırsa öğreniriz…
Ama ben, bu (MD 21- B) nedir diye yasaya baktım, şaştım kaldım… Meğer bu ihale yasası maddesi, ancak deprem, sel felaketi gibi afet durumlarında başvurulan bir madde imiş!
Muğla’da ne zaman afet oldu?..
Sonra başka bir şey ile karşılaştım. “Kamu İhale Kurumu” diye bir kurum varmış. Bu kurumun da “Böyle bir ihalenin 21-B ile yapılamayacağına dair kararı” bulunuyormuş…
Bu durumda belediyenin bu ihaleye adrese teslim edercesine tek bir firmayı değil, en az üç firmayı davet etmesi gerekmiyor mu? Ki adam gibi ihale olsa bu ihaleye Muğla’dan en az 10 firma katılırdı!
Ama yine de “İyi de belediye 5.070.282.00 TL.’lik işi 4.388.126.00 TL’ye yaptırıyor.” diyenler de çıkabilir. İlk bakışta ben de öyle demiştim…
Ya, 4.388.126.00 TL olması gereken yaklaşık maliyet 5.070.282.00 TL gösterildiyse?..
Dosyayı acizane inceledim… Pazarlık usulü ile yapılan bu ihalede, birim fiyatlara baktığımda, yüklenicinin verdiği birim fiyatların Bayındırlık birim fiyatlarının ve piyasa fiyatlarının üzerinde olduğunu gördüm.
Ben bunu görebilirken, ihaleyi yapanlar nasıl gözden kaçırdılar acaba?.. Nasıl gözden kaçırdılar da, şimdi ödeme talimatı gönderdiklerine “Yandım Allah!” dedirtiyorlar?
 
xx      xx      xx
Benim bu ihale işlerine aklım ermez. Anlayabildiğim kadarını sizlerle paylaşmaya çalıştım. Umarım ihale yargıya yansır da ne olup olmadığını anlar rahatlarız…
Benim asıl yanıtını aradığım asıl sorular şunlar;
Daha sisteme bağlantı aşamasında hizmet alıcılara “Yandım Allah!” dedirten, “uygulama” ile kanalizasyon çalışmaya başladığında (ki inşallah çalışır) nasıl faturalar çıkartılacak?!!
Kanalizasyon sisteminin yer altı şebekesi tamamlandı mı? Yoksa etaplardan birinin müteahhidi kaçtı mı; veya o müteahhidin eline verilen proje yanlış olduğu için yüklenici “Ben bunu uygulamam” mı dedi?
En önemlisi, geçen yağışlarda, o yeraltındaki borulardan arıtmaya sel gibi yağmur suyu gitti mi? Evsel atıklar için kurulu arıtma sistemi yağmur suyu arıtır mı? O borulara yağmur su nereden, nasıl girdi?
Yoksa Muğla, o büyük çilelerle döşenen borular çatladı, patladı da yeniden kanalizasyon kazısı ile karşı karşıya mıyız?
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets