Muğla’nın yol haritası! - Hamle GazetesiHamle Gazetesi

Muğla’nın yol haritası!

Bu haber 04 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 951 views kez görüntülendi.
Özcan Özgür
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Şu anda Muğla’nın elinde “Muğla Turizmi” için çok önemli bir “Yol Haritası” var.
Türkiye’de ilk kez bir ilin; Muğla Valiliği’nin böyle bir “Yol Haritası”na sahip olmasını sağlayan “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” gerçekten emek verilmiş, özgün ve yetkin bir çalışma.
Bu özgün ve Muğla turizminin geleceği için olmazsa olmaz çalışmanın yapılmasını sağlayanları, bu gün arkasında duranları kutluyorum…
Peki, bu çalışma “Etkin” olabilir mi?
 
xx      xx      xx
Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, çalışmanın uygulamaya geçirilebilmesi, yetkin olduğu kadar etkin olabilmesi ve uygulanabilmesi için yasal düzenleme gerekiyor. Çalışmayı gerçekleştiren uzmanlardan Çanakkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Kazımoğlu, “Bir an önce Turizm Sektörü Konseyi kurulmalı” diyor.
Bu kolay… Ama Prof. Dr. Murat Kazımoğlu ardından ekliyor:
“Yerel yönetim sistemi yeniden modellenmeli… Mevcut yerel yönetim modeli ile Muğla Turizmini ileri taşımak mümkün değil…”
Yerel yönetim sisteminin modellenmesi için “Muğla’nın durumuna özgü” özel bir yasal düzenleme gerekiyor. Bunun gerçekleştirilebilmesi için yapılması gerekeni dünkü yazımda vurgulamaya çalıştım.
Umarım bu konuda, iktidar milletvekillerimiz gerekin hassasiyeti ve çabayı ortaya koyarlar.
 
xx      xx      xx
“Bu kolay” dediğim, “Turizm Sektörü Konseyi” çok önemli…
Prof. Dr. Murat Kazımoğlu’nun öngörüsüne göre, bu konseyin kuruluşu Muğla Valiliği ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirilecek.
Muğla’nın ve turizminin adeta “kaderini” belirleyecek özellikteki bu çalışmanın bilgilendirme toplantısında maalesef Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş değil, odanın yönetim kurulu üyelerinden Şükrü Altınay vardı.
Umarım bu odanın, bu çalışmaya olan duyarlılığının verdiği önemin bir sonucu değildir!
 
xx      xx      xx
Akıl vermek elbette haddime değil. Niyetim bu da değil…
Ama bilenler bilir, Muğla ile ve Muğla’nın geleceği ile ilgili konular beni heyecanlandırıyor.
Bu konseyin kurulması halinde, konseyin çalışmalarının her aşamasından Vali Fatih Şahin’in elbette bilgisi olacaktır. Ancak bu konseyde, onca işinin arasında Vali Fatih Şahin’in bilfiil yer almasını beklemek haksızlık olacaktır… Valiliği muhtemelen bir Vali Yardımcısı temsil edecektir. Bu anlamda Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in Antalya’ya gitmiş olması büyük kayıp!
Bu arada yeri gelmişken, buran Antalya’ya gidin valimiz Dr. Ahmet Altıparmak’a da sitem ediyorum. Muğla’da neredeyse adam bırakmadı!..
Umarım Vali Yardımcılarımızın içinde Muğla’nın hikayesini ve Muğla turizminin gelmişini, geçmişini bilen biri daha vardır…
 
xx      xx      xx
Hal böyle ikin, söz konusu konseyde yer alacak isimler çok önemli.
Bu konseyde elbette öncelikle sektörün temsilcileri; BODER, FODER, GETOB, Ticaret ve Deniz Ticaret Odaları, TÜRSAB, Fethiye, Marmaris, Milas, Bodrum, Dalaman Turizm Altyapı Hizmet Birlikleri ile Muğla İl Genel Meclisi, GEKA, Muğla Esnaf Odaları Birliği, Muğla Üniversitesi, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilcileri yer almalıdır…
Bununla yetinilmemeli; Muğla Milletvekilleri yanında, ATM Genel Müdürü Hamdi Güvenç ve TÜRMEPA/Deniz Temiz Derneği, Marmaris Çevre Derneği, SARÇED ve benzeri gönüllü çevre hareketlerinin temsilcileri ile Sadun Boro, Doğan Tugay, Can Pulak, Hamdi Yücel Gürsoy, Yücel Okutur, İrfan Tezbiner, Murat Şeremetli gibi “Muğla Turizmi Duayenleri” de mutlaka bu konseyde yer almalı…
Tabi bölgemizdeki Arkeolojik Kazı Heyeti Başkanları da unutulmamalı…
 
xx      xx      xx
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, kuruluşuna karar verildiğinde “Gecekondu gibi üniversite mi kurulur diye karı çıktığımız” Muğla Üniversitesi’nin açılışında ettiği sözü unutamam:
“Göç yolda düzelir.”
Ben inanıyorum ki, “Turizm Sektörü Konseyi” oluşturulup öncelikle “Muğla Lobisi” olarak faaliyete geçtiğinde göç yolda düzelecektir. Yeter ki “Muğla şemsiyesi” altında toplanılabilsin ve o “yol” kısa tutulabilsin.
 
xx      xx      xx
“Muğla Turizmi” için çok önemli bir “Yol Haritası” olan “Muğla İli Turizm Sektörünün Uluslararası Rekabetçi Analizi” çalışmasında “20 yılda 10 milyon turist, 20 milyar dolar gelir” hedefi de ortaya konmuş bulunuyor! Ben bu çalışmayı çok önemsiyorum, ama ortaya konan hedefi pek gerçekçi bulmuyorum. Onu da bir başka yazımda irdeyelim…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Hit Counter provided by Curio cabinets