Bu kadarına Pes doğrusu! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Bu kadarına Pes doğrusu!

Bu haber 25 Kasım 2010 - 0:00 'de eklendi ve 895 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Herkes merak ediyor;
“Eski garaj alanı ne olacak? Öylece bırakılıp, çadır fuarı, konser, gösteri alanı, açık otopark olarak mı kullanılacak?”
KONUT olarak…
Şaşırdınız biliyorum. Duyunca ben de şaşırdım. Önceki gün bu yerle ilgili ihale yapılmış. İhale şartnamesine baktık, orada öyle yazılı; Zemin iş yeri, 1., 2., 3. ve  4. katlar konut…
 
xx      xx      xx
Muğla’nın en değerli yeri ihale ediliyor. Bu yerin ihalesinden, şartnamesinden Muğla’nın haberi olmuyor. Muğla’nın haberinin olmaması doğal, basının da haberi yok! Aslında basının haberinin olmaması da doğal, “Haberim yok” diyen belediye meclisi üyelerimiz de bulunmakta…
Elbette, ihaleler ilansız yapılmaz. Yerel gazetelerimizden birinde ihale ilanı çıkmıştır. O ilanı görmemiş, belediyenin internet sitesindeki duyuruyu fark etmemiş olmak bizim eksikliğimiz olabilir.
Ancak böylesine önemli bir konunun belediye meclisinde tartışılırken basına duyurulması; konunun Kent Konseyi’nde ele alınması, Meslek Odalarının (Mimarlar Odası, Ticaret Odası gibi) görüşlerinin alınması gerekir.
Alınmadıysa bu kimin eksikliği olur?
 
xx      xx      xx
Umarım Muğla Belediyesi bu yazı üzerine “Biz konuyu Kent Konseyi’nde tartıştık. Meslek Odalarının görüşlerini aldık.” diye açıklama göndermez. Çünkü bu durum, o zaman çok daha vahim hale gelir…
Belediye Başkanı eski garaj alanında istediğini yapmak isteyebilir. Buna bir şey demem. Ancak başkanın isteği, tartışmasız CHP’li, MHP’li, AKP’li Belediye Meclis Üyeleri ve Meslek Odaları Yönetimleri ile Kent Konseyi üyeleri tarafından kabul ediliyorsa, Muğla’ya yanarım…
 
xx      xx      xx
Eski garaj alanı kaderine terk edileli 10 yıldan fazla oldu. Yeni garajı yaptıran dönemin Belediye Başkanı Orhan Çakır, eski garaj alanı için “Belediye Sarayı” ön görmüştü… Orada üç katlı yer altı otoparkına sahip, bir katında belediye başkanlığı ve öteki birimler yer alırken, diğer katları çok amaçlı “tiyatro, sinema, konferans salonu olarak” düzenlenecekti. Zemini iş merkezi olacaktı. Böylelikle, Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ne de ihtiyaç olmayacaktı!!!
Aslında görevinin başlarında Belediye Başkanı Osman Gürün de hemen hemen aynı görüşteydi…
Ne değişti?
Muğla Belediyesi, tarihi adliye sarayı ile görkemli bir belediye sarayına sahip oldu. O kadar…
 
xx      xx      xx
Doğrusu bu eski garaj alanı için mutlaka bir ulusal proje yarışması düzenlenmeliydi. Böyle bir yarışma yapılsaydı, hiçbir mimardan bu yer için “konut önerisi” gelmezdi… Akıl alacak gibi değil… Muğla’da konut alanı kalmadı mı? O değerli yer bunca yıl konut yapımı için mi bekletildi?!!
Keşke Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi (ille de şart idiyse ki bize göre, bu boyutta bir kültür merkezine de ihtiyaç yoktu.) burada yapılmış olsaydı. Hiç değilse, yürüyüş mesafesinde olurdu…
 
xx      xx      xx
Önceki gün yapılan ihalenin şartnamesine göre, Belediye’ye ait 7031.89 m² taşınmaz üzerine (Kat karşılığı olarak) zemin + 4 kat yapı yapılıyor. Zeminin altında da 4 kat yer alıyor. Zemin altındaki katların birincisi kalorifer dairesi, sığınak vs olarak düşünülürken, 2, 3 ve 4’ncü katlar otopark olarak düşünülmüş. Zemin iş yerleri olarak planlanırken, zemin üstündeki 4 kat ise konut alanı olarak ön görülmüş.
İhaleye Isparta’dan oradaki Süleyman Demirel Üniversitesi’ni inşa eden Metro ile Muğla’dan Çerçiler, Gökkuşağı Evlerini yapan Özgün May ve Kıyanç, Özgür, Özde İnşaat firmalarının bir araya geldiği Konsorsiyum katılmış. Kat karşılığı ihale kimde kalırsa kalsın 3 kat otopark belediyeye ait oluyor.
İhalede Özgün May belediyeye % 46.83 pay verirken, Çerçiler % 57.72, Kıyanç, Özgür, Özde Konsorsiyumu %59.83 ve Metro da % 62.56 pay vermiş.
 
xx      xx      xx
Görünen o ki, ihaleyi Isparta’dan Metro kazanmış.
Ancak bir koşulla… Belediye Başkanı Osman Gürün “Evet” derse… Çünkü Belediye Meclisi, Başkan Gürün’e bu konuda yetki vermiş. Oluşturulmuş bir ihale komisyonu olsa da “tek yetkili” Başkan Gürün…
Muğla artık O’nun iki dudağı arasında…
Doğrusu ben merak ediyorum. CHP’liler hadi neyse de, AKP’li, MHP’li Meclis Üyeleri orada ne yapıyorlar?!!
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets